PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Gwiazdy w Żaku - w PC Dramie wystąpią Michalina Łabacz i Grzegorz Damięcki
Gwiazdy w Żaku - w PC Dramie wystąpią Michalina Łabacz i Grzegorz Damięcki
“Ukryj mnie w gałęziach drzew” to sztuka, której czytanie performatywne odbędzie się 29 kwietnia o godz. 19 w Sali Suwnicowej Klubu Żak. Scenariusz napisał i podjął się reżyserii Igor Gorzkowski.
Grzegorz Damięcki. Fotos z serialu Nielegalni
Grzegorz Damięcki. Fotos z serialu "Nielegalni"
Mat. Pras.

 

Bohaterami sztuki są cztery osoby, które urodziły się w różnych dekadach. Jest jedna rzecz, która ich łączy – postanowili świadomie zrezygnować z życia w metropolii. A może już nie mieli na to siły albo odwagi? Relacje między nimi są niejasne, tajemnicze.

Spotykamy ich w starym, osobliwym, ale jednocześnie urzekającym domu położonym na odludziu. Wszyscy, którzy tam przyjeżdżają, odwlekają swój wyjazd o kolejne dni, tygodnie, a następnie miesiące, jakby byli zaczarowani atmosferą miejsca.

Podobnie jest z młodą dziewczyną o imieniu Maja, która teoretycznie przyjeżdża tam tylko na pogrzeb Aliny, właścicielki domu. Czy kiedykolwiek uda jej się stamtąd wyjechać?

Igor Gorzkowski jest reżyserem, autorem scenariuszy oraz zast. dyr. ds. artystycznych Teatru Ochota w Warszawie. Legendarnego teatru, którego założycielami byli Halina i Jan Machulscy. Gorzkowski dwukrotnie triumfował na sopockim Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. W 2013 roku otrzymał Grand Prix dla słuchowiska "Mewa" (za adaptację i reżyserię), a w 2016 roku nagrodę za reżyserię słuchowiska "Wampir".

Artysta zrealizował "Ukryj mnie w gałęziach drzew" po raz pierwszy w Studio Teatralnym Koło w Warszawie. Premiera odbyła się w 2008 roku. Reżyser i autor scenariusza postanowił teraz wrócić do tego tekstu w nieco zmienionej obsadzie.

W spektaklu zagrają ponownie Anna Gajewska (Teatr Dramatyczny), Sławomir Grzymkowski (Teatr Dramatyczny) i Bartosz Mazur (Teatr Soho). Do obsady dołączyli, wielokrotnie nagradzana za rolę w “Wołyniu” Wojciecha Smarzowskiego - Michalina Łabacz (Teatr Narodowy) oraz - to wiadomość z ostatniej chwili - Grzegorz Damięcki (Teatr Ateneum). Aktor był obsadzony m.in. w głównej roli w świetnym, ubiegłorocznym polskim serialu szpiegowskim Canal+ "Nielegalni". była to ekranizacja dwóch powieści Vincenta V. Severskiego: "Nielegalni" oraz "Niewierni". Zagrał ją brawurowo. Teraz możemy go podziwiać w najnowszym serialu TVN pt. Szóstka.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystami, którą poprowadzi Mirella Wąsiewicz z Klubu Żak.

Bilety:

20 zł - normalny, 15 zł - Karta do Kultury, 10 zł - uczniowie, studenci, seniorzy.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl