• Start
  • Wiadomości
  • 4. Gdański Tydzień Demokracji. Uczniowie utworzyli żywą flagę Polski

4. Gdański Tydzień Demokracji. Uczniowie utworzyli żywą flagę Polski

Biel to niewinność, czystość, uczciwość, czerwień to przelana krew, energia i walka - tak o kolorach polskiej flagi mówią uczniowie SP nr 58 w Gdańsku. Na szkolnym boisku ustawiła się w piątek, 20 września ruchliwa, żywa, biało-czerwona flaga, którą utworzyło 351 uczniów podstawówki - od  pierwszaków po ośmioklasistów. 
( 21.09.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

flagadobra.JPG
Uczniowie gdańskiej podstawówki (wcześniej pod szyldem gimnazjum nr 2 ) nr 58 utworzyli żywą flagę na szkolnym boisku już po raz czwarty 
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- To już nasza tradycja - mówi o akcji Małgorzata Perzyna, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58 im. Kazimierza Sołtysika w Gdańsku. - W ramach Gdańskiego Tygodnia Demokracji już po raz czwarty organizujemy “żywą flagę”. Celem przedsięwzięcia jest uświadomienie młodzieży, że flaga to symbol przynależności narodowej, jednoczący wszystkich Polaków, w tym przypadku naszych uczniów. 

Jak mówi dyrektor Perzyna uczniowie wcześniej są przygotowywani do akcji, na lekcjach historii, polskiego, godzinach wychowawczych rozmawiają o tym symbolu polskiej tożsamości, próbują odpowiedzieć na pytanie, czym dla nich jest flaga.

- Tożsamość przez szacunek do symboli buduje postawę odpowiedzialnego człowieka - dodaje Małgorzata Perzyna. -  Ale to też okazja do integrowania się w zespole, do budowania tożsamości szkolnej, budowania wspólnoty, poczucia że jesteśmy ważni dla siebie. 

Tworzenie żywej flagi narodowej to w Szkole Podstawowej w Gdańsku już tradycja
Tworzenie żywej flagi narodowej to w Szkole Podstawowej w Gdańsku już tradycja
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Jak mówi Milena Misztal, nauczycielka polskiego z SP nr 58 w Gdańsku, współorganizatorka akcji wraz z dyrektorką szkoły i
Tomaszem Grocha z Samorządu Uczniowskiego pomysł żywej flagi podoba się większości uczniów.

- Przez kilka lat mieszkałam w Stanach Zjednoczonych - mówi Milena Misztal. - Amerykanie są ze swojej flagi bardzo dumni, widać ją w każdym sklepie, stacji benzynowej, przed domami. I to jest taka radosna duma. Pomyślałam, że możemy brać z nich przykład, bo u nas flagi nie widać, a to przecież nasze dziedzictwo kulturowe. Przez takie akcje chcemy zaszczepić uczniom dumę z flagi. I to się już dzieje, bo młodzież nie wstydzi się flagi, widać ją na portach społecznościowych, narysowaną na zeszytach, broszkach, znaczkach. 

W przedsięwzięciu wzięło udział 351 uczniów wszystkich klas gdańskiej szkoły. Każdy z uczniów trzymał białą lub czerwoną kartkę. 

- To nasza szkolna tradycja od kilku lat - mówi jedna z uczennic VII a - Fajny pomysł, trochę się zawsze integrujemy podczas “żywej flagi”, fajnie to się potem ogląda na zdjęciach na stronie szkoły. O fladze mówimy też na historii, na polskim, robimy kotyliony.

- Biel to spokój i czystość - mówi Adaś z Ib, który trzymał białą kartkę w  pierwszym rzędzie "żywej flagi". - A czerwień to krew. 

- A ja wieszam flagę na balkonie na święta - dodaje jego kolega z I b. - Jakie? Wielkanocne!

 

Czytaj też: Demokracja też dla uczniów