PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

"Każdy może pomóc". Ruszyła 9. edycja akcji charytatywnej dla najmłodszych

"Każdy może pomóc". Ruszyła 9. edycja akcji charytatywnej dla najmłodszych
Tym razem w akcji „Każdy może pomóc” 650 dzieci czeka na swoich "mikołajów". Na podstawie napisanych przez wolontariuszy listów, ludzie dobrej woli przygotują paczki, które trafią do najbardziej potrzebujących gdańskich dzieci. Z powodu epidemii, nie odbędzie się uroczysty finał akcji - świąteczne prezenty dostarczą im bezpośrednio wolontariusze.
Góra prezentów nie zostanie przekazana w tym roku dzieciom podczas zabawy. Podarunki dostarczą wolontariusze
W tym roku prezenty przekażą dzieciom wolontariusze, którzy dostarczą podarunki "pod drzwi" 
Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

“Każdy może pomóc” to akcja charytatywna, która stała się jednym z flagowych projektów Gdańska. Jej pomysłodawczynią jest Magda Theus, która od ponad 20 lat pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Początki “Każdy może pomóc” sięgają 2012 roku. Od tego czasu idea i sposób działania nie zmieniły się. 

Najpierw pracownicy socjalni z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku rozmawiają z dziećmi i w ten sposób zdobywają najważniejsze informacje na ich temat. Pytają o marzenia, pasje, zainteresowania, ulubione gry, książki i zabawy. Na podstawie rozmów powstają listy - choć napisane są w pierwszej osobie i podpisane imieniem dziecka, to w rzeczywistości ich autorami są pracownicy socjalni. 

Każdy z listów opatrzony jest specjalnym kodem przypisanym konkretnemu dziecku - dzięki temu obie strony zachowują anonimowość. Darczyńca zna jedynie imię i wiek dziecka, dziecko nie wie, kto ofiarował mu prezent.

650 listów

W pierwszej edycji „Każdy może może pomóc” napisano 20 listów, jednak z każdym rokiem ich liczba rosła, bo chętnych do robienia anonimowych paczek, przybywało. W zeszłorocznej akcji obdarowano 800 dzieci, w tym roku, z powodu epidemii, listów jest mniej, choć nadal dużo, tzn. 650.

- Mniejsza liczba listów wynika z tego, że mamy bardzo trudny czas - wyjaśnia Magda Theus, pomysłodawczyni akcji “Każdy może pomóc”. - Nikogo nie chcemy narażać, nikomu nie chcemy zagrozić. Prośba do pracowników socjalnych była taka, żeby wytypowali te rodziny, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza, gdzie potrzeba pomocy jest największa. 

 
Nz. Magda Theus - pomysłodawczyni akcji Każdy może pomóc  podczas IV finału w 2015 roku
Nz. Magda Theus - pomysłodawczyni akcji "Każdy może pomóc" podczas IV finału w 2015 roku
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

Tegoroczna akcja - bez finału w Międzynarodowych Targach Gdańskich

Kulminacyjnym punktem corocznej akcji “Każdy może pomóc” była zabawa dla dzieci, podczas której najmłodsi gdańszczanie mieli okazję spotkać się z Mikołajem, wziąć udział w konkursach i zabawach czy posłuchać występów muzycznych. W tym roku, z powodu obostrzeń związanych z pandemią, finał nie może się odbyć. 

- Dla tej fantastycznej akcji, w którą angażuje się tak wiele gdańszczanek i gdańszczan, w okresie pandemii musieliśmy szukać nowych możliwości dotarcia do najmłodszych - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Przygotowane przez Was paczki zostaną dostarczone pod wskazane adresy. Choć nie będzie wspólnej zabawy, jednak uśmiech powinien zagościć na twarzach i w oczach obdarowanych.


Listy odbieramy on-line

W tym roku, z powodu pandemii, darczyńcy proszeni są o odbiór listów wyłącznie drogą elektroniczną. Kto chciałby przygotować świąteczny upominek, proszony jest o wysłanie maila na adres: kmp@mopr.gda.pl  

- Z naszych doświadczeń wynika, że głównie drogą mailową pobierane są listy, także jestem spokojna, że i tym razem listy trafią do zainteresowanych osób - dodaje Magda Theus. 

- Rozumiemy, że sytuacja związana z epidemią jest trudna, ale głęboko wierzymy, że nasi darczyńcy ponownie okażą wsparcie dla potrzebujących dzieci - mówi Sylwia Ressel, konsultant  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - W czasach, gdy praktycznie wszystko dostępne jest w internecie, prezent dla dziecka można przygotować bez wychodzenia z domu. Przygotowaną paczkę można wysłać do Międzynarodowych Targów Gdańskich kurierem. 

Przygotowane, oznaczone kodami upominki trzeba dostarczyć od 7 do 11 grudnia lub w dniu 14 grudnia br. (termin ostatni), w godz. 8.00-16.00 do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich – AmberExpo, przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku. Pamiętajmy o zachowaniu zasad reżimu sanitarno-epidemicznego (maseczki, rękawiczki ochronne, płyny dezynfekujące).

W ciągu ośmiu lat trwania akcji udało się już obdarować blisko 4,5 tysiąca potrzebujących dzieci. 

 
Finał akcji Każdy może pomóc , który był okazją do spotkania Mikołaja i wzięcia udziału w zabawach i konkursach, z powodu epidemii - niestety nie może odbyć się w tym roku
Finał akcji "Każdy może pomóc", który był okazją do spotkania Mikołaja i wzięcia udziału w zabawach i konkursach, z powodu epidemii - niestety nie może odbyć się w tym roku
Natalia Gawlik/gdansk.pl

 

CZYTAJ: Połączone finały akcji „Każdy może pomóc” i „Wigilijna paczka”

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze