PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Ogromne serce z kwiatów na Placu Solidarności. Prezydent Paweł Adamowicz obchodziłby 55 urodziny

Ogromne serce z kwiatów na Placu Solidarności. Prezydent Paweł Adamowicz obchodziłby 55 urodziny
Na Placu Solidarności w poniedziałek, 2 listopada, od rana układano kwiaty w kształcie serca. To pomysł Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze, który chciał w ten sposób uczcić pamięć prezydenta Pawła Adamowicza. Mieszkańcy składając kwiaty uczcili także inne ważne dla siebie osoby. O godz. 18.00 w Kościele Mariackim odbyła się msza św. w intencji Pawła Adamowicza.
Serce z kwiatów na Placu Solidarności
Serce z kwiatów na Placu Solidarności - tak było w poniedziałek, 2 listopada, w południe
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Serce na Placu Solidarności przez cały dzień wypełniły się setkami chryzantem. Poniedziałek, 2 listopada, godz. 20.30
Serce na Placu Solidarności przez cały dzień wypełniły się setkami chryzantem. Poniedziałek, 2 listopada, godz. 20.30
fot. www.gdansk.pl

 

"Kupujmy chryzantemy i postawmy je w domu, na balkonach, przed pomnikami i innymi miejscami ważnymi dla Was. Jest jedno ważne miejsce w Gdańsku, gdzie też możemy symbolicznie złożyć nasze chryzantemy. To miejsce po Wielkim Sercu dla Pawła Adamowicza, obok pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. KUPUJEMY CHRYZANTEMY i razem wypełniamy nimi Gdańskie Serce dla Pawła Adamowicza. Za Wolność, za Prawa Kobiet, za Solidarność."

- pisali organizatorzy akcji z Komitetu Obrony Demokracji Region Pomorze na portalu społecznościowym w sobotę, 31 października.

 

Na jednym z kwiatów znalazła się karteczka z imieniem i nazwiskiem Pawła Adamowicza
Na jednym z kwiatów znalazła się karteczka z imieniem i nazwiskiem Pawła Adamowicza
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Prezydenta Adamowicza wspominała na FB prezydent Aleksandra Dulkiewicz:

"Dziś 55 urodziny obchodziłby Paweł Adamowicz – prezydent naszego Gdańska, szef, mentor, przyjaciel. W głowie mam gonitwę myśli i cokolwiek napiszę usuwam, bo słowa zdają się nieadekwatne, łzawe, sentymentalne. John Pemberton, farmaceuta z Georgii, miał 55 lat, gdy opracował recepturę napoju o ciemnej barwie. Dziś jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. I nam Paweł Adamowicz zostawił markę, jaką jest Miasto Gdańsk. Chciał, żebyśmy pomnażali dobra i mnożyli dobro, bo Gdańsk to przecież „najcudowniejsze miasto na świecie”.

Pamiętamy Panie Prezydencie!"

 

Tysiąc chryzantem na Plac Solidarności trafiło dzięki Fundacji Gdańskiej.

- Zainspirowani pomysłem KOD Pomorskie, dołożyliśmy 1000 chryzantem. Paweł Adamowicz miałby dzisiaj 55 urodziny. Ten gest solidarności z lokalnymi przedsiębiorcami od których kupiliśmy kwiaty jest przesłaniem, które zostawił - Gdańska jako wspólnota !!!

- napisał na FB Paweł Buczyński z Fundacji Gdańskiej.

 

Tysiąc chryzantem na Plac Solidarności trafiło dzięki Fundacji Gdańskiej, która zakupiła kwiaty od miejskich przedsiębiorców
Tysiąc chryzantem na Plac Solidarności trafiło dzięki Fundacji Gdańskiej, która zakupiła kwiaty od miejskich przedsiębiorców
fot. Fundacja Gdańska

 

Mieszkańcy składając kwiaty na Placu Solidarności w kształcie serca uczcili nie tylko prezydenta Adamowicza, ale także inne ważne dla siebie osoby. Niektóre chryzantemy ozdobione były karteczkami, na których wypisane były imiona bliskich. 

Oprócz kwiatów były też znicze. Przy Pomniku Poległych Stoczniowców z kwiatów była ułożona kotwica. 

 

Mieszkańcy, którzy przynosili kwiaty na Plac Solidarności chcieli także uczcić swoich bliskich, ważne dla siebie osoby
Mieszkańcy, którzy przynosili kwiaty na Plac Solidarności chcieli także uczcić swoich bliskich, ważne dla siebie osoby
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.plW poniedziałek, 2 listopada, o godz. 18.00 w Bazylice Mariackiej odbyła się msza św. w intencji śp. Pawła Adamowicza w rocznicę 55 urodzin. Udział wzięli rodzice, żona z córkami, brat, prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz grono przyjaciół i współpracowników. Przed mszą zgromadzeni złożyli kwiaty przy urnie z prochami prezydenta Adamowicza. 

 

Paweł Adamowicz urodził się w Gdańsku 2 listopada 1965 roku, wychowywał się na Starym i Głównym Mieście, maturę zdał w I Liceum Ogólnokształcącym, prawo studiował na Uniwersytecie Gdańskim (w latach 1984-89). 

Podczas strajku solidarnościowego studentów UG w 1988 roku był przewodniczącym Studenckiego Komitetu Strajkowego. Od 1989 roku przez dziewięć lat zatrudniony był na Uniwersytecie Gdańskim jako asystent w Katedrze Historii i Prawa Polskiego, w latach 1990-93 był prorektorem UG. W 1990 roku uzyskał mandat radnego Gdańska, w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, od 1998 do dnia śmierci - przez 21 lat - nieprzerwanie prezydentem Gdańska.

Sylwetka Pawła Adamowicza prezydenta Miasta Gdańska (1965-2019)


Paweł Adamowicz był wybitnym samorządowcem, w dużej mierze dzięki jego działalności w Gdańsku wybudowano stadion w Letnicy, na którym rozgrywano mecze mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, rozbudowano gdańskie lotnisko, powstały Trasy Sucharskiego i Słowackiego, most wantowy Jana Pawła II i zwodzony most Niepodległości w Sobieszewie, tunel pod Martwą Wisłą, kładka na Ołowiankę, trasy tramwajowe na Łostowice i Piecki Migowo, kilkaset kilometrów dróg rowerowych, nowe szkoły, przedszkola i baseny, Teatr Szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności, Hevelianum, odnowiono Twierdzę Wisłoujście i Park Oruński, przeprowadzono pierwsze w Polsce panele obywatelskie, odbyło się blisko 80 spotkań mieszkańców dzielnic z prezydentem, wprowadzono budżet obywatelski i bezpłatną komunikację miejską dla uczniów, opracowano pionierski w kraju Model Integracji Imigrantów i powołano Radę Imigrantów i Imigrantek...

Paweł Adamowicz w niedzielę, 13 stycznia 2019 roku, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zaatakowany przez uzbrojonego w noż mężczyznę. Lekarze kilkanaście godzin walczyli o życie prezydenta Gdańska, mieszkańcy modlili się o zdrowie, wielu oddawało honorowo krew. Nie udało się. Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek, 14 stycznia, wskutek odniesionych ran.  

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz pochowany w Bazylice Mariackiej

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia związane ze śmiercią i pogrzebem Pawła Adamowicza - dzień po dniu

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ SERCA Z KWIATÓW NA PLACU SOLIDARNOŚCI

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl