PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Kaszubski “Kamerdyner” z dwoma Orłami, nagroda także dla Mikołaja Trzaski  

Kaszubski “Kamerdyner” z dwoma Orłami, nagroda także dla Mikołaja Trzaski  
Film Filipa Bajona "Kamerdyner," nominowany w ośmiu kategoriach w konkursie Orły 2019, ostatecznie zdobył dwie statuetki. Kaszubska saga, do której zdjęcia kręcono m.in. w Trójmieście i okolicach, została doceniona za scenografię i kostiumy. Orzeł trafił też do Mikołaja Trzaski, gdańskiego jazzmana i kompozytora, za muzykę do filmu “Kler”.
“Kamerdyner” opowiada o skomplikowanych relacjach Polaków, Kaszubów i Niemców na Pomorzu, a osnową tych zdarzeń jest historia miłosna
“Kamerdyner” to też historia miłosna rozgrywająca się na tle skomplikowanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na Pomorzu w pierwszej połowie XX wieku
Marcin Makowski/ FILMICON

 

Orły, nagrody co roku przyznawane przez Polską Akademię Filmową, są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej od 1999 roku. Nagrody przyznaje się w 19 kategoriach, a głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu.

Tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Wśród nagrodzonych znalazł się film Filipa Bajona “Kamerdyner” opowiadający losy Polaków, Kaszubów i Niemców, mieszkających na ziemiach kaszubskich w pierwszej połowie XX stulecia, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami historycznymi.

Film Filipa Bajona zdobył dwie statuetki: w kategorii "Najlepsza scenografia" Orła zdobyli nieżyjący już Zbigniew Dalecki i Paweł Jarzębski, główna nagroda za kostiumy trafiła do Małgorzaty Braszki, Ewy Krauze, Małgorzaty Gwiazdeckiej o Izabeli Stronias.

Twórcy "Kamerdynera" byli też nominowani w innych kategoriach: m. in. w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola męska" (Adam Woronowicz), w kategorii "Najlepszy dźwięk" szansę na Orła mieli Mirosław Makowski, Piotr Pastuszak, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński, nominację otrzymał też Janusz Gajos, nominowany w kategorii "Główna rola męska" i  Anna Radwan w kategorii "Najlepsza główna rola kobieca".

 

TrzaskaMikołaj Trzaska, za muzykę do ostatniego filmu Wojtka Smarzowskiego otrzymał wiele prestiżowych nagród
Orzeł trafił też do Mikołaja Trzaski za ścieżkę dźwiękową do filmu  Wojciecha Smarzowskiego "Kler 
Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Orzeł trafił też do Mikołaja Trzaski, gdańskiego muzyka i kompozytora za muzykę do filmu "Kler". To już drugi Orzeł na koncie  muzyka, w 2017 roku Mikołaj Trzaska otrzymał prestiżową statuetkę za muzykę skomponowaną do filmu „Wołyń” Smarzowskiego.

 

Czytaj także:

“Kamerdyner”. Zobacz, w sieci, lekcje historii z Januszem Gajosem

“Kamerdyner”. O pracy nad filmem i prawdziwych Kaszubach mówi Filip Bajon

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl