PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Olimpiada "Obywatel Senior". Wojciech Niedźwiedzki najlepszy na Pomorzu. Kto jeszcze pojedzie na ogólnopolski finał olimpiady?

Olimpiada "Obywatel Senior". Wojciech Niedźwiedzki najlepszy na Pomorzu. Kto jeszcze pojedzie na ogólnopolski finał olimpiady?
W środę 20 listopada, w auli Urzędu Marszałkowskiego, odbyła się uroczysta gala podsumowująca wojewódzkie eliminacje II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Obywatel Senior” im. Pawła Adamowicza. W tegorocznej edycji wydarzenia najlepszy okazał się Wojciech Niedźwiedzki. Na ogólnopolski finał olimpiady, która odbędzie się w grudniu w Warszawie, pojedzie czternastu laureatów, reprezentantów województwa pomorskiego.
Wojciech Niedźwiedzki zajął pierwsze miejsce w wojewódzkich eliminacjach II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Obywatel Senior” im. Pawła Adamowicza. Puchar i dyplom wręczyła mężczyźnie Agnieszka Kapała-Sokalska - wicemarszałek woj. pomorskiego
Wojciech Niedźwiedzki zajął pierwsze miejsce w wojewódzkich eliminacjach II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej “Obywatel Senior” im. Pawła Adamowicza. Puchar i dyplom wręczyła mu Agnieszka Kapała-Sokalska - wicemarszałek woj. pomorskiego
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

 

"Obywatel Senior” to Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej przeznaczona dla osób, które ukończyły 60. rok życia. Druga, tegoroczna edycja olimpiady, otrzymała imię Pawła Adamowicza. 9 listopada br. w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Gdańsku, odbyły się wojewódzkie eliminacje olimpiady. Udział w wydarzeniu wzięło wtedy stu seniorów. Najlepsi z najlepszych, czyli ci, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów, będą reprezentować województwo pomorskie podczas ogólnopolskiego finału olimpiady, który odbędzie się 10 grudnia br. w Warszawie. Nazwiska tych osób poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 20 listopada w auli Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

 

ZOBACZ FILM Z GALI WRĘCZENIA NAGRÓD LAUREATOM ELIMINACJI WOJEWÓDZKICH II OLIMPIADY "SENIOR OBYWATEL":

 

 

W tegorocznej edycji wojewódzkich eliminacji olimpiady “Senior Obywatel” najlepszy okazał się Wojciech Niedźwiedzki. W dwóch etapach eliminacji uzyskał maksymalną, możliwą do otrzymania, liczbę 50. punktów. Pan Wojciech, razem z pozostałymi finalistami, pojedzie na ogólnopolski finał do Warszawy. Imponujący wynik  został doceniony przez Magdalenę Adamowicz. Europosłanka zaprosiła pana Wojciecha na wyjazd studyjny do Brukseli. Warto przypomnieć, że trzydniowy wyjazd do Brukseli w celu zwiedzenia Parlamentu Europejskiego, to główna nagroda, która czeka na dziesięciu laureatów ogólnopolskiego finału olimpiady. Jeśli okaże się, że Wojciech Niedźwiedzki znajdzie się w tej grupie, pojedzie do Brukseli dwa razy.

- Laureaci województwa pomorskiego muszą się dobrze przygotować do ogólnopolskiego finału, ponieważ jest mocna konkurencja ze strony Warszawy, Dolnego Śląska i Bydgoszczy - komentuje Barbara Średniawa z Fundacji Barbary Średniawy, głównego organizatora olimpiady „Senior Obywatel”.

Niezależnie od powodzenia naszych reprezentantów w Warszawie, na uznanie zasługują wszyscy seniorzy, którzy podjęli trud wzięcia udziału w rywalizacji. Warto przypomnieć, że w zeszłorocznej edycji wydarzenia, do wojewódzkich eliminacji dostało się 70 seniorów reprezentujących 7 miejscowości, a w tym roku liczba ta wzrosła do 115 osób z 15 miejscowości (z przyczyn losowych nie wszyscy wzięli udział w wojewódzkich eliminacjach, dlatego pisaliśmy o stu osobach).

- Cieszę się, że seniorzy chętniej uczestniczą w tej olimpiadzie - dodaje Barbara Średniawa. - W ubiegłym roku najstarsza olimpijka miała 86 lat, w tym roku w olimpiadzie wzięła udział reprezentantka Kościerzyny, która ma 91 lat! Cieszę się też, że w tegorocznej edycji udział wzięli nie tylko uczestnicy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, bo w promowanie naszej inicjatywy bardzo aktywnie włączyły się też ośrodki opieki społecznej, które aktywizowały seniorów.

 
Nz. Hanna Zych-Cisoń - wiceprzewodnicząca sejmiku woj. pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska - wicemarszałek województwa pomorskiego i Irola Ferlin - finalistka wojewódzkich eliminacji olimpiady
Nz. Hanna Zych-Cisoń - wiceprzewodnicząca sejmiku woj. pomorskiego, Agnieszka Kapała-Sokalska - wicemarszałek województwa pomorskiego i Irola Ferlin - finalistka wojewódzkich eliminacji olimpiady
gdansk.pl

 

Pierwotnie, laureatów reprezentujących Pomorze na ogólnopolskim finale olimpiady, miało być dziesięciu. Będzie ich jednak czternastu.

- Biorąc pod uwagę wysoki poziom wiedzy olimpijczyków, komisja i organizator olimpiady, czyli Fundacja Barbary Średniawy, postanowili poszerzyć listę laureatów o cztery osoby - wyjaśnia Barbara Średniawa. 

 

LISTA LAUREATÓW II OLIMPIADY "OBYWATEL SENIOR"

 1. Wojciech Niedźwiedzki
 2. Krystyna Szulc 
 3. Tadeusz Łachacki
 4. Irola Ferlin
 5. Aleksander Chrupczalski
 6. Gertruda Kowalczyk
 7. Grażyna Kowalik
 8. Walentyna Czapska
 9. Halina Klein
 10. Lonisława Jasińska
 11. Wiesław Kożyczkowski
 12. Antonina Jędrzejowska - Baj
 13. Wiesława Felicjancik
 14. Maria Lejszys­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­    
   

Organizatorem olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy, przy współpracy z Delegaturą Pomorską Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Patronat honorowy nad olimpiadą sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Olimpiada jest współfinansowana ze środków województwa pomorskiego.

 

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze