PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Oświadczenie zastępcy prezydent Gdańska w sprawie zakupu SNG

Oświadczenie zastępcy prezydent Gdańska w sprawie zakupu SNG
Gdańszczanki, gdańszczanie - w sprawie wody nie można lać wody. Poseł Kacper Płażyński wprowadza Was w błąd, zarzucając miastu niegospodarność w sprawie przyszłości spółki Saur Neptun Gdańsk S.A. Co gorsza, trudno sobie wyobrazić, aby wynikało to z niewiedzy, skoro ma wykształcenie prawnicze - tak rozpoczyna swoje oświadczenie Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. Poniżej pełna treść oświadczenia.
Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju, we wtorek, 14 września, podczas konferencji prasowej dotyczące spółki Saur Neptun Gdańsk
Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju, we wtorek, 14 września, podczas konferencji prasowej dotyczące spółki Saur Neptun Gdańsk
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Oświadczenie


30 lat temu miasto Gdańsk w osobie prezydenta Franciszka Jamroża, powołało z francuską korporacją – specjalistami w obszarze usług wodno-kanalizacyjnych – spółkę SNG. 49% procent akcji należy do Gdańska, 51% do korporacji francuskiej. Dziś to doskonale funkcjonujący podmiot. Na jego majątek składają się wiedza, doświadczenie, doskonałe kadry i m.in. grunty, budynki, specjalistyczny sprzęt transportowy i laboratoryjny, oprogramowanie informatyczne oraz środki pieniężne. Woda dostarczana mieszkańcom w 100% spełnia wszelkie normy. 90% mieszkańców pozytywnie ocenia jakość wody, a co druga gdańszczanka i gdańszczanin pije wodę z kranu! To jedne z najlepszych wyników w Polsce.


W styczniu 2023 roku wygasa kontrakt ze spółką, ale spółka nadal istnieje. Co to oznacza? SNG nie ma już prawa obsługiwać mieszkanek i mieszkańców Gdańska.


Przeanalizowaliśmy kilka scenariuszy i wybraliśmy wariant najbardziej korzystny. Zdecydowaliśmy o zakupie 51% akcji. Wartość bilansowa spółki, ujawniona w dokumentach złożonych w sądzie, wynosi ponad 122 mln zł.


W ten sposób Gdańsk stanie się jedynym właścicielem spółki zapewniającej wszystkim nam bezpieczeństwo. Ten wariant zapewnia nie tylko ciągłość dostaw wody i odbioru ścieków, ale i pracy 550 pracowników, świetnych fachowców, w tym: operatorów ujęć wody, odpowiadających za bezpieczeństwo dostaw, operatorów oczyszczalni ścieków, dyspozytorów systemu, mistrzów i inżynierów odpowiadających za naprawy i utrzymanie sieci, laborantów, osób obsługujących klientów, pracowników pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego, zespołów automatyków, energetyków dbających o bezpieczeństwo funkcjonujących obiektów.


Poseł Kacper Płażyński twierdząc: „wystarczy, że poczekamy 15 miesięcy” proponuje, abyśmy 1 stycznia 2023 roku pozostali z doskonałą infrastrukturą, wykwalifikowanymi kadrami, ale bez możliwości korzystania z nich.


Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju

 

Miasto przejmie spółkę Saur Neptun Gdańsk. Będzie samodzielnie zarządzać wodą i ściekami


Związki zawodowe Saur Neptun Gdańsk pozytywnie oceniają decyzję o wykupie udziałów przez miasto