PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy. Bezpłatne świadczenia dla chorych

Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy. Bezpłatne świadczenia dla chorych
Ponad 7000 tysięcy osób – chorych na cukrzycę i z grupy podwyższonego ryzyka – otrzyma bezpłatne wsparcie. Konsultacje lekarskie, działania profilaktyczne, wczesna identyfikacja chorych to główne założenia programu Miasta Gdańska i Urzędu Marszałkowskiego. Akcja potrwa do końca czerwca 2023 roku. Wartość projektu to ponad 3,3 mln zł.
Ponad 7000 tysięcy mieszkańców Gdańska – chorych na cukrzycę i z grupy podwyższonego ryzyka – otrzyma bezpłatne wsparcie. Wartość projektu to 3,3 mln zł.
Ponad 7000 tysięcy mieszkańców Gdańska – chorych na cukrzycę i z grupy podwyższonego ryzyka – otrzyma bezpłatne wsparcie. Wartość projektu to 3,3 mln zł.
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

 

Mieszkańcy Gdańska w wieku aktywności zawodowej, będący w grupie podwyższonego ryzyka, tj. osoby w wieku 35-64 lat otrzymają kompleksowe wsparcie w walce z cukrzycą typu 2.

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna

We wtorek, 16 lipca w Urzędzie Marszałkowskim prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z marszałkami Mieczysławem Strukiem i Wiesławem Byczkowskim podpisała umowę na dofinansowanie Gdańskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy.

– Cukrzyca typu 2 jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która dotyka aktywne zawodowo osoby – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Podpisywana umowa jest już kolejnym programem profilaktycznym, w którym bierze udział Gdańsk. Chodzi w nim głównie o podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie troski o własne zdrowie, promocję zdrowego stylu życia, a także wsparcie osób znajdujących się w grupie ryzyka. Gdańsk realizuje projekty zdrowotne w sumie za prawie 50 mln zł. 


Z czego skorzysta pacjent?

Opracowany przez Urząd Marszałkowski program zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu, a w kolejnym etapie podjęcie działań profilaktycznych. Te mają na celu podniesienie świadomości zdrowotnej oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych np. dotyczące stylu życia czy nawyków żywieniowych.

Uczestnicy programu liczyć mogą na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka. Wezmą udział w zajęciach zwiększających poziom aktywności fizycznej tak, aby zmniejszyć nadmiar masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.

Chodzi głównie o wzrost wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 poprzez badania przesiewowe. W projekcie przewidziano m.in. przeprowadzenie ponad 65 tysięcy ankiet Findrisk, kwalifikację osób obciążonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę do działań edukacyjnych.


Kolejny projekt zdrowotny wsparty przez pomorski samorząd

Gdański projekt jest elementem szerszych działań profilaktycznych skierowanych do mieszkańców województwa pomorskiego, które w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wspiera Zarząd Województwa. Program profilaktyki cukrzycy typu 2 będzie realizowany nie tylko w Gdańsku, ale także w całym województwie pomorskim, a łączna wartość wszystkich projektów wyniesie ponad 13 mln zł. Po wyłonieniu w konkursie wykonawcy, kolejne samorządy podpiszą odpowiednie umowy.

Ankiety Findrisk w całym województwie pomorskim zostaną przeprowadzone u 270 tys. mieszkańców, z tej populacji badaniom przesiewowym będzie poddanych 30 tys. osób. Natomiast z kompleksowego programu edukacyjnego, czyli konsultacji lekarskich, porad dietetycznych, zajęć sportowych dotyczącego osób z wykrytym stanem przedcukrzycowym, skorzysta 5 tys. mieszkańców regionu.

– Zdrowie mieszkańców województwa pomorskiego jest dla samorządu województwa priorytetem - zapewniał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, która wraz z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nowotworowymi, odtytoniowymi i otyłością stanowi główny problem zdrowotny współczesnych społeczeństw. Dotyczy to też mieszkańców naszego regionu. Niestety w skali kraju plasujemy się w czołówce, jeśli chodzi o nowe zachorowania na cukrzycę. Dlatego też powstał pierwszy w regionie program dedykowany osobom aktywnym zawodowo znajdującym się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. Realizując, opracowany przez Departament Zdrowia UMWP, program chcemy uświadomić pacjentom, jak podstępna jest to choroba, a także to, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie, a mądre odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej mogą zminimalizować ryzyko tej choroby – dodał marszałek.

Przypomnijmy, że województwo pomorskie przeznacza też środki na takie programy profilaktyczne jak: wczesne wykrywanie nowotworów (rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego), czynniki ryzyka w miejscu pracy, szczepionki przeciwko pneumokokom dla osób powyżej 65. roku życia oraz rehabilitację kardiologiczną. Większość środków na te programy pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze