PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kultura w czasie i po pandemii - jaka jest? Pomóż w badaniach - wypełnij ankietę online

Kultura w czasie i po pandemii - jaka jest? Pomóż w badaniach - wypełnij ankietę online
To już ostatnie dni, w których można wziąć udział w badaniu, które ma na celu zbadanie działań kulturalnych, w których uczestniliśmy w ostatnim czasie. Pytania skierowane są i do odbiorców, i do organizatorów wydarzeń, a ich analiza posłuży do aktualizacji polityki kulturalnej miasta.
Pierwszy koncert z cyklu Bałtycka wiosną  w wirtualnej przestrzeni Opery Bałtyckiej odbył się 3 maja 2020 r. Artyści nagrywali swoje partie w domach
Pierwszy koncert z cyklu "Bałtycka wiosną" w wirtualnej przestrzeni Opery Bałtyckiej odbył się 3 maja 2020 r. Artyści nagrywali swoje partie w domach
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP


Forma i przebieg wydarzeń kulturalnych w Gdańsku w ciągu ostatnich trzech miesięcy znacząco się zmieniły. Wraz z ograniczeniem działalności instytucji kultury w siedzibach, rozpoczęły one nowe cykle i formaty internetowe.

Obserwatorium Kultury działające przy Instytucie Kultury Miejskiej rozpoczyna dwa badania: na temat kultury w Gdańsku po pandemii, które skierowane jest do organizatorów wydarzeń oraz na temat kultury on-line podczas pandemii, w którym pyta publiczność o doświadczenia związane z tą formą uczestnictwa w kulturze.

„Kultura w Gdańsku po pandemii” to ankieta przeznaczona dla twórców i organizatorów życia kulturalnego miasta: zarówno dla pracowników instytucji i organizacji kulturalnych, jak i indywidualnych artystów, animatorów oraz osób pracujących w firmach prywatnych zajmujących się działalnością kulturalną w Gdańsku lub posiadających siedzibę w Gdańsku. Zebrane wypowiedzi mają na celu diagnozę, w których obszarach działalności kulturalnej zachodzą największe zmiany, jakie są nadchodzące wyzwania organizatorów wydarzeń oraz tego, jak kształtują się potrzeby związane ze wsparciem działalności artystycznej i kulturalnej w mieście.

 Bałtycka wiosną online
"Bałtycka wiosną" online
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP


Ankieta „Kultura on-line podczas pandemii” skierowana jest do mieszkańców i mieszkanek Gdańska i Trójmiasta, a także do osób, które podczas pandemii uczestniczyły w wydarzeniu on-line organizowanym przez instytucje kultury z Gdańska/Trójmiasta. Ma pomóc w scharakteryzowaniu uczestnictwa w kulturze podczas pandemii. – Chcemy poznać perspektywę odbiorców, ich praktyki dołączania do wydarzeń online i dzięki tej wiedzy przygotować rekomendację dla instytucji kultury na temat lepszego planowania działań i skuteczniejszych sposobów dotarcia do publiczności – mówi dr Natalia Brylowska, kierowniczka Działu Badań i Rozwoju w Instytucie Kultury Miejskiej.

Za przygotowanie badań, ich koordynację, analizę i podsumowanie odpowiada Obserwatorium Kultury działające przy Instytucie Kultury Miejskiej.
W 2018/2019 roku przeprowadziło badanie gdańskiej publiczności instytucji kultury. Trwające projekty oraz podsumowania poprzednich działań dostępne są na stronie: http://obserwatorium.ikm.gda.pl/.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl