PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Koronawirus. Nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd od 28 grudnia do 17 stycznia

Koronawirus. Nowe obostrzenia wprowadzone przez rząd od 28 grudnia do 17 stycznia
- Od 28 grudnia do 17 stycznia ogłaszamy kwarantannę narodową - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W tym czasie zamknięte mają być hotele, stoki narciarskie, galerie handlowe. - W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się - dodał minister.
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza nowe obostrzenia
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza nowe obostrzenia
fot. FB Ministerstwo Zdrowia

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski o narodowej kwarantannie poinformował w czwartek, 17 grudnia, podczas konferencji prasowej.

- Same apele to za mało, dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Zamykamy hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie - ogłosił. - Zamknięte zostaną galerie handlowe, z wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych i drogerii. Zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w Internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii.

Minister zapowiedział też zakaz przemieszczania się w Sylwestra.

- W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą między innymi niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu - zaznaczył.

 

Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych zasadach bezpieczeństwa od 28 grudnia do 17 stycznia

Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużamy dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

- 50% liczby miejsc siedzących, albo

- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz
 • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Zdrowe i bezpieczne święta Bożego Narodzenia

Przed nami święta Bożego Narodzenia, które zawsze były czasem spotkań rodziną i przyjaciółmi. Tegoroczne będą jednak różniły się od tych z poprzednich lat. Nadchodzące dni to sprawdzian z odpowiedzialności dla wszystkich Polaków. Sprawmy, aby oczekiwanie na szczepienia przeciwko COVID-19 było bezpieczne dla nas i naszych bliskich. Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń - święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl