PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Transmisja gali na gdansk.pl

Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców. Transmisja gali na gdansk.pl
Po raz 22. gdańscy artyści mają szansę na Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w piątek, 26 listopada, o godz. 19.00. Z siedmiu kandydatów wyłonionych zostanie czterech zwycięzców, jednego wybierała publiczność. Transmisja na stronie internetowej Klubu Żak oraz na www.gdansk.pl.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Nagroda dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest gdańskim artystom do 35. roku życia za osiągnięcia z ostatnich trzech lat. W tym roku do kapituły konkursowej wpłynęło 19 wniosków. Nagroda, poza statuetką autorstwa Tomasza Radziewicza i dyplomem autorstwa Marka Rogali, ma także wymiar finansowy i wynosi 10 000 zł. Szansę na wygraną ma czterech z siedmiu wybranych przez kapitułę, utalentowanych twórców związanych m.in. z muzyką, rzeźbą, teatrem, grafiką czy sztukami wizualnymi.

Trzech artystów nagrodzi kapituła, a jednego wybierze publiczność. Do 24 listopada można głosować na młodych twórców w plebiscycie Gazety Wyborczej Trójmiasto.

W 2021 roku nominowani zostali:

Zuzanna Dolega
mat. Klub Żak
Zuzanna Dolega, artystka wizualna związana z Wydziałem Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej znakiem rozpoznawczym jest rzadka technika zwana pirografią: wypalanie powierzchni ogniem lub żarem. Nominowana za serię wystaw krajowych i zagranicznych.

 

Marianna Grabska
Marianna Grabska
mat. Klub Żak
Marianna Grabska, rzeźbiarka z dyplomem Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Nominowana jest za poświęconą tematyce pandemii wystawę "Cena pustki" w ramach cyklu "Windows 2021" w Centrum Sztuki Łaźnia.

 

Rafał Kłoczko
mat. Klub Żak
Rafał Kłoczko, kompozytor, organizator wydarzeń kulturalnych. Studiował na uczelniach muzycznych w: Gdańsku, Krakowie i Wiedniu, dziś związany jest przede wszystkim z zespołem Cappella Gedanensis. Stworzył przeszło sto pieśni, dwie msze, trzy koncerty instrumentalne, kilka kantat i dziesiątki miniatur instrumentalnych.

 

Emil Miszk
mat. Klub Żak
Emil Miszk, trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy. Założyciel kwintetu Algorhythm oraz oktetu Emil Miszk & The Sonic Syndicate. Ma w dorobku udział w sesjach nagraniowych wielu cenionych i nagradzanych płyt. Uważany jest dziś za jedną z najaktywniejszych postaci na lokalnej scenie jazzowej.

 

Anna Musiałczyk-Rocławska
mat. Klub Żak
Anna Musiałczyk-Rocławska, kompozytorka, pianistka i dyrygentka. Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku na kilku kierunkach, koncentruje się na tworzeniu muzyki chóralnej, solowej i kameralnej, chętnie inspiruje się muzyką ludową, zwłaszcza kaszubską.

 

Sandra Szwarc
mat. Klub Żak
Sandra Szwarc, wykształcenie muzyczne i teatrologiczne. Dwa razy była finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a sztuka „Supernova Live” wyróżniona została Alternatywną Nagrodą Dramaturgiczną. Nominowana za dramat „Woda w usta” i projekt „Papety; z ostatniej chwili”, realizowany w Teatrze Miniatura w Gdańsku.

 

Ada Zielińska
mat. Klub Żak
Ada Zielińska, zajmuje się grafiką i ilustracją, współtworzy Hardziej Studio, specjalizujące się w projektowaniu okładek albumów, identyfikacji wizualnych, książek i wystaw. W swoich pracach łączy nowoczesny styl z odniesieniami do estetyki z lat 70. i 80., bardzo chętnie powraca do klasycznych technik analogowych.

 

Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w piątek, 26 listopada o godz. 19.00 w Sali Suwnicowej Klubu Żak. W części artystycznej wydarzenia zaplanowano koncert zespołu Sutari. Wydarzenie jest wyłącznie na zaproszenia, ale transmisja, dostępna dla każdego będzie prowadzona na stronie internetowej Klubu Żak oraz na www.gdansk.pl.

W ubiegłorocznej edycji nagrody otrzymali: Joanna Czaplewska, projektantka graficzna i ilustratorka, Filip Ignatowicz, reżyser filmowy, twórca multidyscyplinarny oraz Szymon Sutor, kompozytor, aranżer i dyrygent, który otrzymał także nagrodę publiczności.

 

Marta FormellaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Marta Formella - najnowsze
Marta FormellaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowy
Marta Formella - najnowsze