Paulina Siegień i Anna Romaniuk opowiedzą o Podlasiu

W czwartek, 12 stycznia, w Instytucie Kultury Miejskiej, odbędzie się spotkanie z autorkami Pauliną Siegień i Anną Romaniuk. Tematem rozmowy będzie Podlasie - nazywane magicznym i mitycznym miejscem, które w ostatnim czasie stało się centrum międzynarodowych wydarzeń i politycznego konfliktu.
04.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paulina Siegień i Anna Romaniuk w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku przybliżą publiczności Podlasie
Paulina Siegień i Anna Romaniuk w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku przybliżą publiczności Podlasie
fot. Martyna Niećko / archiwum prywatne

Styczniowa rozmowa o Podlasiu, zatytułowana „Dwie godziny od Warszawy”, otwiera kolejny rok cyklu Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej. Są to dyskusje z udziałem autorów i autorek ze świata literatury faktu i dokumentu. Każde spotkanie skupia się wokół jednego tematu, który rozkładany jest na czynniki pierwsze. Goście i uczestnicy sprawdzają, co zostało za kadrem i z jakichś powodów nie zmieściło się w książce, śledzą także dalsze losy spraw lub bohaterów.

- O Podlasiu zdarza nam się w Polsce myśleć kolonialnie: magiczny, mityczny koniec świata. Miejsce, dokąd można pojechać, zaszyć w lesie i odłączyć telefony. Tymczasem Podlasie znalazło się w centrum międzynarodowych wydarzeń i politycznego konfliktu - przypominają organizatorzy i zapraszają na pierwsze w nowym roku spotkanie z autorkami reportaży o Podlasiu i z Podlasia: Pauliną Siegień oraz Anną Romaniuk.

O autorkach

O zmianach i autentyczności Podlasia, na temat którego liczne mity zostaną zdekonstruowane, opowie mieszkająca na Podlasiu Paulina Siegień - autorka książki „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu” (Wydawnictwo Czarne), która przyniosła autorce Nagrodę Conrada 2023. Na jej napisanie autorka otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska w 2018 roku.

Z wykształcenia jest etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską - ukończyła Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologię rosyjską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Z zawodu jest dziennikarką i tłumaczką, stale współpracuje z Krytyką Polityczną i Newsweekiem. 

Paulina Siegień z UG została laureatką 8. Nagrody Conrada za najlepszy debiut prozatorski

Towarzyszyć jej będzie Agata Romaniuk - historyczka literatury, edytorka, krytyczka literacka, która wydała tom esejów „Orzeszkowo. Historie z Podlasia”. Jest także autorką książki „Drobina białka. Motywy roślinne i zwierzęce w liryce Haliny Poświatowskiej”. Przygotowała do wydania tom korespondencji Tadeusza Różewicza i Henryka Voglera oraz była współedytorką zbioru korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza „Listy do córek”. Publikowała m.in. na łamach „Nowych Książek”, „Zeszytów Literackich”, „Twórczości”, „Kwartalnika Artystycznego”, „Odry”, „Dekady Literackiej”, „Studium”, „Tygodnika Powszechnego”, „Czasu Kultury”. W grudniu 2022 roku ukazała się jej nowa książka: „Muzeum wyobraźni. Notatki o sztuce”.

Spotkanie z autorkami poprowadzi Stasia Budzisz - reporterka związana z OKO.press, Krytyką Polityczną i Przekrojem, autorka książkowego reportażu „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”.

Spotkanie „Dwie godziny od Warszawy” odbędzie się w czwartek, 12 stycznia, o godzinie 18.00, w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku (ul. Długi Targ 39/40). Podczas wydarzenia można będzie w atrakcyjnej cenie nabyć książki autorek: „Miasto Bajka. Wiele historii Kaliningradu” Pauliny Siegień, oraz „Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia” Anny Romaniuk. Wstęp wolny. 

Oprac. AO

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie