PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kolejna rewitalizacja w Hevelianum. Gruntowny remont przejdzie Dom Wałmistrza

Kolejna rewitalizacja w Hevelianum. Gruntowny remont przejdzie Dom Wałmistrza
W poniedziałek 7 października, w Hevelianum podpisana została umowa na remont XIX-wiecznego Domu Wałmierza. Prace rozpoczną się lada dzień. Koszt inwestycji, która ma być ukończona w połowie 2020 r. to ponad 1,4 mln zł.
Zabytkowy Dom Wałmistrza przy ul. Reduta Miejska 1
Zabytkowy Dom Wałmistrza przy ul. Reduta Miejska 1
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Nieopodal ul. Kurkowej, w sąsiedztwie budynku, gdzie niegdyś mieściła się gdańska „drogówka”, a teraz PCK, dokładnie vis-à-vis bramy do Aresztu Śledczego znajduje się niewielki, bardzo klimatyczny ceglany budynek. Jego adres to Reduta Miejska 1. Wpisany do rejestru zabytków obiekt stoi na bastionie Notzkenberg (Neubauera). Wzniesiony został w 1880 r. i służył jako dom mieszkalny dla wałmistrza, czyli pracownika, który w tamtym czasie zajmował się doglądaniem gdańskich fortyfikacji. W mieście pracowało takich dziesięciu.


Zakres prac planowanego remontu jest bardzo szeroki. Obejmuje nie tylko termomodernizację, wzmocnienie fundamentów, ścian konstrukcyjnych i stropów, ale też odnowienie elewacji i wykonanie nowej klatki schodowej. Położone też zostaną nowe instalacje elektryczne, światłowodowe i sanitarne. Zostanie też zagospodarowany teren dookoła zabytku. Projekt realizacji powstał w gdańskim biurze projektowym Kremer Graf.

 

Nz. od lewej Jan Rekowski - właściciel firmy ZW, Paweł Golak - dyrektor Hevelianum i Alan Aleksandrowicz - zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji
Nz. od lewej Jan Rekowski - właściciel firmy ZW, Paweł Golak - dyrektor Hevelianum i Alan Aleksandrowicz - zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Umowę z wykonawcą podpisali Alan Aleksandrowicz - zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji, Paweł Golak - dyrektor Hevelianum oraz Jan Rekowski - właściciel firmy ZW ze Stężycy.

- Całkowity koszt remontu wynosi 1 mln 476 tys. złotych. Myślę, że jest to ważny projekt i ważny obiekt w całym kompleksie Hevelianum. Sukcesywnie rozszerzamy zakres inwestycyjny na kolejne obiekty. W przyszłości chcielibyśmy zacząć prace na kompleksie Bożego Ciała i w innych miejscach - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

Budynek będzie po remoncie pełnił funkcje biurową
Budynek będzie po remoncie pełnił funkcje biurową
zdj. Grzegorz Mehring/Hevelianum 

 

Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2020 r. Firma ZW ze Stężycy, która została wybrana do realizacji remontu, ma już wieloletnie doświadczenie przy odnawianiu zabytkowych gdańskich obiektów.

- Nie jest to pierwsza inwestycja, którą realizujemy dla miasta Gdańska. Zrealizowaliśmy już takie obiekty jak Baszta Jacek, Piwnica Romańska, realizujemy też Błękitnego Baranka. Cieszę się, że będzie nam ponownie stworzona możliwość współpracy z zespołem do spraw inwestycji Hevelianum - powiedział Jan Rekowski, właściciel firmy ZW ze Stężycy.


Czytaj też: Dom Zdrojowy w Brzeźnie. Trwa modernizacja obiektu. Jakie prace są prowadzone?


- To jest kolejny obiekt na obszarze Góry Gradowej, który będzie podlegał odnowieniu, a tym samym powoli domykał rewitalizację całej Góry Gradowej, której zaawansowanie wynosi już 85 procent. Po remoncie Dom Wałmierza prawdopodobnie będzie obiektem, który będziemy chcieli wynająć i mieć z tego tytułu dodatkowy dochód - mówi dyrektor Hevelianum Paweł Golak.

Prace termomodernizacyjne wykonywane będą w ramach projektu „Kompleksowa modernizacja energetycznych budynków mieszkalnych i użytkowych zlokalizowanych na terenie Gminy Miasta Gdańsk - w latach 2017-2020”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego 2014-2020).

 

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl