PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wielkie sprzątanie. Gdańsk wraca do normy po środowej nawałnicy AKTUALIZACJA

Wielkie sprzątanie. Gdańsk wraca do normy po środowej nawałnicy AKTUALIZACJA
Wypompowywanie wody z zalanych piwnic i garaży, usuwanie połamanych drzew i konarów, otwieranie włazów do studzienek kanalizacyjnych, by łatwiej spływała woda, a nawet usuwanie wraków zalanych samochodów z ulic. Prócz tego - czyszczenie kanalizacji z ziemi, piasku i liści, jakie się tam znalazły w ostatnych godzinach. Setki osób usuwały wczoraj wieczorem i w nocy ze środy na czwartek skutki wielkiej burzy, jaka w środę przeszła nad Gdańskiem. Dzisiaj będzie kontynuowane sprzątanie. Poniżej - raport z tego, co żywioł w ciągu godziny zrobił w mieście.
Dzień po ulewie, skrzyżowanie ulic Kartuskiej z Łostowickiej
Dzień po ulewie, skrzyżowanie ulic Kartuskiej z Łostowickiej
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, CZWARTEK, GODZ. 10.00

TA MAPKA WYJAŚNIA DLACZEGO NAJMOCNIEJ ZALAŁO OKOLICE KARTUSKIEJ - KUMULACJA OPADÓW. "EPICENTRUM" ZNAJDOWAŁO SIĘ NA CHEŁMIE:

burza
Gdańskie Wody

 

SPECJALISTA: ŻADNA KANALIZACJA W TAK KRÓTKIM CZASIE NIE PRZYJMIE TAK DUŻEJ WODY

W serwisie Radia Gdańsk można znaleźć pierwszą fachową interpretację zjawiska pogodowego, z którym Gdańsk miał do czynienia w środę. Była to burza stacjonarna.

"Microburst jest schodzącym w początkowej fazie rozwoju chmury burzowej silnym prądem zstępującym, nie zawsze ma on miejsce podczas burz, bo każda komórka też jest inna. Jednak kiedy wodność troposfery może przekraczać 40 mm oraz warunki kinematyczne nie są zadowalające, by taka burza mogła się przemieścić dalej, wówczas nad danym terenem może rozbudować się Cumulonimbus generujący takie zjawisko, trwa ono nie więcej niż kilka minut, ale w tym czasie może doprowadzić do szkód wiatrowych - wyjaśnia nam Piotr Kowalkowski z Info-Meteo Elbląg.

Jak zaznacza, żadna kanalizacja deszczowa w tak krótkim czasie nie przyjmie aż takiej sumy opadów. - Niestety Gdańsk musi zacząć się przyzwyczajać do burz stacjonarnych. W środę południowe dzielnice Gdańska, we wtorek Nowy Dwór Gdański, a w poniedziałek Pasłęk koło Elbląga. Pogoda uspokoi się na weekend, wówczas nadejdzie ochłodzenie - zapowiada".

Samochód asenizacyjny Gdańskich Wód podczas prac na skrzyżowaniu ulic Nowych Ogrodów i 3 Maja przy Urzędzie Miejskim
Samochód asenizacyjny Gdańskich Wód podczas pracy na skrzyżowaniu ulic Nowych Ogrodów i 3 Maja przy Urzędzie Miejskim (środa, 1 sierpnia, ok. godz. 17.30)
fot. Roman Daszczyński / www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, CZWARTEK, GODZ. 8.30

Informacja podana przez Agnieszkę Kowalkiewicz, rzeczniczkę spółki Gdańskie Wody:

"Pracownicy spółki Gdańskie Wody usuwali skutki ulewy bezpośrednio po wystąpieniu opadu. Kolejni pracownicy porządkują teren w czwartek 02.08.2018.

Podejmowane czynności polegały przede wszystkim na usuwaniu rozlewisk i podtopień za pomocą samochodów asenizacyjnych oraz oczyszczanie wlotów do wpustów, które były zapychane zanieczyszczeniami transportowanymi przez płynącą wodę. Dodatkowo oczyszczano kraty na zbiornikach retencyjnych, Kanale Raduni, kanale K i przepusty na potokach.

Ze względu na zalanie szkoły przy ulicy Kartuskiej dostarczono i uruchomiono motopompę w celu wspomagania pracy samochodów asenizacyjnych.

Podejmowano interwencje w następujących miejscach (usuwanie rozlewisk): ul. 3 maja, ul. Nowe Ogrody, ul. Kartuska na wysokości policji, ul. Kartuska 32/34 (szkoła), ul. Twarda/ Swojska, ul. Okopowa - tunel, ul. Sikorskiego, ul. Zaroślak, Kanał Raduni, Trakt św. Wojciecha/Podmiejska, ul. Szopy - tunel, wiadukt pod ul. Armii Krajowej, ul. Podwale Przedmiejskie/Łąkowa".

AKTUALIZACJA, CZWARTEK, GODZ. 6.30

Jak podaje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, na terenie miasta było w sumie 48 interwencji strażaków, związanych ze skutkani nawałnicy.

- Przede wszystkim pompowanie wody z zalanych piwnic i ulic, usuwanie powalonych drzew - mówi starszy kapitan Daniel Duda, dyżurny stanowiska kierowania KW PSP w Gdańsku. - W sumie norma, jak to po wielkiej burzy. Szczęśliwie na tym się skończyło, żadnych poważniejszych interwencji nie odnotowaliśmy.

Długi Targ
Sytuacja na Długim Targu po uderzeniu wiatru. Podmuchy były chwilami tak silne, że łamały w mieście drzewa - co było po prostu groźne. Wiatr z łatwością niszczył wielkie parasole, przewracał płoty i ogrodzenia, elementy tzw. małej architektury. Powalił też dziesiątki dużych plastikowych pojemników na śmieci
Roman Daszyński/gdansk.pl

AKTUALIZACJA, GODZ. 19.30

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego o bieżącej sytuacji:

Aktualnie mogą jeszcze być trudności w przejeździe ulicami, gdzie wystąpiły największe opady, m.in na ulicy Kartuskiej, 3 Maja, Nowe Ogrody, pod wiaduktem na Chełmie. Drzewo uszkodziło trakcję tramwajową na ul. Kartuskiej i jeszcze przez kolejne trzy godziny nie będą kursowały tramwaje od Huciska do Pętli Siedlce. Tam kursuje komunikacja zastępcza. Od Pętli Siedlce do Brętowa kursuje tramwaj dwukierunkowy. 
Straż Pożarna usuwa powalone drzewa i konary drzew. Służby miejskie usuwają skutki nawalnych deszczów. Ekipy Gdańskich Wód czyszczą wloty do studzienek kanalizacyjnych. Rozpoczyna się sprzątanie ulic. Prosimy o stosowanie się do poleceń służb.

Więcej zdjęć z ulewy w galerii w dolnej części tekstu.

Nasz film zrealizowany podczas ulewy

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o burzach z gradem.

 Obszar: województwo pomorskie, powiat Gdańsk

Czas: od godz. 17:30 dnia 01.08.2018 do godz. 02:00 dnia 02.08.2018

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 35 mm, lokalnie do 60 mm oraz z porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

Prawdopodobieństwo: 90 proc.

AKTUALIZACJA, GODZ. 18.40.

Woda na skrzyżowaniu ul. 3 Maja/Nowe Ogrody szybko opada. W ciągu pół godz powinna być przywrócona komunikacja samochodowa.

opadaWoda
Ul. 3 Maja, stan z godz. 18.35
Roman Daszczyński/www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, GODZ. 18:06

W ciągu ok. 40 minut woda powinna zejść ze skrzyżowania ul. 3 Maja i Nowych Ogrodów, jak zapewniają pracownicy Gdańskich Wód, którzy obecnie docierają do włazów i krat do studzienek kanalizacyjnych (szukając ich w mętnej wodzie). W obrębie skrzyżowania takich włazów i krat jest osiem. Otwarcie studzienki ułatwia zejście wody. Przy otwartej studzience staje pracownik GW i pilnuje by nikt do niej nie wpadł.

Pracownicy Gdańskich Wód otwierają kraty na studzienkach w obrębie skrzyżowania ul. 3 Maja/Nowe Ogrody
Pracownicy Gdańskich Wód otwierają kraty na studzienkach w obrębie skrzyżowania ul. 3 Maja/Nowe Ogrody
Roman Daszczyński/www.gdansk.pl

- Burza przeszła przede wszystkim południowym Gdańskiem - powiedziała portalowi gdansk.pl Agata Wojtkiewicz, dyżurny synoptyk IMGW w Gdyni. - W Rębiechowie prawie nie padało. Była to burza stacjonarna, nie przemieszczała się, dlatego też opady można określić prawie jako nawalne. W ciągu godziny spadło nawet 50 mm deszczu. Na radarach widzę, że burza przemieszcza się w kierunku  Żuław.

Nad Gdańskiem obecnie pada deszcz, który synoptycy określają jako umiarkowany, słaby, przejściowy. Mimo tego nadal obowiązuje drugi stopień zagrożenia. 
- Z Kaszub idą w kierunku Trójmiasta kolejna burze. Wydaje się, że mniej intensywne, ale czujność trzeba zachować nadal - dodaje Agata Wojtkiewicz. 
Obraz sytuacji burzowej nad Gdańskiem, godz. 17...
Obraz sytuacji burzowej nad Gdańskiem, godz. 17...
Windy.com

...i przewidywana na godz. 19
...i przewidywana na godz. 19
Windy.com
Rowerzysta przedziera się w stronę Huciska po gwałtownej ulewie

autorem filmu nakręconego na skrzyżowaniu ul. 3 Maja/Nowe Ogrody jest czytelnik gdansk.pl pan Wojciech Kłoczko

Komunikat Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, godz. 17:52

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu minut na terenie Gdańska wystąpiły nawalne opady deszczu w obszarze Chełm, Dolne Miasto, Zabornia, Lipce.
Zarejestrowana wysokość opadu na Chełmie 52 mm,  Lipce -Trakt św Wojciecha 28 mm, Zabornia 30mm, Śródmieście Góra Gradowa 40 mm, Dolne Miasto 29 mm. Sytuacja na zbiornikach retencyjnych jest bezpieczna. Są trudności w przejeździe ulicami, gdzie wystąpiły największe opady deszczu, min. na ul. Kartuskiej, 3 Maja, Nowe Ogrody, wiadukt pod Okopową, wiadukt na Chełmie, przejazd pod wiaduktem przy ul. Białej.
Drzewo uszkodziło trakcję tramwajową na ul. Kartuskiej, uszkodzony został odcinek sieci Łostowice-Świętokrzyska nie kursują linie tramwajowe 6,10,12. Prowadzona jest autobusowa komunikacja zastępcza. Autobusy nie kursują na odcinku od 3 Maja do Powstańców Warszawskich. 
Straż Pożarna usuwa powalone drzewa i konary drzew. Służby miejskie usuwają skutki nawalnych deszczów. Prosimy o stosowanie się do poleceń służb.
W Miejskim Sztabie Kryzysowym
W Miejskim Zespole Zarządzania Kryzysowego
Fb Paweł Adamowicz

Ul. Kartuska
Ul. Kartuska
zdjęcie czytelnika

AKTUALIZACJA, godz. 17.47

Komunikat ZTM:

Autobusowa komunikacja zastępcza: Hucisko Migowo

W związku z gwałtowną ulewą:

Tramwaje linii 10 i 12 skierowano do krańca Przeróbka,

Tramwaje linii 4 i 11 kursują na skróconej trasie do Huciska

Na odcinku Siedlce Migowo obowiązuje autobusowa komunikacja zastępcza.

 Występują znaczne opóźnienia na lniach autobusowych i tramwajowych w centrum miasta.

Kanał burzowy na Hucisku zrzuca wodę do Kanału Radunii
Kanał burzowy na Hucisku zrzuca wodę do Kanału Radunii
Roman Daszczyński/www.gdansk.pl

Straż Miejska i Policja blokujące wjazd na ul. 3 Maja
Straż Miejska i Policja blokujące wjazd na ul. 3 Maja
Roman Daszczyński/www.gdansk.pl
Ul. Świętokrzyska
Ul. Łostowicka
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Karetka pędząca ul. Świętokrzyską
Karetka pędząca ul. Świętokrzyską
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W Środmieściu deszcz lunął ok. godz. 16. W pewnym momencie widok zasłoniła kurtyna gradu wielkości grochu. Stoiska Jarmarku św. Dominika zostały zalane, poprzewracały się kawiarniane parasole. Grzmiało w zasadzie bez przerwy.

Kto mógł, uciekał do Zielonej Bramy
Kto mógł, uciekał do Zielonej Bramy
Roman Daszczyński/www.gdansk.pl

W wyniku raptownej ulewy całkowicie zalane zostało skrzyżowanie ul. 3 Maja i Nowych Ogrodów. Komunikacja miejska jest sparaliżowana w tym miejsu. Na skrzyżowaniu utknął zalany po silnik samochód.

Uroczystość z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Cmentarzu Łostowickim została odwołana, kilka osób zdążyło złożyć kwiaty przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej.

Widok z Zielonej Bramy
Widok z Zielonej Bramy
Roman Daszczyński/www.gdansk.pl

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl