PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdański dron. Jak prezentuje się Śródmieście z pułapu 100 metrów? Zobaczcie!

Gdański dron. Jak prezentuje się Śródmieście z pułapu 100 metrów? Zobaczcie!
Zapraszamy na podniebny spacer po jednej z najstarszych dzielnic Gdańska. Zobaczymy m.in. opływ Motławy, Halę Targową, gdańskie kamieniczki i Muzeum II Wojny Światowej. Nasz redakcyjny operator Dariusz Kwidziński od kilku tygodni zagląda z dronem do kolejnych dzielnic Gdańska. Co jeszcze nagrał w Śródmieściu? Sprawdźcie.
Tak prezentuje się dzielnica Śródmieście z wysokości 100 metrów
Tak prezentuje się dzielnica Śródmieście z wysokości 100 metrów
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

 

Część śródmiejskich ulic opanowały przed tygodniem barwne jarmarkowe kramy. Mieszkańcy i turyści zwiedzają ten obszar Gdańska zarówno pieszo, jak i z perspektywy wody. My zachęcamy do zwiedzania podniebnego.

Nagranie z drona trwa ponad 8 minut. Rozpoczyna się na wysokości Muzeum II Wojny Światowej. Z wysokości 100 metrów widać sąsiednie kamienice, a także gmach Gdańskich Szkół Autonomicznych przy ul. Osiek, są też tereny postoczniowe. Na nagraniu można przyjrzeć się układowi ulic zarówno Starego jak i Głównego Miasta Gdańska. Nad kamienicami góruje majestatyczna Bazylika Mariacka, jest też charakterystyczny budynek Hali Targowej. W tle zauważyć można natomiast most wantowy na Przeróbce, a nawet fragment terminalu kontenerowego na Stogach i Zatoki Gdańskiej.

 

Z tej perspektywy dobrze też przyjrzeć się utrwalonej w materiale nowej zabudowie Wyspy Spichrzów, a także zabytkowej na Wyspie Ołowianka.

W Śródmieściu w 2020 roku zameldowanych było 24 536 osób. Dzielnica ta odnotowała jednak w ubiegłym roku jeden z najniższych przyrostów naturalnych w Gdańsku. Wynosił on -242. Zatem o wiele więcej osób zmarło niż się urodziło. Niestety, także więcej osób się stąd wyprowadziło niż wprowadziło.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl