• Start
  • Wiadomości
  • Podsumowanie i plany. Miasto Gdańsk przedstawia „Raport 2020. Inwestycje” PREZENTACJA

Podsumowanie i plany. Miasto Gdańsk przedstawia „Raport 2020. Inwestycje” PREZENTACJA

Mimo pandemii Gdańsk nie zwalnia tempa inwestycyjnego. Na konferencji prasowej podsumowującej dwa minione lata zaprezentowane zostały dokonania inwestycyjne oraz przedstawione plany do roku 2023. W tej kadencji wkład w rozbudowę i modernizację miasta wyniósł ponad 1 mld 800 mln zł. Wartość inwestycji prowadzonych przez spółki miejskie, to kolejne 1 mld 542 mln.
05.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Roczny budżet naszego miasta konsekwentnie rośnie - mówiła podczas prezentacji raportu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
- Roczny budżet naszego miasta konsekwentnie rośnie - mówiła podczas prezentacji raportu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


W konferencji podsumowujące dwa lata kadencji gdańskiego samorządu w dziedzinie inwestycji wzięli udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji, a także przedstawiciele rządzącej w mieście koalicji radni: Katarzyna Czerniewska (Wszystko dla Gdańska) i Cezary Śpiewak-Dowbór (Koalicja Obywatelska).

- Wydatki inwestycyjne ponoszone są nie tylko przez nasze jednostki, ale również przez spółki miejskie. Inwestycje zawsze są elementem realizacji większej strategii i programów operacyjnych. To co ważne to między 2018 – 2020 rokiem zakończyliśmy inwestycje o wartości 600 mln zł – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Zobacz prezentację "Raportu 2020. Inwestycje":

 
Inwestycje ukończone 

- Widzimy, że roczny budżet naszego miasta konsekwentnie rośnie. W budżecie, który składa się głównie z wydatków bieżących, dbamy, aby ok 20% stanowiły wydatki inwestycyjne majątkowe – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz. 

Kadencja w październiku 2018 roku rozpoczęła się otwarciem mostu zwodzonego na wyspę Sobieszewską, który kosztował 66 mln zł. Realizacja tej inwestycji miała ogromne znacznie społeczne i była długo wyczekiwana przez mieszkańców Sobieszewa.

Kolejną drogową inwestycją zbudowaną od podstaw, jest oddana do użytku al. Pawła Adamowicza (243 mln zł). W ramach inwestycji powstała dwukierunkowa jezdnia z jednostronnym chodnikiem oraz drogą rowerową na całej jej długości. Powstały drogi dojazdowe takie jak Nowa Wołkowyska, Myśliwska Południowa, przebudowano łącznice węzła z ul. Armii Krajowej z tzw. Nową Warszawską i Nową Jabłoniową. By ułatwić podróżnym w przyszłości możliwość przesiadki powstał węzeł integracyjny tramwajowo-autobusowy Ujeścisko wraz z parkingiem dla samochodów osobowych i rowerów.

W pobliżu węzła oddano wcześniej do użytku Centrum Edukacyjne Jabłoniowa – szkołę i przedszkole wybudowano ze środków własnych miasta za ponad 100 mln zł. Również w Kowalach dzieci mogą korzystać z nowej placówki. Jest to pierwsza tego typu inwestycja edukacyjna, w której udział brały trzy gminy zrzeszone w stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny – Gdańsk, Kolbudy, Pruszcz Gdański. Udział miasta to ponad 16,7 mln zł. 

- To podsumowanie inwestycji cieszy szczególnie w sytuacji zmian legislacyjnych, które dotknęły samorządy w całej Polsce. Zmiany te pociągnęły za sobą też skutki finansowe, które uszczupliły budżet naszego miasta. Tym bardziej cieszy lista dokonań inwestycyjnych. Gdańsk nie zwalnia, Gdańsk się rozwija. Będziemy robić wszystko, by tempo rozwoju zostało utrzymane pomimo trudnej sytuacji - mówiła Katarzyna Czerniewska, wiceprzewodnicząca Komisji Zagospodarowania Przestrzennego (Wszystko dla Gdańska).

Inwestycje w realizacji 

Okres dwóch minionych lat, to również czas kluczowych inwestycji, realizacja części z nich trwa nadal, wśród nich znajduje się budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, gdzie wkład miasta (pożyczka) wynosi ponad 294,3 mln zł. Ku finiszowi zmierza budowa wiaduktu Biskupia Górka i parkingu kubaturowego za łączną kwotę ponad 173,6 mln zł. Inwestycje istotne dla gdańszczan, ale także turystów, to budowa portu jachtowego ok. 20 mln zł (Górki Zachodnie) czy ekspozycja wraz z budową pawilonów dla flamingów, pelikanów i innych ptaków afrykańskich w Gdańskim Ogrodzie Zoologiczny za ponad 11 mln zł.

Alan Aleksandrowicz w dużej sali Wozowni Hevelianum w garniturze stoi za mównicą, Obok duży ekran, na którym wyświetlana jest prezentacja
Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji prezentuje raport dotyczący miejskich inwestycji
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl

Modernizacje 

 - Spora część budżetu inwestycyjnego przeznaczona jest na modernizacje i rozbudowy. 117 milionów zł kosztowała gruntowna modernizacja torowiska na Stogach z całym układem drogowym oraz infrastrukturą podziemną. Inną inwestycją drogową, która wystartowała w tym roku jest  rozbudowa ul. Kartuskiej na odcinku od ul. Otomińskiej do Nowatorów z dużym skrzyżowaniem przy ul. Inżynierskiej w Gdańsku, jej koszt to 58,5 mln zł. Jest to projekt realizowany z subwencji rządowej, w kolejnym roku liczymy na kolejne subwencje. Projekt ten obarczony jest dużym kosztem wykupu gruntów, bo musimy wykupić też kolejne tereny pod rozbudowę ulicy Kartuskiej. Będzie też realizowana obwodnica metropolitalna, a Kartuska będzie jedną z arterii łączących miasto z tą obwodnicą – mówił zastępca prezydenta ds. inwestycji Alan Aleksandrowicz. 

Miasto finiszuje z przebudową Domu Pomocy Społecznej przy ul. Polanki 121 w Gdańsku Oliwie, która została podzielona na etapy. W sumie kosztowały one ponad 12,7 mln zł. Prowadzone są też termomodernizacje i modernizacje budynków komunalnych w Gdańsku za ponad 28,6 mln zł, a także przebudowa i adaptacja zabytkowego Wielkiego Młyna na Muzeum Bursztynu – 20 mln zł. Wśród wydatków znalazły się również zagospodarowanie Domu Zdrojowego w Brzeźnie (26,7 mln zł) oraz rewitalizacja i przebudowa rotundy i oranżerii w Parku Oliwskim (blisko 20 mln zł).

Spółki miejskie też inwestują 

Wartości projektów zrealizowanych przez spółki miejskie rozpoczętych w 2018, zakończonych w 2020 i trwających wynosi 1 mld 542 mln. Wśród tych najbardziej interesujących gdańszczan są inwestycje prowadzone przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego Motława Sp. z o.o. które za ponad 87,3 mln zł wybudowało 226 lokali oraz Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., które odpowiednio za kwotę 38,4 mln zł oddało do użytku 124 mieszkania. Szerokie inwestycje prowadzi również Zakład Utylizacyjny za ponad 67,7 mln zł.

Gdańskie programy 

- Są wśród tych inwestycji takie, na zakończenie których nie możemy się już doczekać. Są wśród nich również inwestycje najbliższe mieszkańcom, może nie tak spektakularne, ale bardzo ważne. Chodzi o inwestycje w ramach programu Jaśniejszy Gdańsk i związane z programem modernizacji chodników. Jako radni Koalicji Obywatelskiej, co roku poprzez stosowne wnioski, przez Komisję Zrównoważonego Rozwoju Rady Miasta Gdańska zgłaszamy, aby finansowania na tego typu projekty nigdy nie zabrakło – podkreślał Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. 

Miasto realizuje szereg programów, które skupiają w sobie działania na konkretnym polu – Program Jaśniejszy Gdańsk, czyli budowa oświetlenia w ciągu ulic (ponad 12 mln zł) lub Program Modernizacji i Budowy Chodników (31 mln zł). Największe inwestycje skupia w sobie jednak GPKM IV a na którego realizację wydanych zostanie w sumie 615 mln zł. W skład projektu komunikacyjnego wychodzi, zrealizowana Al. Pawła Adamowicza, przebudowa i modernizacja układu torowego na Stogach, ale także zakup 15 nowych dwustronnych tramwajów, 64 wiaty przystankowe, 85 tablic Systemu Informacji Pasażerskiej oraz budowa linii tramwajowej na Nowej Warszawskiej.

Partnerstwo Publiczno-Prywatne 

W ramach PPP oddano do użytku deptak spacerowy przy Nabrzeżu oraz kładkę obrotową w sumie za 11,4 mln zł. Do zrealizowania w ciągu najbliższych 3 lat została jeszcze budowa mariny na południe od Mostu Stągiewnego i przebudowa samego mostu, zewnętrzny układ komunikacyjny ul. Pożarniczej, Motławskiej i Chmielnej oraz przebudowa Długiego Pobrzeża. Wartość celów publicznych to w sumie ok. 34 mln zł netto. Wartość całej inwestycji to koszt minimum 400 mln zł netto.

Szacowane wydatki – 3 mld zł 

Celem miasta jest dokończenie projektów inwestycyjnych, które zostały rozpoczęte i przygotowanie nowych. Obecnie miasto znajduje się w okresie przejściowym, kiedy rozliczane są projekty unijne i jednocześnie wchodzimy w przygotowanie do aplikowania o środki w nowej perspektywie budżetowej. 

Główne cele na najbliższe lata, to realizacja oraz rozpoczęcie prac projektowych (wybrane inwestycje): 
Nowa Warszawska (oraz zakończenie projektu GPKM IVa) 
Nowa Jabłoniowa 
Nowa Świętokrzyska 
Nowa Politechniczna – trasa Gdańsk Południe – Wrzeszcz 
Kontynuacja budowy mieszkań komunalnych – blisko 400 lokali mieszkalnych do 2023 
Kontynuacja programu PPP dla Dolnego Miasta 
Ukończenie programu rewitalizacji dzielnic 
Modernizacja sortowni – realizowana przez spółkę Zakład Utylizacji Sp. z o.o. 
Fotowoltaika – instalacja paneli PV na dachu hermetycznej Kompostowni 
Zakup taboru autobusowego (40 sztuk)
Inwestycje pasa nadmorskiego 
Ponad 3 mld zł, to szacowane wydatki na inwestycje do końca 2023 roku. 

Zobacz zapis wideo konferencji:

 

oprac. MW

TV

Kamienica przy ul. Toruńskiej 25 po remoncie.