We wtorek, 22 lutego, prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami organizacji samorządowych, by porozmawiać na temat tzw. Lex Czarnek, czyli przygotowanej nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe. Na spotkaniu obecni byli reprezentanci Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich oraz Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski". Polskie samorządy już od samego początku prac nad nowelizacją podkreślały jej negatywny wpływ na szkolnictwo, a także niezgodność z konstytucją. Krytyczne opinie na różnym etapie legislacji wyrażali też Rzecznik Praw Obywatelskich, konstytucjonaliści prof. Ryszard Piotrowski i prof. Krystian Ziemski), Biuro Legislacyjne Senatu, a także Komitet Badań Pedagogicznych PAN.
Przygotowujący projekt, szef resortu edukacji minister Przemysław Czarnek, twierdzi, że ustawa ma pozwolić wszystkim rodzicom na zapoznanie się z treściami, które będą przekazywane w szkołach przez organizacje pozarządowe.
Zobacz konferencję prasową po spotkaniu:
4 lutego Senat RP odrzucił nowelizację Prawa Oświatowego, ale Sejm jednak 9 lutego nowe prawo uchwalił. Teraz wejście w życie Lex Czarnek zależy od akceptacji prezydenta. Może on ustawę podpisać, zawetować lub odesłać do Trybunału Konstytucyjnego.
- Wychodzimy pełni nadziei, bo pan prezydent rzeczywiście rozważa zawetowanie tej ustawy. Konsultuje się z osobą, która bardzo dobrze zna się na oświacie, czyli z pierwszą damą. Przyjął nasze argumenty i propozycje, i naprawdę jesteśmy pełni nadziei, że ta ustawa, która wzbudza tyle kontrowersji, szczególnie w środowisku nauczycielskim, samorządowym, środowisku rodziców i uczniów, jednak nie wejdzie w życie – powiedział po spotkaniu Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.
Samorządowcy przedstawili prezydentowi RP swoją krytyczną ocenę nowelizacji. Jednak nie ograniczyli się wyłącznie do tego. Zaproponowali własną koncepcję zmian w oświacie, której mógłby patronować prezydent.
- Przedstawiliśmy też propozycję związaną z utworzeniem przy prezydencie RP specjalnego zespołu, który zająłby się przygotowaniem kompleksowych zmian w prawie oświatowym, bo wszyscy jako samorządowcy zdajemy sobie sprawę, jak wiele problemów jest obecnie istniejących w systemie edukacji, z którymi każdego dnia mierzą się nauczyciele, rodzice, ale i organy prowadzące szkoły, czyli w dużej mierze w naszym kraju właśnie samorządy. Ten specjalny zespół, który mógłby powstać przy prezydencie mógłby opracować nowe koncepcje zmian ustaw związanych z edukacją, a następnie przedłożyć w ramach inicjatywy ustawodawczej prezydenta do Sejmu – powiedział Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.
Termin podpisania przez prezydenta tzw. Lex Czarnek mija 3 marca. Prezydent ma dużo wątpliwości, co do nowelizacja zaproponowanej przez ministra edukacji i, jak usłyszeli samorządowcy, zamierza do końca wykorzystać swój czas czas.
- Wątpliwości pana prezydenta budzi na pewno rola rodzica, która jest definiowana przez tę nową ustawę. Pamiętacie państwo, pan prezydent w kampanii prezydenckiej bardzo podkreślał to, że trzeba popracować nad rolą rodzica w każdej publicznej szkole. W jego mniemaniu ta ustawa nie do końca adresuje taka potrzebę – powiedziała Izabela Zmarzlik, wójt Izabelina.
W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział wzięli:
Ruch Samorządowy:
Jacek Karnowski - prezydent Sopotu
Dorota Zmarzlak - wójt Izabelina
Unia Metropolii Polskich:
Jacek Sutryk - prezydent Wrocławia
Iwona Waszkiewicz - wiceprezydent Bydgoszczy
Związek Miast Polskich:
Zygmunt Frankiewicz - prezes ZMP, senator
Krzysztof Kosiński - prezydent Ciechanowa.
Nowelizacja ustawy Prawo Oświatowe zwana Lex Czarnek, której projekt przygotowało ministerstwo edukacji i nauki, wzmacnia rolę kuratorów oświaty, zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Zgodnie z ustawą dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na 2 miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o ich planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Na wydanie opinii w tej sprawie kurator ma 30 dni.
Nowela przewiduje, że udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie. Nowela przewiduje też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, kurator będzie mógł wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia. Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się. |