• Start
  • Wiadomości
  • Nocne zwiedzanie, mapping 3D, musztra. Wrześniowe atrakcje historyczne w Hevelianum

Nocne zwiedzanie, mapping 3D, musztra. Wrześniowe atrakcje historyczne w Hevelianum

Nocne zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków dawnego Fortu, poszukiwania śladów dawnego kurortu w Brzeźnie, wystawy, mapping 3D, musztra i pokaz artyleryjski. Tak prezentuje się oferta historyczna Hevelianum na wrzesień. Instytucja zaprasza szczególnie uczniów i rodziny.
11.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku prezentuje możliwości repliki armaty jednofuntowej o imieniu „Elżbieta”
Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku prezentuje możliwości repliki armaty jednofuntowej o imieniu „Elżbieta”
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nowy sezon w Teatrze Miniatura. 5 premier, zajęcia teatralne, spektakle w innych miastach

Nasza oferta historyczna to wyjątkowe spotkania z historią, które są z jednej strony doskonałymi okazjami do niebanalnego spędzenia czasu wolnego, z drugiej do poszerzenia wiedzy - mówi dr Jan Daniluk, historyk Hevelianum. - 6 i 7 października zapraszamy do Hevelianum na konferencję naukową poświęconą związkom między miastem, twierdzą a garnizonem, zarówno w ujęciu historycznym (dla lat 1814-1914) jak i współczesnym, wynikającym z dziedzictwa pruskiej wojskowości na ziemiach dzisiejszej Polski. Spragnionych wiedzy zachęcamy też do zapoznania się z naszymi popularnonaukowymi publikacjami historycznymi.

Mapping 3D to jedna z atrakcji Hevelianum - pokaz można zobaczyć w każdy piątek o godz. 22
Mapping 3D to jedna z atrakcji Hevelianum - pokaz można zobaczyć w każdy piątek o godz. 22
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdański fotoreporter Łukasz Głowala zwycięzcą XXVI edycji konkursu Gdańsk Press Photo

Nocne zwiedzanie Fortu

Na Górze Gradowej w każdy piątek, o godz. 21, w ramach zwiedzania „Fort nocą”, przewodnik w historycznym mundurze oprowadza nocnych śmiałków po labiryntach podziemnych korytarzy i tajemniczych fortyfikacji. Czy aby na pewno kryją się w nich tylko nietoperze? Odpowiedź jest ukryta w zakamarkach dawnego Fortu. 

Miłośnicy nocnych atrakcji mogą także w każdy piątek o godz. 22 obejrzeć pokaz mappingu 3D łączący światło, obraz i dźwięk.

Fort Nocą kryje wiele niespodzianek
Fort Nocą kryje wiele niespodzianek
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Atrakcje batalistyczne

W pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 12 Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku prezentuje możliwości repliki armaty jednofuntowej „Elżbieta”, nazwanej na cześć żony patrona Hevelianum – Jana Heweliusza (z lufą o wadze 130 kg, kołach średnicy 110 cm i lawetą długości 230 cm).

Podczas wizyty na Górze Gradowej warto zwiedzić 14 stałych ekspozycji, które przybliżają burzliwe dzieje tego zakątka miasta. Prezentowane są w zabytkowych obiektach pofortecznych – dawnych schronach, remizach artyleryjskich i laboratoriach amunicyjnych. Całości dopełnia realistyczna scenografia, a dla dociekliwych – prezentacje, zdjęcia i makiety informacyjne.

zabytkowy rozłożysty dom pokryty białym tynkiem, z wielkimi oknami, otoczony zielonymi wysokimi drzewami
Remont Domu Zdrojowego w Brzeźnie zakończył się w grudniu 2021 roku. Mieści się tam placówka Hevelianum służąca edukacji ekologicznej
fot. Dawid Linkowski

Brzeźniejski Dom Zdrojowy

Po wizycie w Śródmieściu Gdańska Hevelianum zaprasza do Brzeźna, gdzie znajduje się Dom Zdrojowy – nadmorska filia Hevelianum. W którym roku powstało kąpielisko w Brzeźnie, pierwsze nad całą Zatoką Gdańską? Kto i w jakim celu przyjeżdżał do kurortu? Gdzie znajdowały się łazienki na plaży i czemu służyły? – na te i inne pytania związane z fascynującą historią tego zakątka Gdańska, można znaleźć odpowiedź podczas sobotnich spacerów z przewodnikiem „Śladami Dawnego Kurortu w Brzeźnie”.

Dom Zdrojowy rozpoczyna nowe życie

Dla dociekliwych, idealnym uzupełniłem wiedzy zdobytej podczas wizyty w Hevelianum, będą publikacje autorstwa dr. Jana Daniluka, poświęcone historii Góry Gradowej i Domu Zdrojowego w Brzeźnie: „Góra Gradowa – krótka historia”, „Dzieje Fortu. Spacerownik”, „Dom Zdrojowy. Kurort Brzeźno 1893–2021”.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie internetowej Hevelianum.

Zobacz, jak przebiegał remont Domu Zdrojowego:

Odrodzenie Domu Zdrojowego. Jak przebiega modernizacja ikony Brzeźna?

Dom Zdrojowy pięknieje w oczach - coraz bliżej końca remontu brzeźnieńskiej ikony

 

TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór