PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mięta, szałwia, truskawki. Uszczknij (delikatnie!) ziół z miejskiej farmy w Gdańsku 

Mięta, szałwia, truskawki. Uszczknij (delikatnie!) ziół z miejskiej farmy w Gdańsku 
W dwóch lokalizacjach w Gdańsku - przy ulicy Grobla IV i Za Murami - stoi łącznie dwadzieścia siedem skrzyń z odpowiednio dobranymi trzema kompozycjami ziół posadzonych przez pracowników GZDiZ. Rośnie tu m.in. bazylia kulinarna, lubczyk, ziele oliwne, koper, itp. Zioła pachną i cieszą oko dzięki edukacyjnemu gdańskiemu projektowi Farm Miejskich.
zioładobre3
Mięta, bazylia kulinarna, lubczyk, ziele oliwne, oregano - te m.in. zioła rosną w skrzyniach przy ulicy Grobla IV i Za Murami w Gdańsku
Fot. GZDiZ

 

Bazylia, szałwia, lawenda, truskawki... Kolejna miejska farma gotowa

 

Zioła z farmy miejskiej. Czemu nie? Świeże zioła z własnego balkonu czy tarasu, a nawet z parapetu kuchennego, bez wątpienia dodają smaku i kolorytu każdej kuchni. Tym, którzy nie zdążyli zaopatrzyć się do obiadu w żywe, pachnące, zielone listki idziemy z pomocą. Śmiało możecie częstować się naszymi plonami z dwóch miejskich farm Jak do nich trafić Znajdziecie je po obłędnym zapachu…

- czytamy na Facebooku Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

 

W skrzyniach ustawionych w dwóch lokalizacjach rosną trzy zestawy roślin: kulinarny, leczniczy i do aromaterapii. Pierwsza kompozycja to m.in. bazylia kulinarna, lubczyk, mięta, ziele oliwne, oregano, rozmaryn, tymianek, majeranek i koper, a nawet ...truskawki. Z kolei w zestawie leczniczym rosną m.in. bazylia, szałwia, kalaminta, mięta w różnych odmianach, hyzop, czystek i rodzynek brazylijski. Trzecia kompozycja zawiera zbiór roślin, które świetnie sprawdzają się w aromaterapii, a więc odmiany szałwii i oregano, melisę, odmiany lawendy oraz tymianek.

 

zioładobre2
Ziół nie wyrywamy, wystarczy uszczknąć, to nawet pomoże im w rozrastaniu się 
Fot. GZDiZ

 

Coraz więcej łąk i coraz mniej koszenia trawników w Gdańsku. Dlaczego?

 

- Miejskie Farmy w Gdańsku to projekt edukacyjny, którego celem jest zachęcenie mieszkańców do uprawy ziół w przydomowych ogródkach i na balkonach  - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - To także zwrócenie uwagi na konieczność pielęgnacji roślin i dbanie o miejską przestrzeń zieleni. Pamiętajmy, że ziół się nie wyrywa, można je uszczykiwać, to nawet pomaga im się rozrastać.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl