PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Młodzież bez nałogów. Miasto Gdańsk oferuje bezpłatne wsparcie specjalistów

Młodzież bez nałogów. Miasto Gdańsk oferuje bezpłatne wsparcie specjalistów
Podejrzewasz, że w życiu twojego dziecka pojawił się alkohol, marihuana lub inne używki? Martwisz się o swoje dziecko i nie wiesz jak mu pomóc? Skontaktuj się z Poradnią Zdrowego Życia i uzyskaj wsparcie specjalistów. Konsultacje ze specjalistami mogą odbywać się zarówno osobiście, jak i online. Pomoc jest bezpłatna.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Używki dla młodych ludzi to ogromne niebezpieczeństwo. Poradnia Zdrowego Życia w Gdańsku oferuje pomoc rodzicom i ich nastoletnim dzieciom
Używki dla młodych ludzi to ogromne niebezpieczeństwo. Poradnia Zdrowego Życia w Gdańsku oferuje pomoc rodzicom i ich nastoletnim dzieciom
Pixabay.com


Chwila, w której rodzic dowiaduje się, że jego dziecko ma za sobą kontakt z używkami jest bardzo stresująca dla obu stron. Często towarzyszy temu poczucie winy, złość, żal, rozgoryczenie i wiele innych trudnych emocji, które chwilami sprawiają, że ciężko zachować równowagę. Zazwyczaj pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi nam do głowy są różne ograniczenia, np. na używanie telefonu, na wyjścia ze znajomymi czy zmniejszenie kieszonkowego. Strategia nakładania konsekwencji nie zawsze jest wystarczająca.

W tym trudnym momencie rodzice i opiekunowie nastolatków mogą uzyskać wsparcie w Poradni Zdrowego Życia, która powstała w 2020 roku z inicjatywy Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.

Krótka i szybka interwencja

Oddziaływaniem krótszym niż terapia, które można zastosować w sytuacji, gdy młody człowiek eksperymentuje z substancjami psychoaktywnymi jest tzw. krótka interwencja. Program zakłada maksymalnie cztery spotkania, realizowane w czasie pięciu tygodni. Specjaliści biorący udział w programie (w tym psycholodzy i psychoterapeuci), mają doświadczenie w pracy z młodzieżą w zakresie profilaktyki i terapii uzależnień. Wśród zalet programu wyróżnić można podmiotowe podejście do młodego człowieka oraz czas trwania terapii. Co ważne, pomoc uzyskuje nie tylko dziecko, ale również rodzic, który ma możliwość skorzystania z bezpłatnych spotkań szkoleniowych wzmacniających kompetencje rodzicielskie. Oferowana pomoc jest bezpłatna. Konsultacje ze specjalistami mogą odbywać się zarówno osobiście, jak i online.


Dla rodziców i opiekunów nastolatków

Program skierowany jest do młodzieży w wieku 13-18 lat oraz ich rodziców. Wśród zalet programu wyróżnić można podmiotowe podejście do młodego człowieka oraz czas jego trwania. Program zakłada maksymalnie cztery spotkania, realizowane w czasie pięciu tygodni. Specjaliści dedykowani do programu (w tym psycholodzy i psychoterapeuci), posiadają doświadczenie w pracy z młodzieżą w zakresie profilaktyki i terapii uzależnień. Co ważne, pomoc uzyskuje nie tylko dziecko, ale również rodzic, który ma możliwość skorzystania z bezpłatnych spotkań szkoleniowych wzmacniających kompetencje rodzicielskie. Oferowana pomoc jest bezpłatna.

Zadzwoń i umów się z dzieckiem na wizytę

Poradnia prowadzona jest przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. Od marca w poradni specjaliści udzielają konsultacji we wtorki i czwartki od 8.00 do 16.00; w środy od 8.00 do 15.00.

Zainteresowany rodzic umawia się razem ze swoim nastoletnim dzieckiem na spotkanie dzwoniąc do sekretariatu GOPZIPU – tel. 58 320 44 04. Umawiać wizytę można od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00.


Używki na jedno kliknięcie

- W obecnych czasach narkotyki zamówić można do paczkomatu, potwierdzając swoją pełnoletniość jednym kliknięciem myszki. Ten fakt zna znacznie więcej młodych ludzi niż osób dorosłych – mówi Radosław Nowak z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.

Badania z 2019 roku pokazują, że 77,6% uczniów klasy I i 97,1% uczniów klasy III szkół gimnazjalnych miało za sobą choćby jednorazowy kontakt z alkoholem. Co ważne, aż 36,3% młodszych uczniów i 73,2% ze starszej grupy deklaruje silne upicie się kiedykolwiek w życiu, z czego w ostatniej grupie 61,4% w ciągu ostatniego roku! Niepokoić powinien również fakt, że co czwarty 13-14 latek i ponad połowa 15-16 latków ma za sobą kontakt z marihuaną.

oprac. NG

CZYTAJ:

Zbiórka na remont Onkologii Dziecięcej UCK - prowadzi ją fundacja założona przez rodziców małych pacjentów

Gdańskie Centrum Równego Traktowania - tu znajdziesz pomoc

Zostań rodziną wspierającą, MOPR zaprasza do współpracy

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze