• Start
  • Wiadomości
  • Halina Słojewska na portretach. Teatr Wybrzeże czci pamięć aktorki wystawą

Halina Słojewska na portretach. Teatr Wybrzeże czci pamięć aktorki wystawą

"Halina Słojewska. Portrety sceniczne. Portrety prywatne" - to przygotowana przez Teatr Wybrzeże wystawa, poświęcona pamięci zmarłej 1 listopada wybitnej aktorki. Wernisaż odbędzie się w środę, 28 listopada, 2018 r. Wystawa będzie prezentowana we foyer głównym, potrwa do 31 stycznia 2019 r. Wstęp wolny.
27.11.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Halina Słojewska podczas benefisu Haliny Winiarskiej i Jerzego Kiszkisa. Ratusz Staromiejski, 2013 r.
Halina Słojewska podczas benefisu Haliny Winiarskiej i Jerzego Kiszkisa. Ratusz Staromiejski, 2013 r.
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Halina Słojewska (ur. 26 czerwca 1933 r. w Bydgoszczy) była wybitną polską aktorką teatralną, która w ciągu ponad 60. lat pracy artystycznej wykreowała kilkadziesiąt znakomitych, niezapomnianych ról w teatrach w całej Polsce oraz wiele mocnych ról telewizyjnych.

Na scenie zadebiutowała w 1956 roku, występując w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Rok później ukończyła studia aktorskie w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej. Po uzyskaniu dyplomu zagościła na scenach teatrów w Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie, a także na deskach Teatru Starego w Krakowie.

Swoje późniejsze życie związała z Gdańskiem i Pomorzem. W latach 1967-2001 była aktorką Teatru Wybrzeże, z którym łączyły ją więzi także, gdy była już na emeryturze. To tu stworzyła charakterystyczne, zapadające w pamięć bohaterki, takie jak Ewa Braun w słynnym „Zmierzchu Demonów” w reżyserii Jerzego Golińskiego, Mara Miš (Gertruda) w „Przedstawieniu Hamleta w wsi Głucha Dolna” w reżyserii Kazimierza Kutza, Śmierć w „Tragedii o bogaczu i łazarzu” w reżyserii Tadeusza Minca oraz Meg w spektaklu tegoż reżysera: „Ostatnie dobranoc Armstronga”.


Halina Słojewska w spektaklu Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna  Ivo Brešana w reżyserii Kazimierza Kutza (1978 r.)
Słojewska w spektaklu "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" Ivo Brešana w reżyserii Kazimierza Kutza (1978 r.)
archiwum Teatru Wybrzeże


Jej działalność nie ograniczała się jedynie do ścian teatru - w sierpniu 1980 roku przewodziła grupie gdańskich aktorów występujących w czasie strajku na placu koło Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Była aktywną działaczką NSZZ Solidarność. W stanie wojennym i późniejszych latach należała do komisji charytatywnej działającej przy kościele św. Brygidy w Gdańsku, udzielającej wsparcia rodzinom osób internowanych. W 1984 roku z mężem, artystą-plastykiem i wybitnym scenografem Marianem Kołodziejem, współtworzyła spektakl według napisanego przez siebie tekstu „Gloria Victis”, poświęcony obrońcom Westerplatte.

Od 1974 roku była przewodniczącą gdańskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich (od 1996 roku honorową przewodniczącą). 

- Ogromnie dużo zrobiła, nie da się przecenić jej zasług, m.in. dla ZASP. Zanim została tym honorowym prezesem, była duchowym przewodnikiem - wspominał Jerzy Kiszkis, aktor Teatru Wyrzeże i wieloletni przyjaciel Słojewskiej, w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

Za swoją działalność teatralną i społeczną Słojewska była wielokrotnie nagradzana. Otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2006), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007) oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska Neptuny (2014).

Zmarła 1 listopada 2018 r., w Gdańsku. Miała 85 lat.


Na wystawie Halina Słojewska. Portrety sceniczne. Portrety prywatne  zostaną zaprezentowane fotografie z życia scenicznego i prywatnego artystki
Na wystawie "Halina Słojewska. Portrety sceniczne. Portrety prywatne" zostaną zaprezentowane fotografie z życia scenicznego i prywatnego artystki
mat. prasowe


Wystawa poświęcona artystce, zatytułowana „Halina Słojewska. Portrety sceniczne. Portrety prywatne” będzie przypomnieniem niektórych jej znakomitych kreacji teatralnych, a także jej bogatej biografii. Wernisaż odbędzie się w środę, 28 listopada, o godzinie 17.00 we foyer głównym Dużej Sceny Teatru Wybrzeże (Gdańsk, Targ Węglowy). Fotografie będzie można oglądać do 31 stycznia 2019 r. Wstęp wolny.


TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska