PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego rozdane. Poznaj laureatów

Nagrody Teatralne Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego rozdane. Poznaj laureatów
W poniedziałek, 27 lipca, na scenie Stara Apteka Teatru Wybrzeże odbyła się Gala Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska. Wydarzenie, honorujące wybitnych twórców i twórczynie, oraz realizacje teatralne, odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru - przełożonych z powodu pandemii.
Laureaci Nagród Teatralnych Miasta Gdańska: Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Biedroń - Damian Styrna. Towarzyszą im prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski
Laureaci Nagród Teatralnych Miasta Gdańska: Edyta Janusz-Ehrlich, Piotr Biedroń - Damian Styrna. Towarzyszą im prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest na całym świecie - także przez województwo pomorskie i miasto Gdańsk - od wielu lat. Święto zostało ustanowione w czerwcu 1961 roku podczas IX Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Celebrowane jest co roku 27 marca - tego dnia właśnie tradycyjnie przyznawane były zatem Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. W tym roku z powodu pandemii obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, a wraz z nimi gala wręczenia nagród, zostały przełożone na 27 lipca.

- To wyjątkowa edycja. Czas jest szalenie dziwny i bardzo trudny. Wszyscy mamy niepokoje, w tym i ja. Wy, jako artyści, na pewno też musicie się mierzyć z niejednymi lękami - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystej, która odbyła się w Starej Aptece - sąsiadującej z Malarnią scenie Teatru Wybrzeże. - Z jednej strony to zamknięcie wyzwoliło bardzo dużo zła - złych emocji i wspomnianych lęków, ale z drugiej - wyzwoliło dużo dobra. Obserwowałam coś, z czego jestem szalenie dumna. W roku 40-lecia „Solidarności” narodziła się solidarność przez małe „s” - kiedy wielu wolontariuszy i wolontariuszek, w różnym wieku, ruszyło na pomoc tym, którzy nie mogli sami np. zrobić zakupów. To bardzo ważne.

Prezydent Gdańska podziękowała także artystom za ich pracę i za ich działania, szczególnie w czasie, gdy koronawirus wymusił, abyśmy pozostali w domach i jedynym źródłem rozrywki stał się internet - w tym wydarzenia teatralne czy muzyczne. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru uhonorowała 11 aktorów, którzy odebrali nagrody w dziedzinie kultury za całokształt pracy artystycznej.

 

 

Podczas gali wręczono Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego - przyznawane od 1999 roku wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru w województwie pomorskim. Nagroda ma wymiar finansowy - wynosi 10 tys. zł, przyznawana jest w trzech kategoriach: za najlepszą kreację aktorską, realizację sceniczną i reżyserię.

Wręczono także Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza - wyróżnienie dedykowane pamięci profesora Jana Ciechowicza - cenionego teatrologa, literaturoznawcy, profesora nauk humanistycznych. Przyznawane jest młodym utalentowanym, rokującym wielkie nadzieje artystom. To także jest nagroda finansowa - w tym roku wyniosła 7 tys. zł.

Wyłoniono również laureatów Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska - ustanowiona przez Radę Miasta Gdańska w 2008 roku, przyznawana jest autorkom i autorom najciekawszych teatralnych kreacji artystycznych, stworzonych w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Przyznawane są trzy równorzędne nagrody indywidualne oraz nagroda honorowa - dzieło sztuki dla teatru (w tym roku obraz profesora Henryka Cześnika), w którym odbyła się najlepsza premiera teatralna. Laureatów nagrody wybrała specjalnie powołana Kapituła składająca się z przedstawicieli środowiska teatralnego oraz mediów. Nagroda ma wymiar finansowy, a jej wysokość ustalana jest corocznie przez prezydenta Gdańska - w tym roku wyniosła 10 tys. zł dla każdego z laureatów. Łącznie z laureatami tegorocznej nagrody uhonorowano 39 artystów oraz 12 spektakli.

Gala była okazją, by prezydent wręczyła również dyrektorowi Teatru Wybrzeże Adamowi Orzechowskiemu decyzję o przyznaniu Samorządowi Województwa Pomorskiego dotacji na modernizację Dużej Sceny Teatru Wybrzeże w latach 2021-2022, w wysokości 10 mln zł (zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z 25 czerwca 2020 roku). Natomiast marszałek województwa pomorskiego przekazał dyrektorowi teatru pozytywną decyzję pożyczkową Pomorskiego Funduszu Rozwoju dotyczącą finansowania w kwocie 25 mln zł na ten sam cel. Zaprezentowano także wizualizację obiektu po modernizacji - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Duża Scena zostanie otwarta w drugiej połowie 2022 roku. Do tego czasu spektakle i wydarzenia teatralne odbywają się na scenie Malarnia i Stara Apteka w Gdańsku, na Scenie Kameralnej w Sopocie, oraz - w okresie wakacyjnym - na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim.

 

Laureaci Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego, Nagród Teatralnych Miasta Gdańska za 2019 rok i innych wyróżnień:

 

Nagroda Teatralna Miasta Gdańska:

 • w kategorii rola żeńska: Edyta Janusz-Ehrlich za rolę wróżki w przedstawieniu „Pinokio” w reżyserii Pawła Szkotaka, w Miejskim Teatrze Miniatura;
 • w kategorii rola męska: Piotr Biedroń za rolę Biffa w „Śmierci komiwojażera” w reżyserii Radka Stępnia, w Teatrze Wybrzeże;
 • Damian Styrna za scenografię do spektaklu „Pinokio” w reżyserii Pawła Szkotaka, w Miejskim Teatrze Miniatura.

 

Honorowa Nagroda Specjalna Miasta Gdańska została przyznana Teatrowi Wybrzeże za spektakl „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia.

 

Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury:

 • Małgorzata Brajner, Teatr Wybrzeże - z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej;
 • Zdzisław Górski - za całokształt pracy artystycznej oraz z okazji 70. urodzin;
 • Wioleta Karpowicz, Miejski Teatr Miniatura - za całokształt pracy artystycznej;
 • Anna Kociarz, Teatr Wybrzeże - z okazji 20-lecia pracy artystycznej;
 • Mirosław Krawczyk, Teatr Wybrzeże - z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej;
 • Jacek Labijak, Teatr Wybrzeże - z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej;
 • Jacek Majok, Miejski Teatr Miniatura - z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej;
 • Robert Ninkiewicz, Teatr Wybrzeże - z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej;
 • Wojciech Stachura, Miejski Teatr Miniatura - za całokształt pracy artystycznej;
 • Maciej Szemiel, Teatr Wybrzeże - z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej;
 • Jarosław Tyrański, Teatr Wybrzeże - z okazji jubileuszu 35-lecia pracy artystycznej.

 

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego

 • Paweł Aigner za reżyserię operetki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” Stanisława Moniuszki w Teatrze Wybrzeże;
 • Agata Bykowska za rolę Maryni w operetce Stanisława Moniuszki „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa” w Teatrze Wybrzeże;
 • Katarzyna Figura za tytułową rolę w spektaklu „Fedra” Jeana Racine'a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże.

 

Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza

 • Monika Janik, aktorka Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, za wykreowanie wybitnych, wrażliwych i zarazem dojrzałych kreacji na słupskiej scenie, w tym za rolę Porcji w spektaklu „Kupiec wenecki” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka.

 

Przedstawienie Roku 2019

 • „Kupiec wenecki” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.

 

Nagrody Specjalne Marszałka Województwa Pomorskiego dla osób zasłużonych dla kultury:

 • Alina Kietrys
 • prof. Ewa Nawrocka
 • Ryszard Jaśniewicz

 

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze