PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

GGM zaprasza do słuchania podcastów o życiu i twórczości Güntera Grassa

GGM zaprasza do słuchania podcastów o życiu i twórczości Güntera Grassa
Dlaczego w twórczości Güntera Grassa jest tak wiele zwierzęcych symboli? Odpowiedzi na to pytanie udzieli Artur Kawiński w pierwszym podcaście o życiu i twórczości autora przygotowanym przez Gdańską Galerią Miejską. Premiera “Bestiariusza Gdańskiego Szamana” odbyła się w czwartek, 16 września 2021 r. i jest już dostępna na kanale na YouTube GGM i Spotify.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwszego podcastu o życiu i twórczości Güntera Grassa - Bestiariusz Gdańskiego Szamana - posłuchamy w najbliższy czwartek (16 września) o godzinie 10 na kanale na YouTube i Spotify GGM
Pierwszy podcast o życiu i twórczości Güntera Grassa pt. "Bestiariusz Gdańskiego Szamana" - do odsłuchania na kanale na YouTube i Spotify GGM
mat. GGM

 

Scenariusz do cyklu audycji “O życiu i twórczości Güntera Grassa”, w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, napisał Artur Kawiński. Z wykształcenia - gedanista, filolog, historyk, z zawodu - redaktor i nauczyciel akademicki. Z zainteresowania - od lokalnej tożsamości po dalekowschodnią duchowość. W wolnym czasie ćwiczy ciężarami i słucha Toma Waitsa. 

Premierowy odcinek z cyklu “Podcasty o życiu i twórczości Güntera Grassa” - “Bestiariusz Gdańskiego Szamana” pojawił się w sieci 16 września, na YouTube Gdańskiej Galerii Miejskiej i Spotify (link tutaj). Opowiada sam autor scenariusza.

“Kot i mysz”, “Psie lata”, “Z dziennika ślimaka”, “Wróżby kumaka”, “Szczurzyca”, “Turbot”, “Idąc rakiem”. Dlaczego w twórczości Grassa znajduje się tak wiele zwierzęcych symboli?

- Przy użyciu swoistego bestiariusza, autor kreuje, przedstawia i komentuje spectrum ludzkiej egzystencji, najczęściej w powiązaniu zwykłych ludzi z chaosem historii w często nieludzkim świecie - tłumaczy Artur Kawiński.

Drugi odcinek pt. “Naturalia” będzie miał premierę 23 września, o godz. 10. Dotyczyć będzie ożywionych i nieożywionych elementów powieściowej fauny i flory w twórczości Grassa. Artur Kawiński wyjaśnia, że stanowią one “pewnego rodzaju deklarację zwątpienia, ilustrację poetyki absurdu.” Dowiemy się m.in.: czy Mączniki młynarki mogą wpłynąć na losy świata i jaki jest ulubiony kwiat Guntera Grassa, twierdzącego iż egzystencjalny fundament tkwi w tym, co podstawowe i nam najbliższe.

Kolejny, trzeci już podcast pt. “Mit Gdański” pojawi się w sieci 30 września o godz. 10. Artur Kawiński: - W gdańskim micie Grassa nie liczy się pogoń za anegdotą, ale groteska, ironia, sarkazm, hiperbolizacja, piętrowa metoda przetwarzania elementów biografii, historii lokalnej, emocji, zmyśleń i fantazji.

Podcasty o życiu i twórczości Güntera Grassa. Podcasty w ramach cyklu Günter i Daniel

  • Scenariusz i opowieść: Artur Kawiński
  • Daty: 16, 23 i 30 września (czwartki), godz. 10.00
  • Miejsce: YouTube GGM i Spotify (w dniu premiery będzie udostępniony link) www.ggm.gda.pl
  • Producent: Agnieszka Baaske
  • Realizacja dźwiękowa: Piotr Grdeń
  • Muzyka: Maciej Olewniczak.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl