PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Mieczysław Struk: "Pomoc Afgańczykom to nasze moralne i prawne zobowiązanie"

Mieczysław Struk: "Pomoc Afgańczykom to nasze moralne i prawne zobowiązanie"
Samorząd Województwa Pomorskiego zaniepokojony rozwojem sytuacji w Afganistanie, a zwłaszcza rosnącą liczbą ofiar cywilnych oraz prześladowaniami osób zasłużonych w próbę demokratyzacji tego kraju, deklaruje gotowość wsparcia strony rządowej w ochronie życia i zdrowia bezbronnych obywateli Afganistanu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego wzywa do solidarności z narodem afgańskim
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego wzywa do solidarności z narodem afgańskim
fot. Anna Rezulak/KFP

 

Oświadczenie Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego

Cierpienia mieszkańców Afganistanu, poruszyły serca milionów ludzi na całym świecie. W obecnej sytuacji niezbędne jest okazanie solidarności z najbardziej poszkodowanymi oraz zapewnienie im pomocy humanitarnej. Samorząd Województwa Pomorskiego deklaruje gotowość wsparcia strony rządowej w ochronie życia i zdrowia bezbronnych obywateli Afganistanu.

Pomoc Afgańczykom to nasze moralne, ale i prawne zobowiązanie, gwarantowane Konwencją Genewska o ochronie ofiar wojny z 1945 roku. Pamiętajmy, że każda osoba poszkodowana w wojnie, jak dziś obywatele Afganistanu, ma prawo poszukiwać bezpiecznego schronienia. Polska i Pomorze takiego schronienia powinna udzielić.

Jesteśmy gotowi otoczyć opieką Afgańczyków, którzy przez lata, niejednokrotnie z narażeniem życia swojego i swoich bliskich, byli zaangażowani w pomoc polskim żołnierzom i dyplomatom, a dziś są narażeni na represje, prześladowania, a nawet utratę życia.

Wielokrotnie w polskiej historii, środowisko międzynarodowe okazywało solidarność z Polakami prześladowanymi we własnym kraju, bądź zmuszonym do emigracji z powodów politycznych czy ekonomicznych. Dziś pragniemy się odwdzięczyć.

oprac. AU