• Start
  • Wiadomości
  • Personal Democracy Forum CEE znów w Gdańsku. O zaufaniu w sferze publicznej

Personal Democracy Forum CEE. Komu ufamy?

W czwartek i piątek, 4 i 5 kwietnia 2019 r., w Gdańsku odbędzie się największa europejska edycja amerykańskiej konferencji Personal Democracy Forum (PDF). Wydarzenie otworzy w czwartek o godz. 10 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a wystąpienia tłumaczone będą na polski język migowy (PJM).
02.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Gdańsk 2018. Konferencję Personal Democracy Forum CEE 2018 otwierał prezydent Paweł Adamowicz. W tym roku zrobi to w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 10, prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Gdańsk 2018. Konferencję Personal Democracy Forum CEE 2018 otwierał prezydent Paweł Adamowicz. W tym roku zrobi to w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 10, prezydent Aleksandra Dulkiewicz
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W tym roku w Europejskim Centrum Solidarności szczególnie mocno wybrzmią dwa wątki. Pierwszy z nich to problem wszechobecnej dezinformacji: jej związków z rosnącym populizmem, metod walki z propagandą i fałszywymi informacjami oraz rolą technologii w weryfikowaniu informacji i wspieraniu obiektywnych mediów. Drugi wątek to GovTech, czyli technologie służące poprawie relacji między administracją publiczną a społeczeństwem obywatelskim.

W braku zaufania w sferze publicznej często szukamy przyczyn rosnącego populizmu, rozpowszechniania fałszywych informacji i rozłamów społecznych. Tymczasem potrzeba zaufania to jedna z najważniejszych potrzeb, jakie mogą mieć ludzie. Dlatego pytanie i jednocześnie hasło przewodnie tegorocznego PDF brzmi: komu możemy zaufać?

Program gdańskiego wydarzenia wpisuje się w najgorętsze tematy debat w Polsce i na świecie. Poruszone zostaną takie kwestie, jak dezinformacja, mowa nienawiści, trolling i rozpowszechnianie się propagandy w cyfrowym świecie. Co ważne, prelegentki i prelegenci nie ograniczą się wyłącznie do diagnozy niepokojących zjawisk, ale zaprezentują pomysły przeciwstawiania się im oraz sposoby weryfikacji informacji dostępnych w Internecie.

Czwartkowe wydarzenie otworzy o godz. 10 prezydent Aleksandra Dulkiewicz, po czym nastąpi sesja poświęcona zagadnieniu, które określić można jako przedwcześnie przerwany dialog. Goście reprezentujący takie instytucje i organizacje, jak Komisja Europejska (Massimo Flore), Luminate (Martin Tisné), Google (Marta Poślad), Metamophosis Foundation (Liljana Pecova-Ilieska) czy Sova News (Marta Ardashelia) zastanowią się, jak wzmacniać zaufanie i rolę obywateli i obywatelek w podejmowaniu decyzji publicznych.

Z kolei drugi dzień wydarzenia otworzy debata “Jak bronić wolnych mediów?”, moderowana przez Bartosza Wielińskiego z Gazety Wyborczej. Swoje pomysły i perspektywy zaprezentują Christian Davies z The Guardian, Rosalia Romaniec z Deutsche Welle, niezależny węgierski dziennikarz Gergely Dudás oraz Irina Nedeva ze Stowarzyszenia Europejskich Dziennikarzy.

W trakcie wydarzenia gdański samorząd reprezentować będą Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód, który weźmie udział w dyskusji poświęconej sposobom promocji rzetelnego, opartego o wiedzę naukową informowania o zmianach klimatycznych. Z kolei Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich, będzie uczestniczył w panelu poświęconym poprawie, dzięki technologiom, dostępności osób głuchych do usług publicznych.

Pełen program paneli i warsztatów dostępny jest na stronie www.pdfcee.pl

Forum PDF, zainaugurowane w 2004 roku w Nowym Jorku, to dwa dni wystąpień, interaktywnych warsztatów i sesji panelowych. Celem konferencji, organizowanej w Polsce corocznie od 2013 roku przez Fundację ePaństwo oraz Transparencee we współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku oraz Europejskim Centrum Solidarności jest wymiana doświadczeń i wzajemne kształtowanie opinii środowisk organizacji pozarządowych, mediów, administracji publicznej i biznesu w zakresie przyszłości demokracji na świecie.

Partnerzy konferencji: TechSoup Europe, Orange, Google, Eventory, TransparenCEE International Ukraine, Billennium, Personal Democracy Media, Deaf Respect, Athlon, Teplitsa of Social Technologies, Bałtyk Fabryka Czekolady.

Sponsorzy: Luminate, National Endowment for Democracy,

Patroni Medialni: Gazeta Wyborcza, TOK FM, Dziennik Gazeta Prawna, dziennik.pl, forsal.pl

Więcej informacji: https://pdfcee.pl

O TYM:

Mowa nienawiści i hejt w sieci. Czym są, jak sobie z nimi radzić - mówi Joanna Grabarczyk z HejtStop

TV

To przedszkole jest wzorem