PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów - znamy laureatów
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów - znamy laureatów
Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii - bo tak brzmi pełna nazwa wyróżnienia - jest przyznawana co roku. Laureatami tegorocznej edycji zostali dziennikarze z Polski, Australii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Litwy. Wręczenie nagród odbędzie się 8 czerwca 2019 r. w Muzeum Emigracji w Gdyni. 
Intencją Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań jej patrona
Intencją Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań jej patrona
mat. organizatora
 
Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Wyróżnienie powstało z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.
 
Intencją jej pomysłodawców jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat. 
 
Nagroda jest przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego. 
 
W tym roku jury w składzie: Jakub Płażyński (przewodniczący jury), Jarosław Gugała (telewizja „Polsat”), Jerzy Haszczyński („Rzeczpospolita”), Małgorzata Naukowicz (Polskie Radio), Krzysztof Rak (dziennikarz, publicysta) oraz Karolina Grabowicz-Matyjas (dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni, sekretarz jury), wybrało zwycięzców spośród 70. zgłoszeń.  
 
 
Laureaci Nagrody im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów:
 
W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką została Ilona Lewandowska („Kurier Wileński”) - „za odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach”.
 
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatem został Ignacio Temino Martinez (Hiszpańska Agencja Prasowa EFE) - „za rzetelne i wyważone publikacje o wydarzeniach w Polsce w mediach hiszpańskojęzycznych”. 
 
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Agnieszce Burton - za publikację „Wnuczek tylko na tablecie” w „Dużym Formacie”. Uzasadnienie: „pełna emocji opowieść o zatracaniu korzeni przez nowych emigrantów na Antypodach”. 
 
W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano Polish Media London (Polskie Radio Londyn, tygodnik Cooltura, cooltura24.co.uk) - „za stworzenie profesjonalnej i prężnej grupy medialnej służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii”. 
 
Jury przyznało również wyróżnienie w tej kategorii - redakcji czasopisma tureckiej Polonii „Lehistan Sokağı” - „za przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłków podejmowanych na rzecz wzajemnego zrozumienia”. 

 

 
 
Nagrody w każdej z trzech kategorii dziennikarskich to statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych, a nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka. 
 
Uroczystość, podczas której laureaci zostaną uhonorowani statuetkami, odbędzie się 8 czerwca 2019 r., w Muzeum Emigracji w Gdyni. 
 
 
Laureaci poprzedniej edycji nagrody
Laureaci poprzedniej edycji nagrody
mat. organizatora
 

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl