Ojcowie posadzili drzewa dla swoich dzieci. Gaje Ojców coraz gęściejsze [FOTO]

Współczesny ojciec często mieszka w bloku i nie ma jak dochować tradycji, kiedy urodzi mu się dziecko. W Gdańsku już od kilku lat powstają miejsca, w których ojcowie symbolicznie mogą posadzić drzewo dla nowonarodzonego potomka. W niedzielę, 25 czerwca, posadzono platany w pięciu gdańskich parkach.

Ojcowie posadzili drzewa dla swoich dzieci. Gaje Ojców coraz gęściejsze [FOTO]
A
A
data publikacji: 25 czerwca 2017 r.

Nz. Barbara Szczyt główny specjalista Wydziału Środowiska UM w Gdańsku pomysłodawczyni projektu
Nz. Barbara Szczyt główny specjalista Wydziału Środowiska UM w Gdańsku pomysłodawczyni projektu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pierwsze drzewa posadzone w gdańskich Gajach Ojców rosną już od pięciu lat i niedługo będzie można schronić się w ich cieniu. Iedą projektu „Gaj Ojców”, który rozpoczął się w 2012 roku, było umożliwienie ojcom upamiętnienia narodzin dziecka przez symboliczne - bo przy pomocy pracowników specjalistycznej firmy - posadzenie drzewa dla konkretnego rocznika dzieci.

- Znamy przypowieść o tym, że jedną z rzeczy, którą powinien zrobić w życiu mężczyna jest posadzenie drzewa - mówi Barbara Szczyt główny specjalista Wydziału Środowiska Urzędu Miasta w Gdańsku. - Wspócześni, mieszkający w mieście ojcowie, rzadko mają możliwość zasadzenia drzewa, w imię tradycji, po narodzinach potomka. To dla nich stworzyliśmy projekt „Gaj Ojców”. Korzyści są dla wszystkich: ojcowie i dzieci mają "swoje drzewo", na gdańskich osiedlach powstają gaje z pięknymi drzewami, zyskuje przestrzeń miejska, ludzie się integrują, związują z miejscem.

Nz. Drzewo o obwodzie pnia 25 cm i wysokości 4 metrów sadzi Bonsai specjalistyczna firma z Gdańska
Nz. Drzewo o obwodzie pnia 25 cm i wysokości 4 metrów sadzi Bonsai specjalistyczna firma z Gdańska
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Pierwsze wnętrze parkowe pod nazwą „Gaj Ojca” powstało w Parku Nadmorskim im. Prezydenta Ronalda Reagana pięć lat temu. Każde nowe drzewo oznakowane jest tablicą granitową umieszczoną na kamieniu z podaniem rocznika, liczby narodzonych dzieci i najczęściej nadawanymi imionami dziewczynkom i chłopcom. Obszar pod „Gaj Ojca” jest też oznakowany tablicami informacyjnym opisującymi ideę projektu, przedstawiającymi plan zagospodarowania terenu oraz wizualizację gaju - jak będzie wyglądał, gdy drzewka dorosną.

Sadzenie drzew odbywa się tradycyjnie po Dniu Ojca 23 czerwca, ojcowie mogą też wpisać się do księgi pamiątkowej, sfotografować przy drzewku, otrzymują też specjalny certyfikat. Po uroczystości bawią się wspólnie ze swoimi rodzinami na festynie z okazji Dnia Ojca.

Z okazji urodzin w 2016 roku 4658 gdańszczan: tyle samo dziewczynek, co chłopców, najwięcej Zofii i Zuzann oraz Janów i Jakubów, tegoroczne spotkania w „Gaju Ojców” odbyły się w pięciu parkach: Nadmorskim Parku im. Ronalda Reagana, Śródmieściu (przy ul. 3 Maja), Gdańsku Południe (Zieleniec przy ul. Augustowskiej), Oliwie i Żabiance. W każdym z tych miejsc zasadzono uroczyście okazałe drzewko o obwodzie pnia 25 cm i wysokości 4 metrów. Ze względu na wielkość drzewa, drzewa zasadzali pracownicy specjalistycznej firmy przy udziale, lub tylko obecności, ojców gdańszczan urodzonych w roku 2016 roku.

W tym roku posadzono rzadko stosowany dotychczas w terenach zieleni miejskiej w Gdańsku gatunek – platan klonolistny (platanus x hispanica).

- Sadzimy kilkunastoletnie drzewa wyhodowane w szkółkach specjalistycznych, już mocno podrośnięte - tłumaczy Barbara Szczyt. - Mają specjalnie przygotowaną bryłę korzeniową, żeby dobrze rosły. Wyhodowano je w polskich szkółkach, nie przeżyją więc po posadzeniu szoku temperaturowego. To będzie piękna pamiątka dla ojców i dzieci, i radość dla oka wszystkich mieszkanców Gdańska.

Nz. Księga pamiątkowa, do której mogą wpisywać się ojcowie podczas akcji sadzenia drzewka
Nz. Księga pamiątkowa, do której mogą wpisywać się ojcowie podczas akcji sadzenia drzewka
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Ojcowie mogli też wpisać się do księgi pamiątkowej, sfotografować przy drzewku i tablicy. Każdy dostał też pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w sadzeniu.

Drzewa przez Internet

Każdy gdańszczanin może zaproponować nowe miejsce do nasadzeń drzew. Umożliwia to nowoczesna aplikacja BAND, dzięki której wszyscy mieszkańcy Gdańska mogą wskazywać najlepsze miejsca do nasadzeń nowych drzew. BAND – Bank Nasadzeń Drzew to aplikacja pozwalająca łatwo i szybko wskazać na mapie Gdańska miejsca, w których warto posadzić nowe drzewa lub krzewy. Wystarczy tylko wejść na stronę www.BANDgdansk.com lub www.gdansk.pl/band, wybrać lokalizację, preferowane gatunki drzew oraz podać swoje dane kontaktowe.

Zgłoś drzewo na pomnik przyrody

Od 27 kwietnia - z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i Klubu Radnych PO gdańskiej Rady Miasta - można zgłosić magistratowi cenne i warte ochrony drzewa, które miasto mogłoby otoczyć opieką i uratować – drzewa będącego pomnikiem przyrody nie można wyciąć! Drzewa zgłaszamy przez formularz na stronie internetowej: www.gdansk.pl/pomnikprzyrody.

Zgłoszenia może dokonać każdy – zarówno osoba fizyczna, szkoła, przedsiębiorca, stowarzyszenie, organizacja ekologiczna, parafia czy urząd.

Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora