Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Jak Gdańsk walczył z wodą - godzina po godzinie [RAPORT]

Niecała doba wystarczyła, by Gdańsk niemal całkowicie wrócił do normalnego funkcjonowania po wielkiej ulewie. Było to możliwe dzięki całodobowej pracy i poświęceniu setek ludzi - strażaków, policjantów, strażników miejskich, urzędników. Prześledź jak przebiegał atak żywiołu i jak z nim walczono.

Jak Gdańsk walczył z wodą - godzina po godzinie [RAPORT]
A
A
data publikacji: 15 lipca 2016 r.

AKTUALIZACJA (DRUGIE PODSUMOWANIE) 21.20

Komunikat wieczorny Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku: Po nawałnicy - służby nie przerywają prac

Ulewa, która przeszła nad Gdańskiem z czwartku na piątek zdezorganizowała funkcjonowanie miasta. Strażacy, policjanci, pracownicy Melioracji i wszyscy, którzy są zaangażowani w funkcjonowanie miasta nadal mają ręce pełne roboty. Komunikacja tramwajowa wróciła, ale nadal są pewne utrudnienia.

Od wczoraj w Gdańsku działa Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego. Służby zebrane z jednym miejscu starają się reagować na potrzeby sytuacji, wymieniają się informacjami, dzielą pracą. Od dzisiejszego poranka strażacy podjęli i zarejestrowali już łącznie 440 interwencji. Ponad 150 funkcjonariuszy z Gdańska, regionu i spoza powiatu wypompowuje wodę z zalanych piwnic i głównie rejonu potoku Strzyża oraz z okolic węzła Kliniczna. Nadal trwają też prace zabezpieczeniowe w rejonie ul. Swojskiej (Energa), Jelitkowskiej, Przytulnej, Fiszera, Opackiej. Mieszkańcy ciągle zgłaszają prośby o interwencję, "w kolejce" na obsługę ratowników pozostaje ponad 100 zgłoszeń.

Gdańskie Melioracje odwadniają podtopione ulice na Śródmieściu, Siedlcach, Stogach, Oruni, Olszynce, we Wrzeszczu, w Nowym Porcie, w Oliwie i Brzeźnie. Prowadzone jest oczyszczanie oraz stała kontrola na upustach wszystkich 47 zbiorników retencyjnych. Wspólnie ze strażakami naprawiane są uszkodzone skarpy zbiorników. Zrzuty wody z kanału Raduni oraz przepusty Potoków Oruńskiego i Siedleckiego wymagają czyszczenia i jest to obecnie realizowane. Ponad 80 pracowników Gdańskich Melioracji usuwa awarie zbiorników Nowiec II, Subisława, Orłowska II, zbiornik nr 14 na Potoku Oliwskim oraz naprawia zbiorniki, z których przelała się napływająca woda tj, zbiorniki: Kiełpinek, Górne Młyny, Ogrodowa, Myśliwska, Zabornia, Mokra Fosa, Spacerowa. W akcji wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt: motopompy, samochody ciśnieniowe, beczki asenizacyjne, koparko- ładowarki. Do tej chwili do zabezpieczenia newralgicznych punktów wykorzystano 3500 worków z piaskiem.

Policjanci, obecnie zabezpieczają i przywracają przejezdność dróg naszego miasta oraz zabezpieczają zbiornik retencyjny Myśliwska- Kartuska. Intensywny nadzór prowadzony jest w rejonie skrzyżowanie Łostowicka- Kartuska.

Komunikacja zbiorowa wraca do normy. Dobra wiadomość: pod wiaduktem Hallera udrożniono już przejazd. Tramwaje linii 2, 3, 5 wracają na swoje stałe trasy, Tramwaje linii 8 jeżdżą z Jelitkowa na Stogi, ale przez al. Zwycięstwa zamiast przez ul. Jana z Kolna. Niestety nadal nieprzejezdne są dla tramwajów odcinki:

 • cała Kliniczna
 • Pętla Siedlce- Piecki Migowo (tu działa komunikacja zastępcza)

Nadal jeszcze są problemy na ul. Kartuskiej: autobusy 167 i 168 zostały wycofane i kursują zmienioną trasą zastępczą przez ul. Łostowicką i al. Armii Krajowej. Linia 622 do ZOO nie działa- ZOO jest dziś nieczynne. Nadal na przejazdach SKM honorowane są bilety gdańskiego ZTM, a w ZTM, bilety SKM.

Przypomnijmy, że jutro sytuacja w gdańskim ZOO wróci do normy tzn ogród będzie otwarty w stałych godzinach. Ze względu na uszkodzenia trasy zwiedzania mogą być zmienione.

Dyżurni służb niezmiennie czuwają nad sytuacją i będziemy informować o kolejnych pracach naprawczych lub niepokojących zjawiskach. Mieszkańcy Gdańska w dalszym ciągu zgłaszają prośby o interwencje. Po południu nasiliły się telefony ze skargami na zarządców i spółdzielców, którzy nie interweniują i nie pomagają mieszkańcom osiedli prywatnych. W związku z tym apelujemy do zarządców wspólnot i zarządów spółdzielni o niepozostawianie mieszkańców samych sobie i organizowanie napraw na terenach prywatnych dla bezpieczeństwa ich użytkowników.


AKTUALIZACJA 20.45

W mieście wskutek licznych awarii energia elektryczna nie docierała do blisko 5 tys. gospodarstw domowych. Firma Energa Operator sukcesywnie prywracała dostawy prądu. Po godz. 17. wszystko wróciło do normy.

Przejezdne są także prawie wszystkie drogi i torowiska tramwajowe - wyjątek stanowi węzeł Kliniczna, gdzie wodę trzeba wypompowywać do samochodowych cystern i wywozić.


AKTUALIZACJA (PIERWSZE PODSUMOWANIE) 15.55

Sytuacja w Gdańsku po wieczornej ulewie stabilizuje się. Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego oraz wszystkie służby na bieżąco pracują nad przywróceniem w mieście sytuacji sprzed ulewy
Wszystkie linie tramwajowe zostały już na powrót uruchomione. Niektóre z nich kursują po zmodyfikowanych trasach, ale komunikacja dociera do wszystkich dzielnic Gdańska. Przyczyną modyfikacji tras jest jedyny wyłączony jeszcze z ruchu fragment torowiska - na odcinku między Operą Bałtycką, a ulicą Mickiewicza. W tym rejonie trwa wypompowywanie wody z zalanego węzła Kliniczna-Hallera. Woda wypompowywana jest do podstawionych beczkowozów. 
Udrożnione zostało już jedno z bardziej newralgicznych miejsc na komunikacyjnej mapie Gdańska - ruch samochodowy odbywa się już normalnie po al. Grunwaldzkiej w stronę Gdyni. Odpompowano wodę, posprzątano skrzyżowanie. Pas w stronę Gdańska jest jeszcze wciąż zamknięty dla ruchu. Służby pracują nad udrożnieniem go. 
Z powodu skutków ulewy zamknięty jest też w dniu dzisiejszym Miejski Ogród Zoologiczny. Trwa sprzątanie terenu ZOO, jutro będzie można je już odwiedzać normalnie. Być może z użytku wyłączonych zostanie część tras, jednak ogród będzie pracował jak w każdy weekend. Dziś również nie kursują w stronę ZOO żadne autobusy komunikacji miejskiej.  
Do teraz strażacy przeprowadzili ponad 400 akcji. Z usuwaniem skutków ulewy walczy nadal 147 strażaków. Wielu z nich w trybie pilnym przerwało urlopy. W działaniach bierze też udział 400 funkcjonariuszy policji. Kierują ruchem w wyznaczonych miejscach a także monitorują stan zbiorników retencyjnych. Dzisiejszy koncert Avicii nie jest zagrożony. Służby zapewniają, że w godzinach popołudniowych wszyscy spokojnie i bezpiecznie powinni dotrzeć na stadion.
W nocy z czwartku na piątek w ciągu 14 godzin spadło w Gdańsku 160 litrów wody na metr kwadratowy. To o blisko 30 litrów więcej, niż podczas pamiętnej ulewy w 2001 r. Mimo, iż dziś w nocy wody spadło więcej, straty w mieście są o wiele mniejsze, niż przed laty. Zadziałały zabezpieczenia, w które Gdańsk konsekwentnie inwestował w ciągu ostatnich 15 lat. Od 2001 roku miasto wydało na inwestycje związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym i odprowadzaniem wód opadowych ok 374 mln zł.

W roku 2016 planuje się wydać 14,6 mln zł zaś w roku przyszłym 20 mln zł. Zrealizowano dwa duże projekty unijne:
 • „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdańsku” o wartości 127,3 mln zł
 • „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I - Miasto Gdańsk” - Przebudowa Kanału Raduni na terenie Miasta Gdańska o wartości 137,1 mln zł.

Łączna dotacja uzyskana na realizację tych projektów wyniosła 195,7 mln zł.

Na terenie Gdańska znajduje się obecnie 49 zbiorników retencyjnych. W trakcie dzisiejszej ulewy zostało uszkodzonych pięć z nich obecnie trwają prace naprawcze. W nocy wszystkie były wypełnione po brzegi. W zbiorniku "Kiełpinek", w kulminacyjnym momencie, woda przekroczyła o pół metra koronę zbiornika. Zdaniem służb zabezpieczających miasto - to zbiorniki retencyjne pomogły w zatrzymaniu fali powodziowej.

Intensywne opady skończyły się ok. godz. 2.00, ale fala powodziowa schodziła do godz. 8.00. W czwartek, w ciągu dnia, kiedy pojawiły się informacje o zbliżających się opadach, zbiorniki zostały opróżnione do minimum. Przy zbiornikach pracuje obecnie 82 pracowników Gdańskich Melioracji. Firma przygotowuje się na ewentualne kolejne opady.


AKTUALIZACJA 15.25. Śmierć dwóch mężczyzn

Do tragedii doszło przy ul. Grunwaldzkiej 137 - to są zwłoki dwóch mężczyzn w wieku ok. 30  i 50 lat. Wbrew wcześniejszym nieoficjalnym informacjom, nie mieszkali w piwnicy. Sąsiedzi widzieli ich w czasie ulewy, jak wynosili zagrożony dobytek. 

- Nie wiadomo jak doszło do tragedii - mówi jeden z pracowników służb miejskich. - Może starszy zasłabł, a młodszy próbował go ratować? 

Tymczasem jest coraz mniej trudności komunikacyjnych w mieście. W obu kierunkach udrożniono już we Wrzeszczu przejazd tramwajów ul. Grunwaldzką. Z powodu zalania nadal nie jeżdżą tramwaje między Operą Bałtycką a ul. Mickiewicza, a także przez węzeł Kliniczna. 

- Można jednak powiedzieć, że komunikacja tramwajowa w mieście już działa - mówi Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Tam gdzie to konieczne, radzimy sobie poprzez zorganizowanie przesiadek. Jeżdżą tramwaje wszystkich linii, choć niektóre na częściowo zmienionej trasie.

Przywrócony został także ruch samochodowy na Grunwaldzkiej we Wrzeszczu, na razie jednak tylko w kierunku Gdyni.

AKTUALIZACJA 14.15

Częściowe udrożnienie skrzyżowania al. Grunwaldzkiej i al. Żołnierzy Wyklętych.

Autobusy linii 110, 116, 126, 136, 149 ,157 i 227 w kierunku Srebrzyska wróciły na swoją stałą trasę. Przystanek "Galeria Bałtycka" kier. Potokowa jest już obsługiwany. W kierunku przeciwnym nadal autobusy jadą przez ul. Partyzantów.

Linia 227: kursuje wiaduktem, tj. z pominięciem przystanku "Galeria Bałtycka" kier. Jelitkowo.

Autobusy linii 122 we Wrzeszczu nadal jadą trasą objazdową:

 • kierunek Port Lotniczy: ... - Grunwaldzka - Szymanowskiego - al. Żołnierzy Wyklętych - ...
 • kierunek Sopot: ... - al. Żołnierzy Wyklętych - wiadukt przy Galerii Bałtyckiej

AL. Grunwaldzką - przy Galerii Bałtyckiej - ruszyły też samochody. Na początek w stronę Sopotu i Gdyni.
 

AKTUALIZACJA 14.15

Stopniowo przywracany jest ruch tramwajowy na ul. Pomorskiej.

 • linie 6 i 11 wracają na swoje stałe trasy do Jelitkowa i Zaspy
 • linia 2 nadal funkcjonuje na trasie zastępczej: Łostowice Swiętokrzyska - Dworzec Główny - Opera - Wrzeszcz - Oliwa (tj. z pominięciem Zaspy i Przymorza).

Nadal wstrzymany jest ruch tramwajowy na odcinkach:

 • pętla Siedlce - Piecki-Migowo (tramwaj wahadłowy został wycofany z ruchu);
 • al. Hallera na odcinku od ul. Mickiewicza do Opery Bałtyckiej;
 • ul. Kliniczna na odcinku od al. Hallera do Węzła Kliniczna.

Na odcinku Siedlce - Piecki-Migowo funkcjonuje autobusowa komunikacja zastępcza, na pozostałych odcinkach niestety nie ma fizycznej możliwości uruchomienia autobusów z powodu kompletnego podtopienia ulic pod wiaduktem kolejowym na ul. Klinicznej i al. Hallera. 

Ul. Wielkopolska jest nieprzejezdna, na ulicy leje się woda.


AKTUALIZACJA 14.00

Skończya się narada w sztabie kryzysowym z udziałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

W trakcie narady zastępca prezydenta Gdańska Andrzej Bojanowski, zwrócił uwagę na zagrożenie związane z osuwiskami skarp. Te są teraz mocno nasączone wodą. Problem dotyczy głównie Biskupiej Górki. Mieszkańcy mają monitorować sytuację. Robią to także służby. Osunięcie zauważono m.in. na skarpie przy ul. Armii Krajowej.

Prezydent Adamowicz polecił z kolei szefostwu Zarządu Transportu Miejskiego, by opracowali na przyszłość procedurę związaną z zarządzaniem komunikacją miejską na wypadek takich poważnych ulew. 

Obsunięta skarpa przy ul. Piekarniczej
Obsunięta skarpa przy ul. Piekarniczej
www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA 13.50

Ul. Niepołomicka udrożniona! Autobusy linii 113, 175 i 213 wracają na stałe trasy.
 

AKTUALIZACJA 13.30

W mieście jest coraz lepiej. 

Zostało udrożnione skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej - ale tylko dla ruchu tramwajowego, który jest stopniowo przywracany.

Tramwaje linii 2 i 6 kursują na częściowo zmienionej trasie: Łostowice Świętokrzyska - Chełm - Dworzec Główny - Opera - Wrzeszcz - Strzyża - Oliwa pętla. Linia 11 funkcjonuje na trasie skróconej: Chełm - Opera - Oliwa.

Po porannych zatorach na torach nie ma już śladu
Po porannych zatorach na torach nie ma już śladu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Nadal wstrzymany jest ruch tramwajowy na odcinkach:

 • pętla Siedlce - Kartuska do Huciska;
 • al. Hallera na odcinku od ul. Mickiewicza do Opery Bałtyckiej;
 • ul. Kliniczna na odcinku od al. Hallera do Węzła Kliniczna;
 • odcinek od pętli Oliwa do skrzyżowania Pomorska/Gospody.

Na odcinku Siedlce - Hucisko funkcjonuje autobusowa komunikacja zastępcza, na pozostałych odcinkach niestety nie ma fizycznej możliwości uruchomienia autobusów z powodu kompletnego podtopienia ulic pod wiaduktem kolejowym na ul. Klinicznej, ul. Pomorskiej i al. Hallera.


AKTUALIZACJA 13.25

Ul. Powstańców Warszawy w Sopocie udrożniona. Autobusy linii 122 w Sopocie wracają na stałą trasę przez ul. Powstańców Warszawy. We Wrzeszczu autobusy tej linii nadal jadą trasą objazdową:

 • kierunek Port Lotniczy: ... - Grunwaldzka - Szymanowskiego - al. Żołnierzy Wyklętych - ...
 • kierunek Sopot: ... - al. Żołnierzy Wyklętych - wiadukt przy Galerii Bałtyckiej - Zaspa - Hynka - Braci Lewoniewskich - Grunwaldzka - ...

Linia 227: w związku z dopuszczeniem do ruchu wiaduktu nad skrzyżowaniem al. Grunwaldzkiej i ul. Słowackiego, autobusy linii 227 w obu kierunkach między Zaspą a Srebrnikami kursują wiaduktem, tj. z pominięciem zespołu przystanków "Galeria Bałtycka".

Autobusy linii 110, 116, 126, 136, 149 i 157 w obu kierunkach między Wrzeszczem PKP a al. Żołnierzy Wyklętych kursują objazdem przez ul. Partyzantów. Niedługo powinno zostać udrożnione skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej. 


AKTUALIZACJA 13.09

Informacje z konferencji prasowej w Miejskim Sztabie Zarządzania Kryzysowego:

W nocy z czwartku na piątek w Gdańsku spadło 160 litrów wody na metr kwadratowy  w ciągu 14 godzin. Dla porównania, podczas pamiętnej ulewy w 2001 r. spadło 127 litrów wody, ale w ciągu czterech godzin. Mimo iż wody spadło więcej straty w mieście są o wiele mniejsze. Zadziałały inwestycje w infrastrukturę hydrologiczną i zbiorniki retencyjne. 

Poszczególne karteczki oznaczają miejsca utrudnień związanych ze zbiornikami wodnymi, drogami i komunikacją
Poszczególne karteczki oznaczają miejsca utrudnień związanych ze zbiornikami wodnymi, drogami i komunikacją
Piotr Kowalczuk

Na terenie Gdańska znajduje się obecnie 49 zbiorników retencyjnych. Pięć z nich zostało uszkodzonych w trakcie dzisiejszej ulewy. Obecnie trwają prace naprawcze. W nocy wszystkie były wypełnione po brzegi. W zbiorniku "Kiełpinek", w kulminacyjnym momencie, woda przekroczyła o pół metra koronę zbiornika. 
Andrzej Chudziak, szef Gdańskich Melioracji, podkreślał podczas piątkowego briefingu, że zbiorniki pomogły w zatrzymaniu fali powodziowej.
- Intensywne opady skończyły się o godz. 2, ale fala powodziowa schodziła do godz. 8 - podkreślał dyrektor Chudziak. - W czwartek, w ciągu dnia, kiedy mieliśmy informacje o zbliżających się opadach, opróżniliśmy zbiorniki do minimum. Mieliśmy informacje, że  może spaść około 90 litrów wody. Spadło o wiele więcej - podkreślał.
Przy zbiornikach pracuje obecnie 82 pracowników Gdańskich Melioracji. Chudziak podkreśla, że spółka przygotowuje się na ewentualne kolejne opady. 
Zniszczone jest też koryto Potoku Strzyża. 
Uczestniczący w briefingu zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Kowalczuk, podkreślał, że służby będą analizować, dlaczego doszło do wylania potoku z koryta.
- Na system zabezpieczenia przeciwpowodziowego  Gdańsk wydał w ostatnich latach 374 mln. Kolejne inwestycje, m.on. w zbiorniki retencyjne, planujemy do roku 2020 - powiedział wiceprezydent Kowalczuk.
 
Urzędnicy podkreślają, że skala zniszczeń jest niewielka w porównaniu z 2001 r. Na razie jednak trudno oszacować straty. 
Obecnie największy problem jest z Węzłem Kliniczna, gdzie wciąż stoi woda. Tramwaj kursuje z kolei już regularnie między Siedlcami a Pieckami - Migowem. Przejezdna jest też ul. Niepołomicka.
Strażacy przeprowadzili do chwili obecnej 390 akcji. Z usuwaniem skutków ulewy walczy obecnie 147 strażaków. Wielu z nich ściągnięto z urlopów i dni wolnych. W pierwszej kolejności mundurowi pojawiali się w razie potrzeby w szpitalach i obiektach pomocy społecznej. Kolejne interwencje podejmowano, według potrzeb, po zgłoszeniach mieszkańców.
Gdańska policja monitorowała sytuację od godz. 21. O godz. 23 ogłoszono alarm wśród policjantów. W działaniach bierze udział 400 funkcjonariuszy. Kierują ruchem w wyznaczonych miejscach a także monitorują stan zbiorników retencyjnych, gdzie istnieje zagrożenie przelania. 
Dzisiejszy koncert Avicii nie jest zagrożony. Służby zapewniły, że w godzinach popołudniowych sytuacja powinna wrócić do normy, a wszyscy spokojnie i bezpiecznie dotrzeć na stadion.
 
AKTUALIZACJA, GODZ. 12.45

Do centrum kryzysowego przyjechał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Trwa spotkanie z szefami poszczególnych instytucji i służb.

www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, GODZ. 12.30

Przy stacji kolejowej PKM Jasień osunął się nasyp - donosi słuchacz Radia Gdańsk. Nie mamy jeszcze informacji na temat przywrócenia do ruchu pociągów PKM

Strażacy mają masę pracy
Strażacy mają masę pracy
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z DZISIEJSZEGO PORANKA


AKTUALIZACJA, GODZ. 10.55

Część linii tramwajowych już jeździ. Z powodu podtopień nadal wstrzymany jest ruch tramwajowy na odcinkach:

 • pętla Siedlce - Kartuska do Huciska
 • al. Zwycięstwa i al. Grunwaldzka na odcinku od Błędnika do Strzyży PKM (Zajezdnia Wrzeszcz)
 • al. Hallera na odcinku od ul. Mickiewicza do Opery Bałtyckiej
 • ul. Kliniczna na odcinku od al. Hallera do Węzła Kliniczna
 • odcinek od pętli Oliwa do skrzyżowania Pomorska/Gospody

Na pierwszych dwóch odcinkach (Siedlce - Hucisko i Błędnik - Strzyża PKM) uruchomiono autobusową komunikację zastępczą, na pozostałych odcinkach niestety nie ma fizycznej możliwości uruchomienia autobusów z powodu kompletnego podtopienia ulic pod wiaduktem kolejowym na ulicach Klinicznej i Pomorskiej oraz al. Hallera.

Komunikacja tramwajowa funkcjonuje wyłącznie na trasach:

 • Jelitkowo - Przymorze - Zaspa - Mickiewicza - Brzeźno - Nowy Port;
 • Oliwa pętla - Strzyża PKM (Zajezdnia Wrzeszcz);
 • Piecki-Migowo - pętla Siedlce (wahadłowo);
 • Stogi - Przeróbka - Dworzec Główny - Jana z Kolna - Letnica - Nowy Port;
 • Łostowice - Chełm -Dworzec Główny - Jana z Kolna - Lertnica - Nowy Port.

Przypominamy: W pociągach SKM na trasie: Żabianka AWFiS - Śródmieście - Żabianka AWFiS wprowadza się honorowanie biletów okresowych ZTM Gdańsk. Honorowanie biletów obowiązuje do odwołania.


Skrzyżowanie ulic Kartuskiej i Łostowickiej już przejezdne
Skrzyżowanie ulic Kartuskiej i Łostowickiej już przejezdne
Mikołaj Wesołowski/www/gdansk.pl

AKTUALIZACJA, GODZ. 10.35

Ulewa nie wyrządziła większych szkód na budowach Forum Gdańsk i Forum Radunia, choć w wykopie tej drugiej dostało się trochę wody. Zalana jest natomiast Galeria Bałtycka, która na razie będzie nieczynna. 

Za to przejechać już można pod wiaduktem przy Galerii Bałtyckiej. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 10.20

Trwa inwentaryzacja wszystkich zbiorników wodnych w Gdańsku. Zniszczone jest koryto potoku Strzyża. Przez błoto, liście i gałęzie zapchane są odpusty, co uniemożliwia w wielu miejscach swobodny spływ wody. 

W nocy wszystkie zbiorniki retencyjne wypełnione były po brzegi. Służby walczyły o to, by woda zatrzymała się na zbiornikach "Kiełpinek" i "Jasień". Dzięki temu nie spłynęła do Wrzeszcza.

W nocy do potoku Strzyża, na odcinku poniżej zbiornika "Srebrzysko", wpływało 8 metrów sześciennych wody na sekundę. To o wiele więcej niż mogło zmieścić się w korycie potoku. 
Strzyża wróciła do swojego koryta!


INFORMACJA ZE SZTABU KRYZYSOWEGO, godz. 10.00

Na Potoku Oliwskim i Potoku Strzyża wystąpiła awaria w czterech zbiornikach retencyjnych. Woda przelewa się m.in. w kierunku ul. Bursztynowej i ul. Reymonta. Woda wypłynęła też na ul. Pomorskiej na wysokości pętli tramwajowej. 

Osuwiska skarp odnotowano na obwodnicy, na wysokości Węzła Kiełpinek oraz przy Drodze Zielonej.
Zamknięto ul. Niepołomicką ze względu na uszkodzony most. Jeżeli służbom uda się go zabezpieczyć ruch zostanie puszczony w tym miejscu. 
Na trasie Siedlce - Morena wprowadzono wahadłowy ruch tramwajowy. 
W ciągu nocy strażacy podjęli ponad 300 interwencji na terenie Gdańska. Przez całą noc pracowało 120 strażaków. Wspomagało ich dziewięć zastępów z sąsiednich gmin. 
W sztabie kryzysowym
W sztabie kryzysowym
www.gdansk.pl
 

AKTUALIZACJA, GODZ. 9.35

Unieruchomiony tramwaj przy Placu Zebrań Ludowych - zepsuł się w nocy zalany przez deszcz
Unieruchomiony tramwaj przy Placu Zebrań Ludowych - zepsuł się w nocy zalany przez deszcz
www.gdansk.pl

Główny szlak tramwajowy Gdańska przez Wrzeszcz do Oliwy jest unieruchomiony - trakcja pozbawiona jest prądu (zalane skrzyżowanie pod Galerią Baltycką, zatopiony tramwaj Pesa). Jeżdżą juz jednak tramwaje między Nowym Portem a Śródmieściem (trasa alternatywna rownolegla przez ul. Jana z Kolna). 

Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska, nadzoruje prace kryzysowe
Piotr Kowalczuk - zastępca prezydenta Gdańska, nadzoruje prace kryzysowe
Piotr Mirowicz/www.gdansk.pl

W pociągach SKM na trasie: Żabianka AWFiS - Śródmieście - Żabianka AWFiS wprowadza się honorowanie biletów okresowych ZTM Gdańsk. Honorowanie biletów obowiązuje do odwołania.


Ostatniej doby w Gdańsku spadło więcej wody niż podczas wielkiej powodzi w 2001 roku. Wówczas spadło 127 litrów/m kw., teraz - 160 litrów/m kw.

- Gdyby nie poczynione inwestycje, czyli między innymi budowa zbiorników retencyjnych, umocnienie brzegów kanału Raduni, to zniszczenia byłyby dużo większe niż 15 lat temu - mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, który koordynował akcję. - Wielkie zaangażowanie służb miejskich, policji, straży pożarnej, straży miejskiej. Wszyscy oni wykonali ogromną robotę. Apeluję do gdańszczan, by im dziękowali, gdy ich spotkają. Z informacji posiadanych na tę chwilę wiemy, że nikt nie ucierpiał i nikt nie zginał.
 

AKTUALIZACJA, GODZ. 8.55

Wprowadzono sterowanie ręczne na skrzyżowaniu al.Grunwaldzka/Wojska Polskiego/Braci Lewoniewskich. 

Objazd w kierunku Centrum Gdańska przez ul. Braci Lewoniewskich i Hynka. 

Otwarty dla ruchu wiadukt w ciągu al. Żołnierzy Wyklętych (nad al. Grunwaldzką koło Galerii Bałtyckiej). Pojazdy mogą przejechać od al. Żołnierzy Wyklętych w kierunku Zaspy.


AKTUALIZACJA, GODZ. 8.45

Po nocnej ulewie, sytuacja na gdańskich drogach jest bardzo dynamiczna.

Zamknięte dla ruchu są:

 • skrzyżownie al. Grunwaldzkiej i Czyżewskiego - na wysokości granicy z Sopotem w kierunku Gdańska  
 • skrzyżowanie al. Grunwaldzka/al. Żołnierzy Wyklętych (przy Galerii Bałtyckiej)
 • przejazd pod wiaduktem kolejowym w ciągu al. Hallera (węzeł Kliniczna)

Otwarte dla ruchu: 

 • skrzyżowanie Miszewskiego/Grunwaldzka – sterowanie ręczne prze policję
 • skrzyżowanie Rondo De la Salle/Potokowa (ruch w dół TYLKO do Partyzantów lub Chrzanowskiego)


Nad Gdańskiem pojawiło się słońce. Deszcz nie pada już od czterech godzin. 

KOMUNIKAT PKM

Pomorska Kolej Metropolitalna S.A. informuje, że w dniach 14-15.07.2016 r. w wyniku długotrwałych i intensywnych opadów atmosferycznych, trwających do godzin porannych, nastąpiło w kilku miejscach obsunięcie skarp nasypów i wykopów na linii kolejowej nr 248 i 253.

W związku z powyższym ze względu na bezpieczeństwo pasażerów w dniu 14.07.2016 r. o godz. 21.15 zostały wprowadzone ograniczenia prędkości pociągów, a o godz. 23.11 został całkowicie wstrzymany ruch pociągów na linii PKM od stacji Gdańsk Wrzeszcz do Gdańsk Osowa.

Od godz. 22.00 trwają czynności sztabu Kryzysowego PKM w celu określenia aktualnego stanu technicznego linii kolejowej oraz ustalenia niezbędnych działań w celu przywrócenia ruchu na linii kolejowej.

Przewoźnik, SKM w Trójmieście Sp. z o.o., poinformował o możliwości wykorzystania biletów na linię PKM w komunikacji miejskiej na odc. Gdańsk Osowa - Gdańsk Wrzeszcz oraz Gdańsk Osowa - Gdynia Gł.

Kolejne komunikaty zostaną ogłoszone po godz. 12:00.
 

AKTUALIZACJA, GODZ. 8.15

Ulewa nie spowodowała utrudnień w tunelu pod Martwą Wisłą. System odwodnienia zdał egzamin.


Dzisiejszy koncert Avicii jest niezagrożony

 

AKTUALIZACJA, GODZ. 8.05

Tramwaje nie kursują, jeżdżą za to autobusy (także zamiast tramwajów), ale mają zmodyfikowane trasy w zależności od tego, co się dzieje na osiedlach.

Nie kursują pociągi PKM. Z Warszawy przyjechali specjaliści z firmy BUDIMEX i badają usterki. Do południa będzie trwało badanie nośności torów PKM.

Jeżdżą kolejki SKM.

Skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej jest nieprzejezdne, węzeł Kliniczna i al. Grunwaldzka także.  

Skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej i ul. Żołnierzy Wyklętych
Skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej i ul. Żołnierzy Wyklętych
Barbara Górka

AKTUALIZACJA, GODZ. 7.55

Pan Marcin, jak wielu jego kolegów, przez całą noc walczył z żywiołem
Pan Marcin, jak wielu jego kolegów, przez całą noc walczył z żywiołem
www.gdansk.pl

Pan Marcin był jednym z wielu pracowników Melioracji Gdańskich, którzy przez całą noc walczyli z żywiołem na Kanale Raduni. Ranek spędza przy pracy na Zaroślaku, gdzie jest przepust odprowadzajacy nadmiar wody z Kanału Raduni do Opływu Motlawy. Pan Marcin ma za zadanie zapewniać swobodny przepływ - robi to przy pomocy specjalnego haka na długim drążku, poprzez wyłączanie śmieci, galezi i konarow. 

Pan Marcin: - W nocy kanał był wypełniony niemal po brzegi, ale nie było strachu. Spokój, opanowanie i bardzo dużo roboty. Kanał Raduni po powodzi w 2001 roku został wzmocniony ściankami Larsa (stalowe płyty pionowo wbijane w grunt dla umocowania brzegów kanałów - red.) na całej długości aż do Pruszcza Gdańskiego. Wiedzieliśmy, że wytrzyma.

Otwarty wlot wody do Opływu Motlawy
Otwarty wlot wody do Opływu Motlawy
www.gdansk.pl


AKTUALIZACJA, GODZ. 7.15

Kanał Raduni kilka minut po godz. 7 rano
Kanał Raduni kilka minut po godz. 7 rano
www.gdansk.pl

W Kanale Raduni jest wysoki stan wody, ale waly ochronne nie były zagrożone - po powodzi w 2001 roku przeprowadzono prace nad ich umocnieniem. 

Jest za to problem z wyjechaniem z Moreny w stronę Wrzeszcza - ulica Żołnieży Wykętych zatkana. Podobnie Droga Zielona w kierunku Ergo Areny. 

AKTUALIZACJA, GODZ. 7.05

Ulica Suchanka na Chełmie - jedno z tych miejsc, w których ulewa nie wyrządziła szkód
Ulica Suchanka na Chełmie - jedno z tych miejsc, w których ulewa nie wyrządziła szkód
www.gdansk.pl

Na Chełmie bez większych szkód. Spora część mieszkańców posłuchała apelu, by nie ruszać się z domów samochodami. Niektórzy jednak zdecydowali się na wyjazd własnym autem do centrum.

- Mąż dojechał do skrzyżowania przy Galerii Batyckiej i stanął. Dalej nie ma przejazdu - informuje nas pani Marzena.  

AKTUALIZACJA, GODZ. 6.40

Nieprzejezdne są ulice: Opacka - Grunwaldzka - Pomorska, Czarny Dwór - Hallera - Uczniowska, okolice Galerii Bałtyckiej (całe skrzyżowanie), Partyzantów, Obywatelska, węzeł Kliniczna, Dmowskiego, Biała, Szopy, Kamienna Grobla. Zalana wodą jest także ulica Kartuska. 

Ruchem kierują policjanci, a drogi będą otwierane w miarę odpływu wody i przywracania porządku. 

ZOBACZ FILM


AKTUALIZACJA, GODZ. 5.50

Komunikacja tramwajowa na liniach Jelitkowo - Zaspa, Oliwa - Strzyża PKM, Nowy Port - Kliniczna zostaje częściowo przywrócona. Jest jednak pewne, że kursowanie będzie nieregularne. Trwają prace nad przywróceniem przewozów na linii Morena- Siedlce.


AKTUALIZACJA, GODZ. 5.30

Na chwilę obecną wiadomo, że nie jeżdżą i w najbliższych godzinach nie należy polegać na komunikacji trmwajowej. Funkcjonuje za to autobusowa komunikacja zastępcza. Autobusy komunikacji miejskiej powinny kursować zgodnie z rozkładem. 

Niewykluczone jednak, że  niektóre trasy będą zmienione! 

W związku z ulewnymi deszczami, podtopieniami i trwającą akcją przywracania stabilizacji w Gdańsku dziś nie funkcjonuje komunikacja tramwajowa.  W jej miejsce działa autobusowa komunikacja zastępcza na liniach: Łostowice Świętokrzyska - Dworzec Główny, Stogi Pasanil - Dworzec Główny, Nowy Port- Brzeźno- Wyspiańskiego, Dworzec Główny- Oliwa Pętla Tramwajowa przez Wojska Polskiego.

Strażacy w całym województwie pomorskim odebrali ponad 900 zgłoszeń związanych z ulewą. Obecnie pracują m.in. w Osowej, a także  na ul. Spacerowej na wysokości młyna, przy Galerii Bałtyckiej, ul. Kielnieńskiej, Orzechowej, Pomorskiej (tu drzewo przewróciło się na jezdnię), ul. Jelitkowski Dwór, Rajskiej, Słowackiego, Piastowskiej, Gradowej, Jabłoniowej i Jaśkowej Dolinie. Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic i garaży. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 3.10

W ciągu 14 godzin w Gdańsku spadło około 160 litrów wody na metr kw. Jest to dwumiesięczna norma opadów w naszym regionie. Ciągle trwają intensywne prace pod nadzorem Miejskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego. 

Strażacy najaktywniej działają w Starej Oliwie. Przy ul. Słowackiego zapory kierują przepływ wody, wypompowywana jest na bieżąco woda na Zaspie i na Jasieniu. Strażacy udrażniają także drogi. Policjanci wspomagają akcję. 

Służby odebrały setki sygnałów od mieszkańców, przegrupowują środki i siły, reagując na zaistniałą sytuację. 

Zbiorniki retencyjne przyjęły maksymalną ilość wody. W kulminacyjnym momencie były wypełnione do górnych krawędzi. Gdańskie melioracje ograniczyły odpływ wody ze zbiorników na Strzyży, w jej górnym biegu, co zmniejszyło wpływ wody na dolne dzielnice miasta. Woda przemieszczająca się strugą Strzyża wystąpiła na fragment ulicy Słowackiego oraz na odcinku poniżej parku Kuźniczki, zalewając niektóre ulice Dolnego Wrzeszcza. 

Z koryta wystąpił również potok Rynarzewski w rejonie oliwskiego zoo, podniosły się też zbiorniki wody wewnątrz ogrodu zoologicznego. Dla bezpieczeństwa zwierząt i odwiedzających na wniosek dyr. Michała Targowskiego placówka zostanie dziś (piątek, 15 lipca) zamknięta. Dzięki szybkiej reakcji pracowników zoo, zwierzęta nie ucierpiały. 

 • o godz. 2.00 w nocy intensywność opadów nieco zmalała.


Strażniczka miejska z poświęceniem kieruje ruchem drogowym, stojac po kostki w wodzie
Strażniczka miejska z poświęceniem kieruje ruchem drogowym, stojac po kostki w wodzie
www.gdansk.pl
 

AKTUALIZACJA, GODZ. 1.30

Według informacji z Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej w czwartek i piątek, 14/15 lipca w Gdańsku (dane dotyczą rejonu Portu Północnego) opady deszczu wyglądały następująco:

 • o godz. 18.00 spadło 0,98 mm wody na 1 m²
 • o godz. 19.00 opady wzrosły do 2,17 mm
 • o godz. 20.00 opady wyniosły już 9,1 mm 
 • o godz. 21.00 opady wyniosły 3,4 mm 
 • o godz. 23.00 opady zmalaly do 1,2 mm 
 • o północy zanotowano wzrost opadów - 3,5 mm 
 • o godz. 1.00 w nocy opady wzrosły do poziomu 5,5 mm


AKTUALIZACJA, GODZ. 00.25 

Straż pożarna zadysponowała dodatkowe siły z Tczewa, Nowego Dworu, Kartuz i Starogardu Gdańskiego. Najbardziej intensywne działania są prowadzone w Osowej, przy szpitalu Marynarki Wojennej na ul. Polanki oraz przy ul. Marynarki Polskiej oraz na skrzyżowaniu ulic Nowe Ogrody i 3 maja. Strażacy rozstawiają tez zapory przy ul. Słowackiego w pobliżu strugi Strzyża.

W akcji są wszyscy dostępni policjanci. Głównie udrażniają drogi dla przejazdu służb.

Ciągle aktualna jest prośba do mieszkańców, by nie wychodzili z domów i miejsc pobytu. 


Sznur tramwajów na Grunwaldzkiej przy Galerii Bałtyckiej...
Sznur tramwajów na Grunwaldzkiej przy Galerii Bałtyckiej...
www.gdansk.pl

...i niemal całkowicie zablokowane przez wodę skrzyżowanie
...i niemal całkowicie zablokowane przez wodę skrzyżowanie
www.gdansk.pl

Część samochodów znalazła schronienie na chodniku pod wiaduktem
Część samochodów znalazła schronienie na chodniku pod wiaduktem
www.gdansk.pl

Tak wyglądała sytuacja na skrzyżowaniu Kartuskiej i Łostowickiej
Tak wyglądała sytuacja na skrzyżowaniu Kartuskiej i Łostowickiej
www.gdansk.pl

Wielu zdesperowanych olbrzymimi korkami kierowców próbowało pokonać głębokie kałuże. I wielu to się udawało
Wielu zdesperowanych olbrzymimi korkami kierowców próbowało pokonać głębokie kałuże. I wielu to się udawało
www.gdansk.pl

Zalane przejście do dworca PKP
Zalane przejście do dworca PKP
FB

Straż Miejska pomaga kierowcom
Straż Miejska pomaga kierowcom
www.gdansk.pl
 

AKTUALIZACJA, GODZ. 23.25

Służby miejskie pracują, Policja zabiezbiecza miasto, Straż Pożarna wypompowuje wodę z zalanych rejonów. Ciągle aktualna jest prośba, by mieszkańcy nie ruszali się z domów. 


AKTUALIZACJA, GODZ. 23.10

Jak informuje nas Dyżurny Inżynier Miasta zamykane są dla ruchu drogowego tunele na ulicach Jana Pawła II, Piastowska, Pomorska oraz Węzeł Kliniczna. 
 

Okolice Galerii Batyckiej

www.gdansk.pl

www.gdansk.pl

www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, GODZ. 22.50

Ze względu na nasilające się opady deszczu, wichurę i podtopienia o godzinie 22.00 zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem zastępującego Prezydenta Miasta Gdańska Piotra Kowalczuka.
Trwa obserwacja miasta i przyjmowane są raporty służb miejskich, Policji, Straży Pożarnej - wszystkich mających wpływ na organizację miasta. Zbierane są informacje o aktualnej sytuacji w Gdańsku ze wszystkich możliwych źródeł. Monitorowane są poziomy wód, sytuacja na drogach, funkcjonowanie komunikacji zbiorowej.
Wnioski z rozmów na ten moment: są podtopienia piwnic, ulic, nie działa schemat komunikacji zbiorowej. Straż Pożarna ściąga posiłki z regiony, Policja zabezpiecza najbardziej zalane ulice i reaguje na zgłoszenia mieszkańców.
Prezydent Kowalczuk apeluje do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów i pozostali w miejscach pobytu i umożliwili służbom sprawne działanie.

Nowy Horyzont/FB

www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, GODZ. 22.15

Około godziny 22 zebrał się Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego. Obecni są przedstawiciele  służb miejskich, policji, straży pożarnej. Prośba do mieszkańców, by nie wychodzili i nie wyjeżdżali z domów. Ulice są zalane, opady się nasilają, komunikacja miejska działa w ograniczonym zakresie.


Według informacji z Instytutu Meteorologi i Gospodarki Wodnej w czwartek, 14 lipca (dane dotyczą Portu Północnego) w Gdańsku 

 • o godz. 18.00 spadło 0,98 mm wody na 1 m²
 • o godz. 19.00 opady wzrosły już do 2,17 mm na 1 m²
 • o godz. 20.00 opady wyniosły 9,1 mm
 • o godz. 21.00 opady wyniosły 3,4 mm 

 

W związku z intensywnymi opadami deszczu na drogach coraz gortsze warunkii do jazdy. Zalana jest m.in. al. Grunwaldzka. Niewiele lepiej jest na al. Zwycięstwa czy na Czarnym Dworze. W godzinach wieczornych (około 22.00) większość gdańskich ulic była zalana i zakorkowana, kierowcy jechali z prędkością 20 km na godzinę.

- Jest prawie noc a korki, jak w ciagu dnia w najwiekszym ruchu - mówi nam pan Jacek, który wieczorem przejeżdżał przez Gdańsk. 

Są także opóźnienia przylotów i odlotów samolotów na lotnisku w Rębiechowie. Część z rejsów przekierowywana jest na lotniska w innych miastach. Sprawdź aktualną sytuację.

Synoptycy zapowiadają intensywne opady deszczu przez całą noc. Niebo powinno rozchmurzyć się w piątek ok. godz. 11. Po południu możemy spodziewać się przelotnych opadów.


DESZCZ NAD GDAŃSKIEM, CZWARTEK, 14 LIPCA

Krzysztof Mystkowski/KFP

Krzysztof Mystkowski/KFP

Krzysztof Mystkowski/KFP

 

OKOLICE ULICY TRAUGUTTA, CZWARTEK, 14 LIPCA, GODZ. 17.30

www.gdansk.pl

www.gdansk.pl

www.gdansk.pl


PĘTLA AUTOBUSOWA W OLIWIE, CZWARTEK, 14 LIPCA, GODZ. 18.30

www.gdansk.pl

www.gdansk.pl


Sprawdź krótkoterminową prognozę pogody -
TUTAJ


Prognoza zapowiadała, że czwartek, 14 lipca, niebo ma być zasnute chmurami. Około godz. 14. miało mocno padać - i tak już ma być do nocy, z kulminacją w postaci wielkiej ulewy, a nawet burzy po godz. 20. Oczywiście, wysoka wilgotność powietrza gwarantowana. W nocy - silny, porywisty wiatr. Przez cały dzień temperatura poniżej 20 st. C., po godz. 17 - spadnie nawet do 15 st. C, co będzie miało bezpośredni związek z zachmurzeniem i opadami.

Wiadomość dobra jest taka, że w następnych dniach pogoda ma się wyraźnie poprawić, w weekend powinno być już naprawdę ładnie i plażowo. 
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. KG (0)
www.gdansk.pl