PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Piecki - Migowo. Rusza kolejny etap remontu elewacji przychodni "Morena"

Piecki - Migowo. Rusza kolejny etap remontu elewacji przychodni "Morena"
Na początku roku udało się wyremontować jedną ze ścian, a do końca grudnia odnowiona zostanie cała elewacja budynku widoczna od strony ul. Jaśkowa Dolina - prace obejmą mycie, uzupełnienie ubytków, odgrzybianie ścian i dwukrotne malowanie farbą elewacyjną.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Lada dzień rozpocznie się remont elewacji budynku przychodni widziany od strony ul. Jaśkowa Dolina
Lada dzień rozpocznie się remont elewacji budynku przychodni widziany od strony ul. Jaśkowa Dolina
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W odnowienie elewacji zaangażowała się Rada Dzielnicy Piecki - Migowo, która na rozpoczynające się wkrótce prace przeznaczyła 30 tys. złotych z tegorocznego budżetu. Pozostałą kwotę dołoży zarząd przychodni. Gdańskie Nieruchomości, pod których pieczą jest ten miejski obiekt, przygotowały i przeprowadziły z kolei procedurę przetargową, w której wybrano wykonawcę prac.

- Przychodnia "Morena" znajduje się w centralnym punkcie dzielnicy. Oprócz gabinetów lekarskich, diagnostycznych i laboratorium znajduje się tu także siedziba Rady Dzielnicy oraz Dom Sąsiedzki. Jest to jeden z niewielu budynków miejskich na terenie dzielnicy, i spośród otaczających budynków wyróżnia się bardzo zniszczoną elewacją, która nie była malowana od wielu lat. Budynek wręcz odstrasza. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w nasze ręce - tłumaczy Łukasz Świacki, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Piecki - Migowo.

 

Jak informuje przewodniczący Świacki, w najbliższych tygodniach odmalowanych zostanie dziewięć ścian. To nie wszystko. Prace obejmą mycie, uzupełnienie ubytków, odgrzybianie ścian, i na koniec - dwukrotne malowanie farbą elewacyjną.

Prace ruszają dość późno z powodu procedur formalnych, które należało spełnić.

Łukasz Świacki przyznaje, że szary kolor fragmentu elewacji, który pojawił się w styczniu br. nie przypadł do gustu mieszkańcom - takie sygnały docierały do Rady Dzielnicy. Dlatego tym razem elewacja pokryta zostanie cieplejszymi barwami.

Przychodnia, mieszcząca się przy ul. Jaśkowa Dolina 105, służy każdego dnia tysiącom mieszkańców dzielnicy. Odnowienie zewnętrznych ścian tego budynku było marzeniem m.in. radnego Kazimierza Mechowskiego, który w ubiegłej kadencji zabiegał także o remont schodów do przychodni.

- Załatwienie tej sprawy wymagało wykonania wielu telefonów. Na szczęście jestem cierpliwy i po wielu próbach udało się umówić spotkanie w Gdańskich Nieruchomościach, na które poszliśmy z Łukaszem Świackim. Potem poszło już sprawnie - przyznaje radny Mechowski.

- W perspektywie kilku najbliższych lat chcemy wspólnie doprowadzić do odnowienia elewacji na całym budynku - dodaje przewodniczący Świacki.

Przypomnijmy. Na przełomie grudnia i stycznia br. na jednej z odnowionych ścian powstał mural, który wykonał trójmiejski twórca o pseudonimie artystycznym DacArt. Na stonowanym, szarym kolorze ściany pojawił się napis "Przychodnia Morena", herb Gdańska i symbol medycyny, czyli laska Eskulapa. Jego praca jest dobrze widoczna zarówno kierując się w stronę ul. Jaśkowa Dolina od strony Siedlec, jak i od strony Wrzeszcza.

 

Przed dwoma laty Rada Dzielnicy stworzyła mural na bocznej ścianie Szkoły Podstawowej nr 2 w Pieckach-Migowie. Projekt przedstawia postać Heleny Marusarzówny - patronki ulicy, przy której znajduje się szkoła. Autorami pomysłu na ten mural byli dzielnicowi radni: Radosław Nowak i Grzegorz Giżewski.

Radni Dzielnicy chcą też zadbać o okolice tzw. Wyspy Piecewskiej. Oprócz odnowienia budynku przychodni zamierzają także stworzyć w tym rejonie miejsce rekreacji, tzw. Park Uphagenów.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze