• Start
  • Wiadomości
  • II Forum Wzornictwa: ażurowe Ferrari, stół z drukarki 3d, wykład guru designu

II Forum Wzornictwa: ażurowe Ferrari, stół z drukarki 3d, wykład guru designu - od środy w ASP   

II Forum Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych odbywa się w Gdańsku od 24 do 26 października 2018. Poświęcone jest kreatywnym technikom druku 3D i możliwościom cyfrowego projektowania. Forum towarzyszy wystawa unikatowych produktów oraz warsztaty dla studentów uczelni.
24.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Naturalnej wielkości ażurowy model Ferrari GTC4 Lusso wykonali członkowie Koła Druku 3D Politechniki Warszawskiej a pomysłodawcą projektu była firma WOLF 3D
Naturalnej wielkości ażurowy model Ferrari GTC4 Lusso wykonali członkowie Koła Druku 3D Politechniki Warszawskiej a pomysłodawcą projektu była firma WOLF 3D
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Mieszkańcy Gdańska mogą zobaczyć na wystawie stół REX AXON - to największy na świecie wydruk kompozytowy o wadze 260 kilogramów oraz naturalnej wielkości model ażurowego Ferrari GTC4 Lusso. Model wykonali członkowie Koła Druku 3D Politechniki Warszawskiej a pomysłodawcą tego projektu była firma WOLF 3D.

Na wystawie zobaczymy też biżuterię, przykłady form organicznych oraz inne drobne przedmioty projektowane podobną techniką.

Czterometrowy, ważący 260 kg stół REX AXON - to przykład największego na świecie wydruku kompozytowego. Wykonała go firma Wolf 3D
Czterometrowy, ważący 260 kg stół REX AXON - to przykład największego na świecie wydruku kompozytowego. Wykonała go firma Wolf 3D
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

II Forum Wzornictwa rozpoczyna się wykładem inauguracyjnym, który wygłosi Gijs Bakker (środa, 24 października 2018 r, godz. 19, w audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku). Gijs Bakker jest znanym projektantem, którego prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach autorskiego designu. Jest też wieloletnim wykładowcą Design Academy w Eindhoven i współzałożycielem fundacji „droog design”, która przyczyniła się do wypromowania na świecie wielu czołowych projektantów, takich jak: Marcel Wanders czy Hella Jongerius.

Gość tegorocznego Forum jest też współtwórcą fundacji “Chi ha paura…?” zajmującej się promocją współczesnej sztuki złotniczej, współpracującej przy w jej tworzeniu z projektantami z innych dziedzin wzornictwa (m.in. Ron Arad, Tord Boontje, Studio Job, Formafantasma).

II Forum Wzornictwa rozpocznie wykład inauguracyjnym, który wygłosi Gijs Bakker, słynny projektant biżuterii oraz produktu, wykładowca Design Academy w Eindhoven [po lewej]
II Forum Wzornictwa rozpocznie wykład inauguracyjnym, który wygłosi Gijs Bakker, słynny projektant biżuterii oraz produktu, wykładowca Design Academy w Eindhoven
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Częścią Forum są w tym roku warsztaty dla studentów wzornictwa gdańskiej ASP, na których młodzi projektanci zapoznają się ze specyfiką inżynierii CAD/CAM. Warsztaty poprowadzi Mariusz Król z firmy WOLF 3D, która zajmuje się innowacyjnymi technologiami oraz projektowaniem rozwiązań i maszyn do technologii produkcyjnej. Wolf 3D posiada też osobne marki produktów: WOLFix – produkcja filamentów czy WOLFino – drukarki 3D.

Największą dumą firmy jest niszowy druk wielkogabarytowy, w którym firma ma duże osiągnięcia i autorskie rozwiązania, czego przykładem może być właśnie czterometrowy stół REX AXON o bionicznym kształcie, który możemy podziwiać na wystawie w Zbrojowni. Stół został wykonany w technologii FDM na autorskiej maszynie.

Warsztatom projektowym towarzyszyć będą też wykłady i prezentacje wprowadzające w tematykę zadań projektowych związanych z przemysłem motoryzacyjnym.

Gości konferencji przywitali [od lewej] dr hab. Krzysztof Polkowski, rektor ASP w Gdańsku, Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu i prof. Sławomir Fijałkowski z ASP w Gdańsku
Gości konferencji przywitali [od lewej] dr hab. Krzysztof Polkowski, rektor ASP w Gdańsku; Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu i prof. Sławomir Fijałkowski z ASP w Gdańsku [na zdj. z mikrofonem]
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Organizatorzy Forum zakładają, że efekt tych spotkań będzie długofalowy. Ich celem jest pogłębione studium stylistyczne, a efekty prac studentów zostaną zaprezentowane na kolejnym Gdańskim Forum Designu w 2019 roku.

Uzupełnieniem warsztatów będzie wystawa prac studenckich, wykonanych w dostępnych obecnie technologiach rapid prototyping wraz z ich krótką charakterystyką. Organizatorzy Forum liczą, że tegoroczne warsztaty staną się pierwszym krokiem do systematyzowania wiedzy w tym zakresie i dostarczą inspirujących interpretacji projektowych.

Kuratorami Forum są prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu.

Organizatorami Forum są Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Urząd Miejski w Gdańsku, Fundacja Promocji Wzornictwa, Galeria Sztuki w Legnicy oraz Związek Miast i Gmin Morskich. Partnerem Forum jest firma Wolf 3D.

2018-10-24_wzornictwo_asp_007_755x503
Projekt autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego 
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim