PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Do wyremontowanych kamienic przy ulicy Chłodnej wprowadzili się pierwsi mieszkańcy. WIDEO i ZDJĘCIA

Do wyremontowanych kamienic przy ulicy Chłodnej wprowadzili się pierwsi mieszkańcy. WIDEO i ZDJĘCIA
Sześć rodzin otrzymało we wtorek 6 sierpnia, z rąk Prezydent Gdańska klucze do mieszkań w świeżo wyremontowanych, pochodzących z końca XIX wieku, kamienic przy ul. Chłodnej. Modernizacja budynków odbyła się w ramach kontynuacji programu rewitalizacji Dolnego Miasta.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wnętrze kamienicy przy ul. Chłodnej przed remontem...
Wnętrza kamienicy przy ul. Chłodnej przed remontem...
mat. prasowe

 

Kamienice przy ulicy Chłodnej 9 i 10, które pochodzą z końca XIX wieku to połączone dwa budynki z dwiema osobnymi klatkami. Dawniej służyły za kamienice czynszowe przeznaczone dla niezamożnych lokatorów. Przez ostatnie dziesięciolecia niszczały. Teraz dzięki kompleksowemu remontowi Miasto i Gdańskie Nieruchomości przywróciły dawny blask temu miejscu. Na modernizację Chłodnej 9 i 10 przeznaczono około 12 mln zł. Pieniądze w większości - ponad 11 mln zł - pochodziły ze środków Miasta Gdańska. Dodatkowo pozyskano blisko 1 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach programu KAWKA dla Pomorza, na modernizację systemu ogrzewania.

... a tu fragment klatki schowej po remoncie
... a tu fragment klatki schowej po remoncie
gdansk.pl


W ramach remontu odrestaurowano klatki schodowe z zachowaniem oryginalnych elementów, odtworzono stolarkę drzwiową i okienną. W efekcie powstało 30 komfortowych, samodzielnych mieszkań o powierzchni od 30 m² do 100 m², o funkcjonalnym układzie przestrzennym, do których wprowadzili się we wtorek, 6 sierpnia 2019 roku pierwsi mieszkańcy. Sześć rodzin otrzymało klucze z rąk Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

 

ZOBACZ KAMIENICE PRZY UL. CHŁODNEJ NA FILMIE

 

- Chyba największy efekt jest wtedy, gdy porównamy zdjęcia, jak było przed remontem, a jak jest teraz – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - To dzięki konsekwentnej polityce naszego miasta, dzięki poszukiwaniu różnych źródeł finansowania możemy takie "perełki" odzyskiwać i przywracać je mieszkankom i mieszkańcom Gdańska. Wzruszenie lokatorów to chyba najlepsze podziękowanie za wielki trud, który został włożony w to, aby ta kamienica tak wygladała.

Prace przy Chłodnej 9 i 10 prowadzone były w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Imponujące wnętrza w większości przypomninają te oryginalne, pochodzące z końca XIX wieku.

- Cała kamienica wyglądała strasznie i była okropnie zniszczona - mówi architekt Beata Jurago, która wraz z zespołem przygotowała projekt architektoniczny dla Chłodej 9 i 10. - Takich elementów klatek schodowych, jak balustrady i barierki, prawie nie było. Tę część kamienicy odtwarzaliśmy na podstawie kilku zachowanych elementów. Mieliśmy tylko jedno oryginalne okno, na którym się wzorowaliśmy. Sień w budynku nr 10 była zrujnowana. Gdy konserwatorka zaczęła zdejmować warstwy farb, ukazał się fragment dekoracji i koloru różowego. Uznaliśmy, że warto to odtworzyć. Miasto znalazło na ten cel pieniądze i sień wygląda teraz tak, jak wygladała oryginalnie, czyli przepięknie.

 

Sień w budynku nr 9 robi wrażenie. Choć prace konserwatorskie wymagały dużych nakładów finansowych i ogromu ludzkiej pracy - było warto, bo efekt jest piorunujący
Sień po remoncie. Choć prace konserwatorskie wymagały dużych nakładów finansowych i ogromu ludzkiej pracy - było warto, bo efekt jest piorunujący
gdansk.pl

 

Odnowienie i odtworzenie elementów dekoracyjnych w kamienicy to niejedne prace, które wykonano w trakcie remontu budynku. Jakie prace jeszcze wykonano?

- mieszkania zyskały na funkcjonalności - te, które w większości miały wspólne łazienki i kuchnie, zostały podzielone

- utworzono 30 mieszkań o powierzchni od 30 do 100 kw
- wzmocniono konstrukcję budynków 
- wykonano izolacje przeciwwilgociowe, termiczne
- zmodernizowano system ogrzewania, budynek podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej (wcześniej lokatorzy mieli piece)
- wyremontowano dach
- odtworzono elementy konstrukcyjne 

Nietypowe znalezisko

W trakcie prowadzonych prac konserwatorskich, w sieni budynku nr 9, odnaleziono wmurowaną w ścianę gazetę z 1907 roku. 

- Poniżej sufitu, na wschodniej ścianie ścieni, w trakcie usuwania przemalowań i tynków cementowo - wapiennych natrafiliśmy na luźną cegłę, która była owinięta gazetą - powiedziała Elżbieta Dembek, konserwator zabytków obecna w momencie znalezienia gazety. - Taki był kiedyś zwyczaj, że zostawiało się ślady po danej pracy, które zawierały historyczne dane. Dzisiaj też takie czynności są podejmowane, chodzi o informowanie przyszłości o teraźniejszości. To była pierwsza strona gazety "Danziger Neueste Nachrichten”, napisanej oczywiście po niemiecku. Dalszy los gazety od nas nie zależy, ale powinna ona zostać poddana konserwacji i wtedy można ją powiesić w kamienicy czy oddać do archiwum urzędu konserwatorskiego. Możliwości jest wiele. Fragment niemieckiej gazety “Danziger Neueste Nachrichten” z 4.11.1907 r., odnalezionej w ścianie wschodniej sieni, w kamienicy przy ul. Chłodnej 9
Fragment gazety “Danziger Neueste Nachrichten” z 4 listopada 1907 r., odnalezionej w ścianie wschodniej sieni kamienicy przy ul. Chłodnej 9
mat. prasowe

 

- Chciałabym podkreślić, że sukces tej inwestycji jest wynikiem szerokiej współpracy konserwatorów zabytków, projektantów, Miasta Gdańsk, które znalazło fundusze na dotakowe prace i wykonawców, którzy potrafili ten projekt zrealizować - dodaje Beata Jurago. 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze