PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Kto zostanie nowym dyrektorem Teatru Miniatura? Komisja zadecyduje
Kto zostanie nowym dyrektorem Teatru Miniatura? Komisja zadecyduje
10 maja komisja konkursowa wyłoni nowego dyrektora Teatru Miniatura. O miejsce po Romualdzie Wiczy-Pokojskim, który po pięciu latach złożył rezygnację z tego stanowiska, walczy pięciu kandydatów. Prezentujemy ich sylwetki.
Marek Brand. Gala Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2013 roku
Marek Brand. Gala Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2013 roku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
Marek Brand (ur. 1965) - reżyser i aktor, teatrolog, dramaturg, prozaik. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Szef Teatru Zielony Wiatrak, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu „Zbliżenia”, a także selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. 
 
W Gdańsku dobrze znany miłośnikom teatru. Zrealizował m.in. spektakle „Tuwim or not Tuwim” (2013) i „Do niezobaczenia się z panem” (2014), a w Teatrze Miniatura: „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” (2014), „U stóp drabiny” (2015) i „Boże mój!” (2016).
 
W 2014 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdańska za całokształt pracy artystycznej i z okazji jubileuszu 20-lecia Teatru Zielony Wiatrak.
 
 
Michał Derlatka
Michał Derlatka
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
Michał Derlatka (ur. 1981) - związany na stałe z Teatrem Wybrzeże reżyser, aktor i lalkarz. Absolwent reżyserii i aktorstwa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza.
 
Ma na koncie ponad 30 realizacji teatralnych oraz drugie tyle czytań udramatyzowanych. Trójmiejskiej publiczność znany głównie z realizacji w Teatrze Wybrzeże dla dzieci i młodzieży: „Podróże Guliwera”, „Zaczarowana królewna” oraz - w ramach cyklicznego projektu prezentowania udramatyzowanych lektur dla najmłodszych „Lekcje Niegrzeczności” - „Przygody Koziołka Matołka”. Wyreżyserował też komedię dla dorosłych „Randka z feministą”.
 
W ostatnich latach intensywnie działał także w Teatrze Miniatura, gdzie zrealizował spektakle „Fahrenheit”, „Siedmiu kradnoludków” i „Tramwaje”. Poza Trójmiastem współpracował z teatrami w całej Polsce, m. in. we Wrocławiu, Warszawie, Olsztynie, Jeleniej Górze, Kaliszu, a także za granicą: w Barcelonie, a także w Czechach i na Słowacji.
 
Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
Krzysztof Grabowski
Krzysztof Grabowski
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
Krzysztof Grabowski (ur. 1984) - aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy. Ukończył Wydział Lalkarski PWST w Krakowie - Filia we Wrocławiu. W latach 2008-2009 występował w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, w latach 2009-2012 w Teatrze im. Sewruka w Elblągu. W latach 2013-2018 był aktorem Teatru im. Żeromskiego w Kielcach.
 
W Gdańsku kojarzony jest przede wszystkim przez widzów Festiwalu Szekspirowskiego, jako selekcjoner i kierownik artystyczny nurtu SzekspirOFF. Dał się poznać rownież jako aktor - w 2011 roku otrzymał wyróżnienie honorowe na II Festiwalu Monodramów Monoblok w Gdańsku - za monodram „Patryk K.”, rok później na gdańskim XIV Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko za rolę w tym spektaklu zdobył nagrodę dla Najlepszego Aktora.
 
 
Adam Walny
Adam Walny
Fot. Silar / Wikipedia (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48911069)
 
Adam Walny (ur. 1972) - związany od niedawna z Trójmiastem reżyser teatralny, aktor, lalkarz, założyciel i szef autorskiego teatru Walny-Teatr. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (specjalizacja snycerz), następnie podjął naukę na Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
 
W 1999 roku założył teatr lalki i przedmiotu Walny-Teatr. W ramach jego działalności brał udział w festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą - m.in. w Lipawie, Villiandi, Olicie, Turnovie, Fermo, Łodzi, Warszawie, Bielsku-Białej, Ostrowie Wielkopolskim, Toruniu, Częstochowie, Poznaniu, Kwidzynie, Opolu, Białymstoku i Poznaniu.
 
Czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz stypendysta Fundusza Popierania Twórczości Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
 
 
Jacek Sarnacki
Jacek Sarnacki
Źródło: filmpolski.pl
 
Jacek Sarnacki (ur. 1953) - pochodzący z Gdańska reżyser filmowy, realizujący filmy dokumentalne i seriale telewizyjne. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTviT) w Łodzi. W dorobku ma produkcje poświęcone Gdańskowi - m.in. dokument „Był sobie Gdańsk” (1996).
 
 
W połowie maja dowiemy się kto będzie nowym dyrektorem Teatru Miniatura
W połowie maja dowiemy się, kto będzie nowym dyrektorem Teatru Miniatura
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W piątek, 10 maja, cała piątka stanie do przesłuchań konkursowych. Po wyłonieniu rekomendowanego kandydata na dyrektora przez komisję, wybór będzie musiał jeszcze zatwierdzić prezydent Gdańska, czyli Aleksandra Dulkiewicz. Ostateczną decyzję poznamy w połowie maja. Nowy dyrektor rozpocznie pracę 1 września tego roku, i kierować będzie Teatrem Miniatura przez trzy najbliższe sezony artystyczne, czyli do 31 sierpnia 2022 roku.

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze