PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Marszałek Województwa wspiera stypendiami pomorskich twórców kultury. Ich prace zobaczymy online

Marszałek Województwa wspiera stypendiami pomorskich twórców kultury. Ich prace zobaczymy online
Trwa procedura wypłat tegorocznych stypendiów - otrzyma je 104 artystów, na łączną kwotę 400 tys. zł. Za kilka dni ruszy też projekt, którego zadaniem jest prezentowanie dzieł powstałych w wyniku wsparcia stypendialnego. Dorobek artystów zobaczymy na na stronie pomorskie.eu.
Dominik Bukowski jest wśród artystów, których nagrań posłuchać będziemy mogli na pomorskie.eu
Dominik Bukowski, wibrafonista jazzowy i kompozytor, jest wśród artystów, których nagrań posłuchać będziemy mogli na pomorskie.eu
fot. Anna Rezulak/KFP

 

700 tys. zł na stypendia dla artystów. Miasto Gdańsk wdraża plan ratunkowy dla kultury

 

- Zdajemy sobie sprawę, że część stypendystów nie dysponuje stałymi źródłami przychodu. To freelancerzy, którzy teraz mogą być w trudnej sytuacji, dlatego cieszymy się, że stypendia będą dla nich konkretną pomocą - mówi Beata Jaworowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Obecnie trwa procedura zawierania umów i wypłat stypendiów. Wszystko odbywa się z zachowaniem należytych środków ostrożności. W tej chwili „w obiegu” jest około 70 umów.

- Kilka pierwszych umów dało się podpisać wcześniej, reszta dokumentów trafi do zainteresowanych pocztą - wyjaśnia Beata Jaworowska. 

Tegoroczna, 19. już edycja konkursu, cieszyła się dużą popularnością. Wyniki - stypendia marszałka dla twórców kultury na rok 2020 - ogłoszono na początku marca. 

Do Departamentu Kultury wpłynęły wnioski od 299 osób na 306 projektów. Zarząd Województwa Pomorskiego, przechylając się do wskazań Komisji stypendialnej złożonej z przedstawicieli różnych środowisk artystycznych, dysponując budżetem 400 tys. zł, przyznał 104 stypendia. 

Jak co roku uroczystość wręczenia stypendiów miała odbyć się NCK. Niestety z powodu pandemii nie będzie to możliwe. 

- Średnia wysokość stypendium wynosi 3 846 zł brutto - wyjaśnia Jaworowska. - Wysokość poszczególnych kwot waha się od od 2000 do 8000 zł brutto. Pieniądze przeznaczone są na projekty, które mają być realizowane w tym roku.

Jednak nie wszystkie zaplanowane dużo wcześniej projekty, ze względu na szalejącą pandemię i kolejne obostrzenia ogłaszane przez rząd, będą mogły być realizowane bez przeszkód.

- Jest kilka projektów zagrożonych - potwierdza Jaworowska. - Należą do nich szczególnie te, które wiążą się z aktywnością ną zewnętrz, jak nagrywanie filmu. Być może termin ich realizacji będzie musiał być przesunięty na kolejny rok.

 

Zobacz prace artystów online

Już niedługo, być może przed świętami, lub zaraz po - na stronie pomorskie.eu obejrzeć będziemy mogli prace z dorobku głównie tych artystów, którzy korzystali ze wsparcia marszałka w poprzednich latach. Specjalny pakiet online przygotowuje Departament Kultury UMWP. 

W projekt, jak dotąd, zaangażowało się już ponad 20 twórców reprezentujących różne dziedziny kultury.

- Pomysł spotkał się z dużą przychylnością ze strony twórców, którzy błyskawicznie udostępnili nam utwory muzyczne, literackie, fotografie i wiele innych bardzo ciekawych dzieł. Wciąż zbieramy informacje, ale już wiemy, że akces zgłosili muzycy: Dominik Bukowski, Paweł Zagańczyk, Wojciech Staroniewicz, Andrzej Szadejko. Są też prace literackie - na przykład Wojsława Brydaka, malarskie - Beaty Białeckiej czy sztuka ludowa - Ireny Brzeskiej. Prezentacja tego dorobku w internecie będzie bardzo ciekawą propozycją kulturalną na czas epidemii – dodaje Beata Jaworowska.Na wydanie płyty "Transatlantyk" Dominik Bukowski otrzymał w 2018 roku stypendium marszałka w wysokości 5000 zł. Materiału mogliśmy premierowo posłuchać w marcu 2019 roku podczas festiwalu Jazz Jantar w Klubie Żak.

   

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze