PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Do wyremontowanych kamienic przy ulicy Chłodnej wprowadzili się pierwsi mieszkańcy. WIDEO i ZDJĘCIA

Do wyremontowanych kamienic przy ulicy Chłodnej wprowadzili się pierwsi mieszkańcy. WIDEO i ZDJĘCIA
Sześć rodzin otrzymało we wtorek 6 sierpnia, z rąk Prezydent Gdańska klucze do mieszkań w świeżo wyremontowanych, pochodzących z końca XIX wieku, kamienic przy ul. Chłodnej. Modernizacja budynków odbyła się w ramach kontynuacji programu rewitalizacji Dolnego Miasta.
Wnętrze kamienicy przy ul. Chłodnej przed remontem...
Wnętrza kamienicy przy ul. Chłodnej przed remontem...
mat. prasowe

 

Kamienice przy ulicy Chłodnej 9 i 10, które pochodzą z końca XIX wieku to połączone dwa budynki z dwiema osobnymi klatkami. Dawniej służyły za kamienice czynszowe przeznaczone dla niezamożnych lokatorów. Przez ostatnie dziesięciolecia niszczały. Teraz dzięki kompleksowemu remontowi Miasto i Gdańskie Nieruchomości przywróciły dawny blask temu miejscu. Na modernizację Chłodnej 9 i 10 przeznaczono około 12 mln zł. Pieniądze w większości - ponad 11 mln zł - pochodziły ze środków Miasta Gdańska. Dodatkowo pozyskano blisko 1 mln zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach programu KAWKA dla Pomorza, na modernizację systemu ogrzewania.

... a tu fragment klatki schowej po remoncie
... a tu fragment klatki schowej po remoncie
gdansk.pl


W ramach remontu odrestaurowano klatki schodowe z zachowaniem oryginalnych elementów, odtworzono stolarkę drzwiową i okienną. W efekcie powstało 30 komfortowych, samodzielnych mieszkań o powierzchni od 30 m² do 100 m², o funkcjonalnym układzie przestrzennym, do których wprowadzili się we wtorek, 6 sierpnia 2019 roku pierwsi mieszkańcy. Sześć rodzin otrzymało klucze z rąk Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

 

ZOBACZ KAMIENICE PRZY UL. CHŁODNEJ NA FILMIE

 

- Chyba największy efekt jest wtedy, gdy porównamy zdjęcia, jak było przed remontem, a jak jest teraz – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - To dzięki konsekwentnej polityce naszego miasta, dzięki poszukiwaniu różnych źródeł finansowania możemy takie "perełki" odzyskiwać i przywracać je mieszkankom i mieszkańcom Gdańska. Wzruszenie lokatorów to chyba najlepsze podziękowanie za wielki trud, który został włożony w to, aby ta kamienica tak wygladała.

Prace przy Chłodnej 9 i 10 prowadzone były w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków. Imponujące wnętrza w większości przypomninają te oryginalne, pochodzące z końca XIX wieku.

- Cała kamienica wyglądała strasznie i była okropnie zniszczona - mówi architekt Beata Jurago, która wraz z zespołem przygotowała projekt architektoniczny dla Chłodej 9 i 10. - Takich elementów klatek schodowych, jak balustrady i barierki, prawie nie było. Tę część kamienicy odtwarzaliśmy na podstawie kilku zachowanych elementów. Mieliśmy tylko jedno oryginalne okno, na którym się wzorowaliśmy. Sień w budynku nr 10 była zrujnowana. Gdy konserwatorka zaczęła zdejmować warstwy farb, ukazał się fragment dekoracji i koloru różowego. Uznaliśmy, że warto to odtworzyć. Miasto znalazło na ten cel pieniądze i sień wygląda teraz tak, jak wygladała oryginalnie, czyli przepięknie.

 

Sień w budynku nr 9 robi wrażenie. Choć prace konserwatorskie wymagały dużych nakładów finansowych i ogromu ludzkiej pracy - było warto, bo efekt jest piorunujący
Sień po remoncie. Choć prace konserwatorskie wymagały dużych nakładów finansowych i ogromu ludzkiej pracy - było warto, bo efekt jest piorunujący
gdansk.pl

 

Odnowienie i odtworzenie elementów dekoracyjnych w kamienicy to niejedne prace, które wykonano w trakcie remontu budynku. Jakie prace jeszcze wykonano?

- mieszkania zyskały na funkcjonalności - te, które w większości miały wspólne łazienki i kuchnie, zostały podzielone

- utworzono 30 mieszkań o powierzchni od 30 do 100 kw
- wzmocniono konstrukcję budynków 
- wykonano izolacje przeciwwilgociowe, termiczne
- zmodernizowano system ogrzewania, budynek podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej (wcześniej lokatorzy mieli piece)
- wyremontowano dach
- odtworzono elementy konstrukcyjne 

Nietypowe znalezisko

W trakcie prowadzonych prac konserwatorskich, w sieni budynku nr 9, odnaleziono wmurowaną w ścianę gazetę z 1907 roku. 

- Poniżej sufitu, na wschodniej ścianie ścieni, w trakcie usuwania przemalowań i tynków cementowo - wapiennych natrafiliśmy na luźną cegłę, która była owinięta gazetą - powiedziała Elżbieta Dembek, konserwator zabytków obecna w momencie znalezienia gazety. - Taki był kiedyś zwyczaj, że zostawiało się ślady po danej pracy, które zawierały historyczne dane. Dzisiaj też takie czynności są podejmowane, chodzi o informowanie przyszłości o teraźniejszości. To była pierwsza strona gazety "Danziger Neueste Nachrichten”, napisanej oczywiście po niemiecku. Dalszy los gazety od nas nie zależy, ale powinna ona zostać poddana konserwacji i wtedy można ją powiesić w kamienicy czy oddać do archiwum urzędu konserwatorskiego. Możliwości jest wiele. Fragment niemieckiej gazety “Danziger Neueste Nachrichten” z 4.11.1907 r., odnalezionej w ścianie wschodniej sieni, w kamienicy przy ul. Chłodnej 9
Fragment gazety “Danziger Neueste Nachrichten” z 4 listopada 1907 r., odnalezionej w ścianie wschodniej sieni kamienicy przy ul. Chłodnej 9
mat. prasowe

 

- Chciałabym podkreślić, że sukces tej inwestycji jest wynikiem szerokiej współpracy konserwatorów zabytków, projektantów, Miasta Gdańsk, które znalazło fundusze na dotakowe prace i wykonawców, którzy potrafili ten projekt zrealizować - dodaje Beata Jurago. 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze