PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kościół św. Mikołaja z dofinansowaniem na remont - ponad 400 tys. złotych

Kościół św. Mikołaja z dofinansowaniem na remont - ponad 400 tys. złotych
Został wybudowany w latach 40. XIV wieku i jest jednym z najstarszych kościołów w Gdańsku. W październiku 2018 roku kościół pw. św. Mikołaja w Gdańsku został zamknięty do odwołania, gdy na posadzce i sklepieniu pojawiły się niepokojące pęknięcia. W poniedziałek, 30 września 2019 roku, Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji w celu ratowania kościoła.
Koniec października 2018 roku, przeor klasztoru Dominikanów i proboszcz parafii św. Mikołaja o. Maciej Okoński pokazuje dziennikarzom pęknięcia na sklepieniu kościoła
Koniec października 2018 roku, ówczesny przeor klasztoru Dominikanów i proboszcz parafii św. Mikołaja o. Maciej Okoński pokazuje dziennikarzom pęknięcia na sklepieniu kościoła
fot. Tomasz Łuczyc-Wyhowski/www.gdansk.pl

 

- Podjąłem decyzję o zamknięciu kościoła świętego Mikołaja. To na pewno najtrudniejsza decyzja w moim życiu przeora i życiu osobistym. To trudna decyzja, ale jestem przekonany, że jest słuszna. Podjąłem ją ze względu na bezpieczeństwo ludzi. Sytuacja jest na tyle poważna, że nie możemy dopuścic do tragedii - mówił 31 października 2018 roku ówczesny przeor klasztoru Dominikanów i proboszcz parafii o. Maciej Okoński, który spotkał się z dziennikarzami.

Pęknięcia w świątyni, które pojawiły się kilka tygodni wcześniej, z każdym dniem się powiększały. 

Kościół Św. Mikołaja zamknięty. Dominikanie apelują o pomoc


Z pomocą i wsparciem finansowym przyszli m.in. wierni, którzy ofiarowali datki w kościołach, dominikanie z całego kraju, Miasto Gdańsk. 

W poniedziałek, 30 września, Sejmik Województwa Pomorskiego na XII sesji podjął uchwałę w sprawie udzielenia dotacji celowej Klasztorowi OO. Dominikanów w Gdańsku w wysokości 407 518 zł z przeznaczeniem na realizację zadania pn. "Ratunkowe prace zabezpieczające przed katastrofą budowlaną w nawie południowej Bazyliki pw. św. Mikołaja w Gdańsku".

 

Pęknięcia na sklepieniu
Pęknięcia w kościele św. Mikołaja
fot. Maciej Kosycarz/KFP

 

Jeszcze w tym roku dzięki dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego w kościele św. Mikołaja w Gdańsku, w jego południowej nawie, zostanie postawione drewniane rusztowanie podtrzymujące sklepienie, którego zadaniem jest zabezpieczenie świątyni przed dalszymi spękaniami, umożliwienie przeprowadzenia odpowiednich ekspertyz oraz wykonania naprawy uszkodzonych sklepień.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl