• Start
  • Wiadomości
  • Kwiecień Miesiącem Wiedzy o Autyzmie. Co będzie się działo w Gdańsku? Zobacz nasz wideoczat

Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie. Co będzie się działo w Gdańsku? Zobacz nasz wideoczat

Darmowe badania przesiewowe dla dzieci w kierunku autyzmu, marsz dla autyzmu, zawody sportowe i festyn to niektóre z wydarzeń Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu w Gdańsku. Już 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a Gdańsk włącza się w obchody wydarzeń.
27.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autyzm czatdobry
Już 2 kwietnia 2019 roku obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a Gdańsk włącza się w obchody wydarzeń.
Tomasz Maciuk/www.gdansk.pl

 

Zbliża się miesiąc szczególnie ważny dla osób z autyzmem i ich bliskich. W dniu 2 kwietnia przypada ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a przez cały kwiecień trwa Miesiąc Wiedzy na temat Autyzmu. Poprzedza go dobrze już znana ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue". Na niebiesko podświetlanych jest wówczas wiele budynków w różnych miastach.

W Polsce autyzm dotyka jedno na 300 dzieci (na świecie 1 proc. całej populacji). Świadomość autyzmu w naszym społeczeństwie wciąż jednak jest bardzo niska.

Do naszego wideoczatu „Wszystkie Strony Miasta” zaprosiliśmy gości: Małgorzatę Rybicką, przewodniczącą Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i Anna Budzińską, dyrektor Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.


- 2 kwietnia zaczynamy obchody Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu w Gdańsku - powiedziała Anna Budzińska. - O wszystkich wydarzeniach, które zaplanowaliśmy na kwiecień można przeczytać na naszym profilu FB Gdańsk Solidarnie dla Autyzmu. 

W ramach kampanii odbędzie się wiele wydarzeń, które dotyczyć będą tematyki autyzmu - sytuacji i życia osób z autyzmem, ich rodzin i opiekunów. Będą to koncerty, pokazy filmowe, dyskusje, zawody sportowe, pikniki dla dzieci itd. Lista wydarzeń jest na bieżąco poszerzana.

- Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku 4 i 5 kwietnia 2019 roku zaprasza na bezpłatne badania przesiewowe dla dzieci pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu - dodała Anna Budzińska. - Po porodzie i przez pierwsze miesiące życia nic nie wskazuje na to, że dziecko może mieć problemy, rozwój ruchowy przebiega prawidłowo, a to może być mylące dla pediatrów czy lekarzy pierwszego kontaktu. Pierwsze symptomy autyzmu są delikatne, dlatego wczesna diagnoza jest niezwykle ważna.

 

 

Ważnym wydarzeniem będzie ogólnopolskie spotkanie rodziców niepełnosprawnych dzieci w Warszawie.

- Rodzice spotkają się 2 kwietnia, aby wręczyć minister Rafalskiej petycję - tłumaczy Małgorzata Rybicka. - Chodzi w niej o to, żeby nie zamykać osób z niepełnosprawnością w czterech ścianach. O to że potrzeba małych specjalistycznych placówek dla osób z autyzmem i sprzężonymi niepełnosprawnościami.

Obie panie podkreśliły, że choć sytuacja osób z autyzmem i ich opiekunów stopniowo poprawia się, ciągle jeszcze jest wiele do zrobienia.

- Bardzo trudna jest sytuacja dorosłych osób z autyzmem - podkreśla Rybicka. - Stowarzyszenie prowadzi dwie specjalistyczne placówki w Gdańsku i Gdyni, ale nie mamy stałego finansowania. Te osoby po zakończeniu edukacji, kiedy kończą 24 lata, nie są przyjmowane do żadnych placówek. Zapewnienie im wsparcia do starości jest prawdziwym wyzwaniem.

 

Czytaj także:

Od 10 lat prowadzą terapię dzieci z autyzmem. Wyniki? Jedne z lepszych na świecie



TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim