PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowa Bulońska Północna. Budowa zgodnie z planem. ZOBACZCIE NAJNOWSZY FILM

Nowa Bulońska Północna. Budowa zgodnie z planem. ZOBACZCIE NAJNOWSZY FILM
Pół tysiąca pracowników, 2,7 kilometra nowej drogi, ułożony prawie 1 kilometr torów, 100 hektarów terenu, na którym prowadzone są prace. W piątkowy poranek władze Gdańska i trójmiejscy dziennikarze wzięli udział w spacerze po placu budowy tzw. Nowej Bulońskiej Północnej. Zobaczcie zdjęcia!
Na terenie Nowej Bulońskiej Północnej położono już sieci podziemne. Wylano też pierwszą masę bitumiczną na przyszłej jezdni
Na terenie Nowej Bulońskiej Północnej położono już sieci podziemne. Wylano też pierwszą masę bitumiczną na przyszłej jezdni
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Co obecnie dzieje się na placu budowy ?

Na odcinku łączącym obecną ul. Bulońską z powstającym mostem nad Potokiem Siedleckim trwają prace drogowe związane m.in. z układaniem mieszanek asfaltowych warstwy wiążącej, wykończeniem chodników i ścieżek rowerowych oraz oświetleniem ulic. Równolegle prowadzone są prace związane z budową dwutorowego torowiska.

Na odcinku ul. Nowej Wołkowyskiej położono warstwę wiążącą nawierzchni nowej drogi i wykonano chodniki. Kolejnym etapem prac będzie budowa ronda Nowej Wołkowyskiej z Myśliwską oraz wykonanie ostatniej warstwy nawierzchni jezdni. Te prace planowane są na wiosnę 2019 r.

Wykonywane są też podpory mostu nad Potokiem Siedleckim. Obiekt wykonywany jest w technologii żelbetowej. Na odcinku od obiektu mostowego do skrzyżowania z ul. Kartuską wykonano krawężniki i warstwy podbudowy jezdni. Obecnie prowadzone są prace brukarskie i humusowanie wysokich skarp wraz z ich umocnieniami.

Zobacz film wykonawcy z budowy:

Budowa Nowej Bulońskiej - NDI from Grupa NDI on Vimeo.


Na ul. Jabłoniowej, od skrzyżowania ul. Kartuskiej do skrzyżowania z ul. Warszawską, zakończono prace związane z uzbrojeniem podziemnym tj. kanalizacją deszczową, sanitarną oraz wodociągiem i wszelkiego rodzaju kablami trakcyjnymi oraz elektrycznymi. Na całym odcinku wykonano również podbudowy pod jezdnie i rozpoczęto układanie asfaltowych warstw nawierzchni.

W rejonie skrzyżowania ulic Jabłoniowej i Warszawskiej, gdzie powstać ma pętla tramwajowa, wykonywane są sieci uzbrojenia podziemnego. Niebawem rozpocznie się wykonywanie podbudów i prac brukarskich na jezdniach.

W ciągu ostatnich miesięcy udało się wykonać wszystkie prace związane z uzbrojeniem podziemnym i przykryć je masą bitumiczną.

- Do tej pory, w ramach budowy, przemieściliśmy około miliona metrów sześciennych mas ziemnych. Jest to związane z pierwotnym ukształtowaniem tego terenu. W jednym miejscu musieliśmy obniżyć teren o 12 metrów, z kolei w rejonie skrzyżowania ul. Wołkowyskiej z ul. Bulońską teren został podniesiony o 10 metrów – zdradza Sylwia Rogall, dyrektor projektu NDI. – W ten projekt zostało zaangażowanych w sumie 500 osób, które realizują różne zadania.

W piątkowy poranek zorganizowano spacer po placu budowy Nowej Bulońskiej, z udziałem władz Gdańska i mediów
W piątkowy poranek zorganizowano spacer po placu budowy Nowej Bulońskiej, z udziałem władz Gdańska i mediów
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Na terenach dawnych ogródków działkowych trwają już prace związane z budową ponad 220-metrowego mostu.

- Obecnie trwa fundamentowanie ław, "wciągamy" też do góry podpory. Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem - zaznacza Sylwia Rogall.

W związku ze zbliżającą się zimą wykonawca zamierzał jeszcze w tym roku "przykryć" przygotowane podbudowy nawierzchnią bitumiczną. Te prace udało się już zakończyć.

- Tempo prac na placu budowy jest naprawdę dobre. Oceniamy to jako jedną z lepiej prowadzonych inwestycji. Przed nami budowa ważnego, ale i trudnego obiektu inżynierskiego - mostu nad Potokiem Siedleckim – poinformował Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje tę inwestycję.

Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz podkreśla, że teren tzw. Nowej Bulońskiej Północnej to dziś największy plac budowy w Gdańsku.

- Sporo pracy zostało już wykonane, ale jeszcze dużo przed nami. Tereny, na których realizowana jest inwestycja, są bardzo zróżnicowane wysokościowo - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. - Ta inwestycja ma połączyć dwie dzielnice Gdańska. Intensywnie pracujemy też nad kolejnym połączeniem pomiędzy tzw. Moreną a Wrzeszczem.

W ramach inwestycji rozpoczęła się budowa mostu nad Potokiem Siedleckim
W ramach inwestycji rozpoczęła się budowa mostu nad Potokiem Siedleckim
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl- Konsekwentnie rozbudowujemy układ tramwajowy. Nowa Bulońska Północna będzie liczyć 2,7 kilometra długości - to dowód, jak konsekwentnie rozbudowujemy trasy tramwajowe. To bardzo ważny odcinek, ponieważ po połączeniu z przyszłym odcinkiem Gdańsk Południe–Wrzeszcz da on możliwość zbudowania całkiem nowego, alternatywnego kanału komunikacyjnego w tej części miasta. Na początku przyszłego roku spodziewamy się decyzji środowiskowej w sprawie planowanej tzw. Nowej Politechnicznej – zaznaczył prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Na tzw. Nowej Bulońskiej Północnej powstanie dwutorowa linia tramwajowa (o długości 2,6 km), która będzie przedłużeniem istniejącej linii tramwajowej od skrzyżowania ul. Bulońskiej i Myśliwskiej w kierunku ul. Jabłoniowej. Na trasie przecinać będzie m.in. ulice Stolema i Kartuską, a kończyć się będzie na wysokości skrzyżowania z ul. Warszawską i Jabłoniową. Wzdłuż nowej trasy zaplanowano cztery przystanki komunikacji miejskiej: "Nowa Politechniczna", "Łabędzia", "Stolema", "Zabornia". Poza tym powstanie węzeł integracyjny tramwajowo – autobusowy, tzw. "Węzeł Ujeścisko", wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów oraz węzeł przesiadkowy tramwajowo - autobusowy tzw. "Węzeł Zabornia".

Na przystankach tramwajowych oraz na węźle integracyjnym "Ujeścisko" zbudowane zostaną zadaszone parkingi rowerowe, a nad potokiem Siedleckim powstanie most (drogowy, tramwajowy).

Nowa Bulońska Północna będzie jezdnią dwukierunkową o szerokości siedmiu metrów, z jednostronnym chodnikiem. Na całej długości, czyli 2,7 km drogi, powstanie również droga rowerowa z infrastrukturą towarzyszącą.

Dodatkowo w ramach inwestycji realizowana jest budowa i przebudowa odcinków ulic powiązanych z Nową Bulońską Północną, w tym ulicy Myśliwskiej, Nowej Wołkowyskiej, Myśliwskiej Południowej, Stolema, Kartuskiej, Limbowej, a także łącznice węzła z ul. Armii Krajowej, tzw. Nową Warszawską i tzw. Nową Jabłoniową.

Inwestycja jest częścią opracowanego przez władze miasta Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Projekt koordynuje Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest firma NDI S.A. z Sopotu.

Budowa Nowej Bulońskiej Północnej pochłonie niemal 192 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Dofinansowanie unijne wynosi 58,5 mln złotych.Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze