PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Lalka" i "Ziemia obiecana". Do egzaminu maturalnego z języka polskiego w Gdańsku przystąpiło prawie 4 tysiące uczniów  

"Lalka" i "Ziemia obiecana". Do egzaminu maturalnego z języka polskiego w Gdańsku przystąpiło prawie 4 tysiące uczniów  
Wśród maturalnych tematów była spodziewana “Lalka” Bolesława Prusa, co dla wielu tegorocznych maturzystów okazało się dobrą wiadomością. We wtorek, 4 maja dla 7,5 tysiąca absolwentów liceów ogólnokształcących i techników w Trójmieście rozpoczął się maturalny maraton. Matury w 2021 roku - podobnie jak rok temu - odbywają się nadal w reżimie sanitarnym. 
Szkolna sala, trzy stoliki, przy każdym młody człowiek w stroju galowym
To już drugi egzamin maturalny w warunkach reżimu sanitarnego. W 2021 roku do egzaminu maturalnego z języka polskiego w Gdańsku przystąpiło prawie 4 tysiące uczniów  
                                                                                                                                                                       Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Na Pomorzu do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 23 tysiące absolwentów szkół średnich. We wtorek, 4 maja 2021 roku uczniowie przystąpili do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

W kolejnych dniach czeka ich sprawdzian z matematyki i języka obcego. W tym roku ze względu na epidemię maturzyści zdają tylko pisemne egzaminy, nie muszą przystępować do dwóch - obowiązkowych w latach ubiegłych - egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego (w tym roku są one wyłącznie dla uczniów, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną). Egzaminy w 2021 roku kończą się 20 maja.

- Maseczki, odstępy, dezynfekcja na egzaminie maturalnym w tym roku już nie robią na naszych uczniach takiego wrażenia, jak w zeszłym roku - mówi Agnieszka Tomasik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Meissnera w Gdańsku. - Na pewno z tego powodu było mniej emocji, które towarzyszyły nam podczas ubiegłorocznych egzaminów, pierwszych w epidemicznej rzeczywistości. To dobrze, dzięki temu uczniowie skupiali się przede wszystkim na tym, żeby dobrze napisać egzamin.

- Matura z polskiego była prosta - mówi Julia, tegoroczna maturzystka, absolwentka I LO w Gdańsku. - Spodziewaliśmy się “Lalki”, to była lektura, o której na naszej uczniowskiej giełdzie mówiło się najczęściej. Zaskoczeniem była za to “Zemsta" w części testowej. Myślę że mało kto się do tej lektury przygotowywał. Ja wybrałam drugi temat "Miasto - przyjazne czy wrogie człowiekowi", nietuzinkowy, ciekawy. Poszło szybko i bez problemów.  

 

Pięcioro nastolatków, z przodu dwie dziewczyny ubrane w ciemne stroje z tyłu trzech chłopaków
Tegoroczni maturzyści, absolwenci gdańskiej "jedynki" po egzaminie z języka polskiego
                                                                                                                                                                                        Fot. Mat. prywatne

 

W szkołach, w których absolwenci zdają egzamin, obowiązuje ścisły reżim sanitarny: maseczki, obowiązkowa dezynfekcja rąk i dystans 1,5 metra między stolikami.

- Logistycznie organizację matur w warunkach epidemii koronawirusa przećwiczyliśmy w ubiegłym roku - podkreśla dyrektor Tomasik. - W mojej szkole mamy w tym roku 90 maturzystów i dwie duże sale gimnastyczne, więc bez problemów stworzyliśmy dla nich bezpieczne warunki sanitarne. Nastroje uczniów wydają się dobre, bardzo wspierali się w trakcie przygotowań do egzaminu, przesyłali sobie wykłady, opracowania. Przed nimi prawdziwe wyzwanie w środę - matematyka. Do tego przedmiotu przygotować się podczas zdalnych zajęć było na pewno najtrudniej. 

 

 

We wtorek po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym, o godz. 14, chętni uczniowie zdawali egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. W kolejnych dniach odbędą się egzaminy z matematyki i języka angielskiego.

W Polsce w 2021 roku do egzaminów przystąpi około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Aby zdać maturę, wystarczy uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl