PORTAL MIASTA GDAŃSKA
';
PL | EN | DE

Majówkę spędź odpowiedzialnie. Kameralne spotkania w plenerze i wydarzenia online

Majówkę spędź odpowiedzialnie. Kameralne spotkania w plenerze i wydarzenia online
Tegoroczna majówka w całej Polsce odbywa się w cieniu pandemii, ale bezpiecznych atrakcji na wolny czasu nie zabraknie. Podpowiadamy, jakie wydarzenia plenerowe czekają w Trójmieście, i które instytucje przygotowały ciekawe imprezy kulturalne online.
W tym roku obchodzimy 17. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji 1 maja w Gdańsku odbędzie się spacer z flagami. Nz, świętowanie w 2019 roku, przed Dworem Artusa
W tym roku obchodzimy 17. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji 1 maja w Gdańsku odbędzie się spacer z flagami. Nz, świętowanie w 2019 roku, przed Dworem Artusa
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Sobota, 1 maja, to Święto Pracy, ale także coroczna okazja do świętowania wejścia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku wydarzenie będzie celebrowane już po raz 17.

- Chcemy, by nasze dzieci i wnuki miały szansę życia i startu razem z równolatkami z innych państw Europy. Nie ma naszej zgody na polityczne rozgrywanie naszej obecności w strukturach UE. Spacer z flagami Polski i Unii Europejskiej jest jedynym możliwym sposobem zamanifestowania naszych oczekiwań w dobie pandemii - zapraszają organizatorzy: Stowarzyszenia Obywatele RP Gdańsk i Tolerado. - To jak zmieniły się nasze drogi, miasta, ulice to widoczny na każdym kroku dowód słuszności obranej drogi. Unia Europejska daje nam też poczucie bezpieczeństwa i gwarancje rozwoju jako siła gospodarcza. W ostatnich latach Unia Europejska ze swymi strukturami jest też opoką praworządności tak bardzo w Polsce nadwyrężonej.

Spacer wyruszy o godzinie 12:00 spod Złotej Bramy i poprowadzi pod Dwór Artusa, gdzie zostaną odśpiewane hymny Polski i Unii Europejskiej. Przed rozpoczęciem organizatorzy rozdadzą po 50 flag Polski i Unii Europejskiej. Wydarzenie potrwa około 1,5 godziny, będzie transmitowane na Facebooku, pod tym linkiem: 17 lat w Unii Europejskiej - Majowy spacer.

 

Gdański Bazar Natury to okazja, by kupić zdrowe produkty i poznać nowe smaki
Gdański Bazar Natury to okazja, by kupić zdrowe produkty i poznać nowe smaki
mat. Gdańskiego Bazaru Natury

 

Miłośnicy przysmaków, kuchni tradycyjnej lub roślinnej, a także rękodzieła, majówkę powinni rozpocząć na Bazarze Natury. W sobotę, 1 maja, już od godziny 9:00 do 16:00 na trawniku przy ulicy Słowackiego 19a w Górnym Wrzeszczu, oraz pod namiotem, będzie można smacznie zjeść, napić się i zrobić zakupy u lokalnych rzemieślników. Ponadto przez cały dzień organizowane będą warsztaty i zajęcia dla dzieci i dorosłych - w tym joga.

Wśród wystawców będą m.in.: Pij Kurkumę - naturalne, świeżo wyciskane soki; Plotkin Bistro - restauracja, jedzenie na miejscu; Hati Hati Jamu - tradycyjne napoje z Indonezji; Podole Wielkie - polska gorzelnia; Niebo Bistro - restauracja, jedzenie na miejscu; TABUN - cydr z Otomina; Browar Sopot - restauracja, jedzenie na miejscu; Zakwasownia - zakwasy, produkty w słoikach; Ombrello - makarony; Świeczkowy Kredens - świece sojowe; Natka Bistro - restauracja, jedzenie na miejscu; Satilec - produkty CBD; Pyszne w Słoiku - grill; Lulen - produkty z lnu; Papilio Naturals - naturalne kosmetyki; Cannapol - produkty CBD; Bimbeer - sklep piwowarski; PowerMeat.Eu - grill, produkty roślinne; Kaszubska Koza - sery; Sezon Manhatan - restauracja, jedzenie na miejscu; Manufaktura Kaszubskich Przysmaków Rybnych - ryby; Punkt Kwiaciarnia - kwiaty i rośliny; Gang Czekoladożerców - wegańskie czekolady; Candela Scent - świece sojowe; Kwiaciarnia Aljavi - kwiaty i rośliny; AleBrowar - sklep piwowarski; Rzezimieszek - grill; Kawana - kawa; Pan Sandacz - ryby; i Bydgoska Wytwórnia Mydła - naturalne kosmetyki.

Wstęp wolny. Na terenie Bazaru Natury obowiązują środki ostrożności w związku z pandemią: dezynfekcja rąk na wejściu oraz zakrywanie ust i nosa.

 

Hevelianum na majówkę przygotowało kilka propozycji tras spacerowych i wydarzenia online
Hevelianum na majówkę przygotowało kilka propozycji tras spacerowych i wydarzenia online
mat. Hevelianum

 

Hevelianum przygotowało moc atrakcji zarówno na świeżym powietrzu, jak i online: Hevelianówkę. Spragnionych wiosennych spacerów i odpoczynku wśród budzącej się do życia przyrody, instytucja zaprasza na aż trzy rodzaje tras spacerowych: „Przyrodnicze Wędrówki”, „Naukowym Krokiem” i „Dzieje Fortu”. Można je przejść rozwiązując zagadki na kartach pracy przygotowanych do wydruku na domowej drukarce, które będą do pobrania ze strony www.hevelianum.pl od 30 kwietnia. Za poprawne wykonanie zadań, na podejmujących to wyzwanie, w sklepiku Hevelianum czekać będą drobne upominki (do wyczerpania zapasów). Udział w zabawie jest bezpłatny, rozległe tereny zielone Hevelianum można zwiedzać o każdej porze dnia.

Tuż po zmroku, na ścianie XIX-wiecznej Wozowni Artyleryjskiej, mieszczącej się przy głównym placu na Górze Gradowej, spacerowicze będą mogli zobaczyć premierowy film, w którym słynny gdański astronom Jan Heweliusz obchodzący w tym roku 410. rocznicę urodzin, zaprosi do Hevelianum. Film będzie pokazywany bez zatrzymywania, tak aby każdy miał możliwość obejrzenia materiału z zachowaniem bezpiecznych odległości od innych spacerowiczów.

A może pokaz naukowy o tym, co nas otacza nas i jest dla nas niezwykle ważne, chociaż go nie widać? Powietrze, bo o nim mowa, ma szereg ciekawych właściwości - od jego składu i jakości zależy życie na Ziemi, o czym będzie można się przekonać podczas wydarzenia zatytułowanego „Co wisi w powietrzu?”. Będzie to okazja, by m.in. przyjrzeć się bliżej (ale z bezpiecznej odległości) kwaśnym deszczom, huraganom i ognistym tornadom. Pokaz odbędzie się online - na platformie Zoom, w dniach 1-3 maja, dwa razy dziennie, o godzinie 11:00 i 13:00. Po zakupieniu biletu w cenie 10 zł, na podany w zamówieniu adres, zostanie wysłany link do spotkania. Pokaz skierowany jest do dorosłych i dzieci powyżej 7 lat.

Także wystawy stałe Hevelianum będą otwarte. Wraca m.in. wystawa czasowa „Matematyczny PoCiąg” na I piętrze Wozowni Artyleryjskiej. Podczas Hevelianówki będzie można je zwiedzać w godzinach 10:00-18:00 z zachowaniem reżimu sanitarnego - przestrzegając limitu wejść, nosząc maseczki, korzystając z dystrybutorów z płynem dezynfekującym. O bezpieczeństwo zwiedzających dba także nanotechnologia - wszystkie często dotykane powierzchnie, jak ekrany, klamki czy poręcze, są pokryte specjalną powłoką, która zabija bakterie, grzyby i wirusy. Wystawy są biletowane.

 

Nowy odcinek programu Teatru Miniatura „Papety: z ostatniej chwili” poświęcony będzie nauczaniu i manifestowaniu
Nowy odcinek programu Teatru Miniatura „Papety: z ostatniej chwili” poświęcony będzie nauczaniu i manifestowaniu
mat. Miejskiego Teatru Miniatura

 

Jako że pogoda jest kapryśna w tym roku i wiosna uparcie do nas nie przychodzi, może się zdarzyć i tak, że majówkę trzeba będzie spędzić w domu. Ale na pewno nudno nie będzie, o co za dbają m.in. nasze rodzime, gdańskie Muppety - Papety. Czy jesteście ciekawi, co słychać u Marlenki i Mirka? Jak znoszą edukację zdalną? I czego potrzebują? A także przeciwko czemu protestuje Dziadek Ryszard? W Święto Pracy - 1 maja o godzinie 11:00 na Facebooku i 11:30 na YouTubie Teatru Miniatury odbędzie się premiera kolejnego odcinka uwielbianej przez dzieci, młodzież i dorosłych lalkowej opowieści o rodzinie Papetów: programu „Papety: z ostatniej chwili”.

Będzie to już drugi odcinek drugiego sezonu - nie zabraknie dobrze znanych bohaterów, ale i pojawią się nowe postaci. Scenariusz stworzyła Sandra Szwarc, która współpracowała dramaturgicznie z Jakubem Roszkowskim przy nagradzanych „Krzyżakach”, a nad całością zapanował reżyser, dyrektor Teatru Miniatura, Michał Derlatka.

 

Harpuś to impreza skierowana dla całych rodzin i wszystkich, którzy lubią aktywności na świeżym powietrzu
Harpuś to impreza skierowana dla całych rodzin i wszystkich, którzy lubią aktywności na świeżym powietrzu
fot. Harpagan

 

Gdyby jednak pogoda dopisała - Pomorski Klub Orientacji Harpagan, jak zwykle zachęca do pełnych przygód marszy i spacerów. Od soboty, 1 maja, do niedzieli, 9 maja, Harpagan proponuje ścieżkę przyrodniczą w jednej z najpiękniejszych dolin Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - Dolinie Samborowo.

- Zachęcamy do samodzielnych wyjść z mapą po przygodę - mówią organizatorzy. - Trasa jest ustawiona od 1 maja godz. 11:00 do 9 maja godz. 18:00. Wyjście w teren ze swoim zespołem odbywa się o dowolnej porze dowolnego dnia po otrzymaniu mapy na e-maila podanego w zgłoszeniu. Pierwsza wysyłka map odbędzie się 30 kwietnia (piątek) w godzinach popołudniowych. Kolejne wysyłki w dni robocze w godzinach popołudniowych. W miarę możliwości mapy wysyłamy również w weekendy, po uprzednim otrzymaniu potwierdzenia przelewu od uczestnika.

Start/Meta Samodzielnego Harpusia #53 Dolina Samborowo: koniec ul. Abrahama w Gdańsku - współrzędne GPS 54.387164 N, 18.563316 E. Punkty kontrolne w terenie zostaną oznaczone papierowymi lampionikami i biało-czerwonymi szarfami. Szczegółowe informacje odnośnie długości tras, skali mapy oraz opisy punktów kontrolnych zostaną podane na mapie. Nie zabranie też niespodzianek.

- Na mapach Samodzielnego Harpusia nadrukujemy mini kartę startową, na której możecie potwierdzać odwiedzane PK. Część z nich będzie zagadkami z hasłem. Zachęcamy do wysłania nam tajemnego hasła. Wśród osób, które je przyślą rozlosujemy 5 voucherów na start w tradycyjnych lub samodzielnych Harpusiach - zachęca Pomorski Klub Orientacji Harpagan.

Opłata startowa: Pakiet Samodzielnego Harpusia (zespół) - 20 zł. Zgłoszenie internetowe odbywa się poprzez formularz na stronie: www.harpagan.pl.

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze