PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Na Biskupiej Górce powstają zdjęcia do filmu inspirowanego „Opowieścią wigilijną”

Na Biskupiej Górce powstają zdjęcia do filmu inspirowanego „Opowieścią wigilijną”
Słynna „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa doczeka się lokalnej adaptacji. „Ebenezer z BG” to historia o tym, jak wyglądałoby życie tytułowego bohatera i jakim byłby człowiekiem, gdyby mieszkał... na Biskupiej Górce. W głównej roli zobaczymy Krzysztofa Balińskiego. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Waga - premiera jeszcze w tym roku.
Film „Ebenezer z BG” na podstawie „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa wyreżyserują i zagrają dzieci z Biskupiej Górki
Film „Ebenezer z BG” na podstawie „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa wyreżyserują i zagrają dzieci z Biskupiej Górki. Nz. młodzi aktorzy oraz Wojciech Ostrowski, Krzysztof Baliński i Elżbieta Jachlewska
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Paweł Wilczak: „Uwielbiam Trójmiasto”. Zobacz zdjęcia z planu filmowego „Usta usta”

 

To już kolejna produkcja filmowa, która powstaje na Biskupiej Górce z udziałem jej mieszkańców, za sprawą Stowarzyszenia Waga. Wcześniej udało się zrealizować dokumenty „Kobieta bez przestrzeni” i „Założę czerwone spodnie”, oraz opowieść krótkometrażową „Powrót Nataniela W.”, przybliżającą życie XVIII-wiecznego gdańskiego lekarza, astronoma i przyrodnika Nataniela Wolfa. I to właśnie ten ostatni tytuł był inspiracją dla najnowszej produkcji Stowarzyszenia: „Ebenezer z BG”.

- Realizując ten projekt, chcemy przede wszystkim wyjść naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży, które uczestnicząc w 2017 roku przy realizacji filmu ‚ Podróż Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań o przeszłości Biskupiej Górki” postulowały, aby nakręcić film, który będzie o nich i dla nich, i z ich udziałem - opisuje pomysłodawczyni Elżbieta Jachlewska, wiceprezes Stowarzyszenia Waga. - Projekt ma na celu rozbudzić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie historią, sztuką filmową i czytelnictwem. Ma oderwać dzieci od mediów elektronicznych, nauczyć budowania wspólnotowości, dać wiarę we własne siły i wzmocnić motywację życiową.

 

Pomysłodawczynią projektu jest Elżbieta Jachlewska, wiceprezes Stowarzyszenia Waga
Pomysłodawczynią projektu jest Elżbieta Jachlewska, wiceprezes Stowarzyszenia Waga
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Film, który dzieci wyreżyserują, i w którym wystąpią, a także do którego przygotowują scenariusz, powstaje na podstawie „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Powieść została wybrana nieprzypadkowo - jak tłumaczą pomysłodawcy projektu, jej bohater - Ebenezer - to postać wyjątkowa, człowiek wykolejony, aspołeczny, skamieniały, który doznaje jednak szczęśliwej przemiany i staje się kimś zupełnie innym - kimś, kto odkrywa pogardzane i lekceważone wcześniej wartości: empatię, wrażliwość na cudze nieszczęście, solidarność, siłę międzyludzkich relacji.

 

Twórcy filmu zadają pytanie, jakim człowiekiem byłby Ebenezer, gdyby mieszkał na Biskupiej Górce w 2020 roku
Twórcy filmu postanowili zobaczyć, jakim człowiekiem byłby Ebenezer, gdyby mieszkał na Biskupiej Górce w 2020 roku
fot. Anna Rezulak / KFP

 

- Z powieści znamy go jako groteskowego skąpca i widzimy jak w Wigilię Bożego Narodzenia powraca z pracy do domu i jak ukazuje mu się duch jego wspólnika, Jakuba Marley’a, który ostrzega go: jeśli się nie zmieni, po śmierci czeka go wieczna męka. Odwiedzają go też inne duchy, a po tych wizytach skruszony Ebenezer ulega niezwykłej przemianie!… Podwyższa pensję pracownikowi, roztacza opiekę nad jego kalekim synkiem, na każde Boże Narodzenie zaprasza i obdarowuje wielu ludzi, których los był mu wcześniej obcy i zupełnie obojętny - przypomina Elżbieta Jachlewska. - Nas zainteresowało pytanie jakim człowiekiem byłby Ebenezer gdyby mieszkał na Biskupiej Górce, i mieszkał na niej nie kiedyś tam, ale teraz, w 2020 roku? Odpowiedzi, jakiej wspólnie chcemy poszukać, staną się kanwą dla scenariusza nowej opowieści o Ebenezerze.

 

Zdjęcia powstają w niepowtarzalnej scenerii pięknej i tajemniczej Biskupiej Górki
Zdjęcia powstaną w niepowtarzalnej scenerii pięknej i tajemniczej Biskupiej Górki
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Film jako scenografię wykorzysta magiczny, niezwykle inspirujący i klimatyczny krajobraz Biskupiej Górki. Wystąpią w nim dzieci ze szkół podstawowych, które w lipcu i na początku sierpnia wzięły udział w specjalnie z tej okazji zorganizowanych warsztatach filmowych w siedzibie Stowarzyszenia.

Tam uczyły się nie tylko podstawowych technik aktorskich, niezbędnych do odegrania swoich ról w produkcji, ale i współdziałania - włączając do działania mieszkańców, mieszkanki oraz osoby działające na rzecz społeczności na Biskupiej Górce Stowarzyszenie Waga stwarza warunki do integracji, do wspólnej, twórczej pracy.

 

Młodzi aktorzy trenowali od okiem Krzysztofa Balińskiego, który wciela się w rolę tytułowego bohatera
Młodzi aktorzy trenowali od okiem Krzysztofa Balińskiego, który wciela się w rolę tytułowego bohatera
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Zajęcia poprowadził aktor Krzysztof Baliński, który w filmie „Ebenezer z BG” wystąpi w głównej roli. Teraz przed młodymi aktorami i resztą ekipy ostatni etap prac - realizacja filmu. Planowanych jest 8 dni zdjęciowych, za kamerą stanie Wojtek Ostrowski. Film będzie trwał ok. 20-25 min.

- Premiera filmu będzie miała miejsce w grudniu, w czasie wydarzeń świątecznych. Będzie to wydarzenie, które ma w międzypokoleniowym gronie przywrócić magię Świąt i wiarę w to, że dobro zwycięża - dodaje Elżbieta Jachlewska.

 

Gdański Fundusz Wydawniczy. Miasto wesprze finansowo 22 księgarnie i wydawnictwa

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl