Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mozartiana w plenerze. Festiwal przeniósł się do Parku Oliwskiego

W środę, 22 sierpnia, Festiwal Mozartiana przeniósł się do Gdańska Oliwy, gdzie wieczorową porą odbył się Koncert Inauguracyjny. Wiele osób czekało na to wydarzenie, nic więc dziwnego, że do Parku Oliwskiego przybyły tłumy. Piękna muzyka, cudowna pogoda...To był bardzo udany wieczór.

Mozartiana w plenerze. Festiwal przeniósł się do Parku Oliwskiego
A
A
data publikacji: 23 sierpnia 2018 r.

Zapewne nie jest to koniec udanych festiwalowych wieczorów, bowiem XIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana zaplanowano do 25 sierpnia. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w weekend, ale po czterech dniach, w środę - zgodnie z planem - występy artystów przeniesiono z Domu Uphagena do Parku Oliwskiego. Koncerty w plenerze są, zresztą jak zwykle, wielką atrakcją i przyciągają tłumy gdańszczan.

O godz. 19.00 na scenie głównej, zbudowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów, do występu gotowa już była Litewska Orkiestra Kameralna. Zanim jednak artyści pozwolili przybyłym delektować się muzyką Mozarta, głos zabrał gospodarz naszego miasta - prezydent Paweł Adamowicz.

- Organizatorem i pomysłodawcą tego wydarzenia jest Polski Chór Kameralny - mówił prezydent Gdańska. - Rok 2018 jest szczególny dla organizatora, bo to już 40 lat istnienia festiwalu. Jest to wiek dojrzały, dlatego Panie Janie Mistrzu, można powiedzieć, że jesteście już spełnieni, ale wchodzicie w kolejną czterdziestkę, a to oznacza, że przed Wami kolejne wyzwania. Przy okazji zapraszam wszystkich na jubileusz chóru we wrześniu, do Katedry Oliwskiej.

Uhonorowany przez prezydenta Adamowicza Mistrz Jan, to oczywiście Jan Łukaszewski, dyrektor i dyrygent chóru, a także pomysłodawca Mozartiany.

- Dziękuję wszystkim uczestnikom - mówił Jan Łukaszewski przed rozpoczęciem Koncertu Inauguracyjnego. - Bez miłej, serdecznej i ciepłej publiczności nie mielibyśmy, co tutaj robić. To nasz wspólny sukces. Państwa i organizatorów. Za chwilę wystąpi znakomita orkiestra kameralna. Żałuję, że nie ja będę dyrygował, ale oni grają sami, bez dyrygenta.

Litewska Orkiestra Kameralna z 16-letnim solistą, grającym na oboju Pijusem Paskeviciusem, oczararowała publiczność. Artyści zaczęli od divertimento w tonacji D-dur. Wśród publiczności znaleźli się zarówno seniorzy, osoby w średnim wieku, jak i maluchy, podrygujące w takt muzyki.

Miedzynarodowy Festiwal Mozartowski przez lata istnienia zyskał rzeszę fanów. Wielu gości środowego koncertu deklarowało, że są stałymi bywalcami wydarzenia. Kto nie był, nie widział i przede wszystkim nie słyszał, ma szansę nadrobić zaległości do soboty, 25 sierpnia. Tego dnia kończy się 13. edycja festiwalu.

CZYTAJ TAKŻE:

Mozartiana 2018: wygraj bilety na Koncert Finałowy! KONKURS

Mozartiana 2018: marionetkowy Don Giovanni, Wenecka Orkiestra Barokowa, NOSPR i inni

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora