PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
II Forum Wzornictwa: ażurowe Ferrari, stół z drukarki 3d, wykład guru designu - od środy w ASP   
II Forum Wzornictwa: ażurowe Ferrari, stół z drukarki 3d, wykład guru designu - od środy w ASP   
II Forum Wzornictwa w Akademii Sztuk Pięknych odbywa się w Gdańsku od 24 do 26 października 2018. Poświęcone jest kreatywnym technikom druku 3D i możliwościom cyfrowego projektowania. Forum towarzyszy wystawa unikatowych produktów oraz warsztaty dla studentów uczelni.
Naturalnej wielkości ażurowy model Ferrari GTC4 Lusso wykonali członkowie Koła Druku 3D Politechniki Warszawskiej a pomysłodawcą projektu była firma WOLF 3D
Naturalnej wielkości ażurowy model Ferrari GTC4 Lusso wykonali członkowie Koła Druku 3D Politechniki Warszawskiej a pomysłodawcą projektu była firma WOLF 3D
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Mieszkańcy Gdańska mogą zobaczyć na wystawie stół REX AXON - to największy na świecie wydruk kompozytowy o wadze 260 kilogramów oraz naturalnej wielkości model ażurowego Ferrari GTC4 Lusso. Model wykonali członkowie Koła Druku 3D Politechniki Warszawskiej a pomysłodawcą tego projektu była firma WOLF 3D.

Na wystawie zobaczymy też biżuterię, przykłady form organicznych oraz inne drobne przedmioty projektowane podobną techniką.

Czterometrowy, ważący 260 kg stół REX AXON - to przykład największego na świecie wydruku kompozytowego. Wykonała go firma Wolf 3D
Czterometrowy, ważący 260 kg stół REX AXON - to przykład największego na świecie wydruku kompozytowego. Wykonała go firma Wolf 3D
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

II Forum Wzornictwa rozpoczyna się wykładem inauguracyjnym, który wygłosi Gijs Bakker (środa, 24 października 2018 r, godz. 19, w audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku). Gijs Bakker jest znanym projektantem, którego prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach autorskiego designu. Jest też wieloletnim wykładowcą Design Academy w Eindhoven i współzałożycielem fundacji „droog design”, która przyczyniła się do wypromowania na świecie wielu czołowych projektantów, takich jak: Marcel Wanders czy Hella Jongerius.

Gość tegorocznego Forum jest też współtwórcą fundacji “Chi ha paura…?” zajmującej się promocją współczesnej sztuki złotniczej, współpracującej przy w jej tworzeniu z projektantami z innych dziedzin wzornictwa (m.in. Ron Arad, Tord Boontje, Studio Job, Formafantasma).

II Forum Wzornictwa rozpocznie wykład inauguracyjnym, który wygłosi Gijs Bakker, słynny projektant biżuterii oraz produktu, wykładowca Design Academy w Eindhoven [po lewej]
II Forum Wzornictwa rozpocznie wykład inauguracyjnym, który wygłosi Gijs Bakker, słynny projektant biżuterii oraz produktu, wykładowca Design Academy w Eindhoven
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Częścią Forum są w tym roku warsztaty dla studentów wzornictwa gdańskiej ASP, na których młodzi projektanci zapoznają się ze specyfiką inżynierii CAD/CAM. Warsztaty poprowadzi Mariusz Król z firmy WOLF 3D, która zajmuje się innowacyjnymi technologiami oraz projektowaniem rozwiązań i maszyn do technologii produkcyjnej. Wolf 3D posiada też osobne marki produktów: WOLFix – produkcja filamentów czy WOLFino – drukarki 3D.

Największą dumą firmy jest niszowy druk wielkogabarytowy, w którym firma ma duże osiągnięcia i autorskie rozwiązania, czego przykładem może być właśnie czterometrowy stół REX AXON o bionicznym kształcie, który możemy podziwiać na wystawie w Zbrojowni. Stół został wykonany w technologii FDM na autorskiej maszynie.

Warsztatom projektowym towarzyszyć będą też wykłady i prezentacje wprowadzające w tematykę zadań projektowych związanych z przemysłem motoryzacyjnym.

Gości konferencji przywitali [od lewej] dr hab. Krzysztof Polkowski, rektor ASP w Gdańsku, Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu i prof. Sławomir Fijałkowski z ASP w Gdańsku
Gości konferencji przywitali [od lewej] dr hab. Krzysztof Polkowski, rektor ASP w Gdańsku; Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu i prof. Sławomir Fijałkowski z ASP w Gdańsku [na zdj. z mikrofonem]
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Organizatorzy Forum zakładają, że efekt tych spotkań będzie długofalowy. Ich celem jest pogłębione studium stylistyczne, a efekty prac studentów zostaną zaprezentowane na kolejnym Gdańskim Forum Designu w 2019 roku.

Uzupełnieniem warsztatów będzie wystawa prac studenckich, wykonanych w dostępnych obecnie technologiach rapid prototyping wraz z ich krótką charakterystyką. Organizatorzy Forum liczą, że tegoroczne warsztaty staną się pierwszym krokiem do systematyzowania wiedzy w tym zakresie i dostarczą inspirujących interpretacji projektowych.

Kuratorami Forum są prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu.

Organizatorami Forum są Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Urząd Miejski w Gdańsku, Fundacja Promocji Wzornictwa, Galeria Sztuki w Legnicy oraz Związek Miast i Gmin Morskich. Partnerem Forum jest firma Wolf 3D.

2018-10-24_wzornictwo_asp_007_755x503
Projekt autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego 
Grzegorz Mehring/gdansk.pl
oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl