PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Gdańskie Dni Sąsiadów 2017. Może paść rekord frekwencji - zgłoś się!
Gdańskie Dni Sąsiadów 2017. Może paść rekord frekwencji - zgłoś się!
W 2016 roku było 25 tys. uczestników. Ile będzie teraz? Tegoroczna edycja sąsiedzkich spotkań rozpoczęła się w piątek, 26 maja i potrwa do końca czerwca. Czasu na rejestrację spotkań jest dużo - cały miesiąc. Czy jest jednak sens odkładać tak miłe wydarzenie na później? Nie traćmy czasu, zgłaszajmy udział w Gdańskich Dniach Sąsiadów jak najszybciej.


To już 9. raz, gdy w naszym mieście organizowane będą Gdańskie Dni Sąsiadów. Z roku na rok zainteresowanie jest coraz większe. Nic dziwnego, bo tego rodzaju wydarzenie to świetna okazja, by nawiązać nowe znajomości, ale i pogłębić te już zawarte. Czy w tym roku gdańszczanie znowu pobiją rekord?

- 2016 rok przyniósł nowy rekord ilości zrealizowanych spotkań - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej. - Spotkań było 221. Wzięło w nich udział ponad 25 tys. osób. Impreza na dobre wpisała się w życie miasta. Gdańszczanie już w grudniu dopytywali się o tegoroczną edycję.


Rejestracja do 9. edycji Dni Sąsiadów rozpoczęła się 4 maja. Przez niewiele ponad dwa tygodnie zgłoszono już 106 sąsiedzkich spotkań. Możliwości jest tyle, ile pomysłów. Sąsiedzi mogą zorganizować grilla, piknik czy festyn. Gdańszczanie mają tu pełną dowolność.

Spotkanie można zarejestrować przez formularz dostępny na stronie Dni Sąsiadów lub w Instytucie Kultury Miejskiej. Każda osoba, która zarejestruje swoje spotkanie otrzyma pakiet startowy, który na pewno ułatwi zorganizowanie wydarzenia. Znajdziemy w nim:

  • plakaty i zaproszenia
  • papierowe kubeczki, girlandy, balony
  • poradnik „10 dobrych rad, aby spotkanie było udane”
  • zmywalne tatuaże dla dzieci
  • płócienną torbę i koszulkę
  • po raz pierwszy rozdana zostanie Druga Sąsiedzka Książka Kucharska (zawiera przepisy uczestników poprzedniej edycji Gdańskich Dni Sąsiadów)

Pakiety będą dostępne od połowy maja w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40. Dla tych, którzy wyślą relację ze spotkania, zawierającą krótki opis i zdjęcia, przygotowano nagrody, którymi są bony do hipermarketu.


Idea Dnia Sąsiada narodziła się we Francji w 1999 roku. Członkowie Europejskiej Federacji Solidarności Lokalnej (European Federation of Local Solidarity EFLS) zauważyli, że ludzie coraz łatwiej oddalają się od siebie, więzi społeczne rozluźniają się. Sąsiedzkie święto miało to zmienić, pomóc nam zbliżyć się do siebie. Pomysł EFLS okazał się sukcesem - od 2004 roku święto obchodzone jest w całej Europie.

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami zorganizowała Danuta Poczman wraz ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”. Gdańskie Dni Sąsiadów w obecnej formule organizowane są od 2009 roku.

Do udziału w wydarzeniu zapraszają: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Wspólnota Gdańska i Fundacja Gdańska.


Więcej informacji i relacje z zeszłych lat znajdują się na stronie Gdańskich Dni Sąsiadów

Niezdecydowani mogą też odwiedzić sąsiedzki profil na FacebookuNatalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze