PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mozartiana 2019. Koncert Inauguracyjny w środę w Parku Oliwskim

Mozartiana 2019. Koncert Inauguracyjny w środę w Parku Oliwskim
Co prawda XIV Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana trwa - rozpoczęły go koncerty kameralne - ale oficjalne otwarcie odbędzie się w środę, 21 sierpnia. Podczas Koncertu Inauguracyjnego wystąpi Paweł Cal i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego. Wstęp wolny.
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbywa się już po raz 14.
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbywa się już po raz 14.
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

14. edycja Mozartiana - Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego rozpoczęła się w niedzielę, 18 sierpnia, kameralnymi koncertami w Domu Uphagena. Ale oficjalne otwarcie muzycznego święta jak zwykle zaplanowano na środę - 21 sierpnia - w Parku Oliwskim. Na głównej scenie, na dziedzińcu Pałacu Opatów, o godz. 19:00, odbędzie się Koncert Inauguracyjny.

Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej - artyści zaprezentują wiele z szeroko znanych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta. Orkiestrę poprowadzi Paweł Przytocki, a towarzyszyć jej będzie solista - waltornista Paweł Cal. Artyści wykonają klasyczną symfonię, romantyczną serenadę i koncert na waltornię i orkiestrę.

W uroczystym otwarciu festiwalu weźmie udział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.

To nie koniec muzycznych atrakcji tego dnia. O tym, że podczas festiwalu Mozart grany jest nie tylko klasycznie, będzie można przekonać się nieco później - kiedy scenę przejmie Leszek Kułakowski Jazz Orchestra, która wykona tematy salzburskiego kompozytora w opracowaniu na orkiestrę jazzową. Koncert rozpocznie się o godz. 21:30.

 

Wielkim wydarzeniem festiwalu jest Koncert Inauguracyjny na dużej scenie. Nz. Romain Leleu, 2017 r.
Wielkim wydarzeniem festiwalu jest Koncert Inauguracyjny na dużej scenie. Nz. Romain Leleu, 2017 r.
mat. prasowe

 

Kolejnego dnia Festiwalu (czwartek, 22 sierpnia) słuchacze będą świadkami plenerowej wersji połączenia dwóch dzieł - Cosi fan tutte W. A. Mozarta ze Ślubami Panieńskimi A. Fredry. Reżyserem i scenografem przedstawienia będzie Natalia Babińska.

Na scenie zobaczymy sopranistkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział w roli Fiordiligi, mezzosopranistkę Monikę Lendzion-Porczyńską jako Dorabellę, tenora Aleksandra Kunacha jako Ferrando, barytona Tomasza Raka jako Guglielmo oraz Tomasza Gierlacha (bas), w roli Don Alfonsa i narratora. Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldiego. A zaraz po klasycznym koncercie przyjdzie czas na wybrane tematy Mozarta w opracowaniu klezmerskim - wystąpi Bester Quartet.

W piątek, 23 sierpnia, na dziedzińcu Pałacu Opatów zabrzmi Tallińska Orkiestra Kameralna pod batutą Juhy Kangasa. Ta dość młoda orkiestra założona w 1993 roku to marka sama w sobie - orkiestra koncertowała niemal we wszystkich krajach świata. W wykonaniu EOK usłyszymy utwory takie jak Marsze, Symfonię czy Divertimento Mozarta.

Wieczorem przeniesiemy się na koncert zatytułowany Mozart meets Cuba. I nie bez powodu - gościć będzie zespół Klazz Brothers & Cuba Percussion, który tematy Mozarta wykona w kubańskich rytmach.

W czwartek i piątek po południu tradycyjnie organizatorzy zapraszają do parku dzieci na program przygotowany specjalnie dla nich. Przedstawienie marionetkowe pt. Uprowadzenie z Seraju w wykonaniu Teatru Marionetek Pałacu Cesarskiego Schönbrunn. Po przerwie powraca do nas najsłynniejszy Teatr Marionetek świata, który prezentować będzie, tę zapomnianą formę widowiska tak typowego dla czasów patrona Festiwalu.

Podczas Koncertu Finałowego (sobota 24.08) w Archikatedrze Oliwskiej zaśpiewa Talia Or - sopran urodzona w Jerozolimie, goszcząca na deskach najważniejszych sal operowy i teatralnych na całym świecie, Ewa Marciniec, jeden z najlepszych obecnie altów/mezzosopranów, wszechstronna artystka i pedagog, Thomas Elwin - tenor Swoim łagodnym, ciepłym lirycznym głosem zdobył szerokie uznanie nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale także za granicą. Darren Jeffery - bas, jego aktywność koncertowa z Angielską Operą Narodową obejmuje szereg ról w dziełach Mozarta, Wagnera i Brittena. Solistom towarzyszyć będą Polski Chór Kameralny - organizator Festiwalu - oraz Akademie für Alte Musik Berlin, orkiestra grająca na instrumentach dawnych.

Podczas koncertu usłyszymy jeden z najbardziej znanych utworów należący do bogatej spuścizny patrona Festiwalu w dziedzinie muzyki religijnej Requiem d-moll KV626, uzupełnione chorałem gregoriańskim Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński (przygotowanego przez Michała Sławeckiego). Koncert poprowadzi Maestro Jan Łukaszewski.

Na wszystkie wydarzenia z wyjąkiem Koncertu Finałowego wstęp wolny. Więcej informacji o festiwalu na mozartiana.pl.

WIĘCEJ:

14. Międzynarodowy Festiwal Mozartowski. Muzyka geniusza w Gdańsku - od niedzieli

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl