Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańska woda (z kranu) zdrowia doda. W czwartek pijemy pod gdańskim Neptunem

Smaczna, bezpieczna i wartościowa. Gdańska woda z kranu nie ustępuje jakością wodom butelkowanym, a jest od nich sto razy tańsza. Do spróbowania gdańskiej kranówki przekonywać będą 20 września, w czwartek przedstawiciele Saur Neptun Gdańsk.

Gdańska woda (z kranu) zdrowia doda. W czwartek pijemy pod gdańskim Neptunem
A
A
data publikacji: 19 września 2018 r.

Smaczna, zdrowa, tania - taka jest gdańska woda z kranu zapewniają przedstawiciele Saur Neptun Gdańsk
Smaczna, bezpieczna i wartościowa - taka jest gdańska woda z kranu zapewniają przedstawiciele Saur Neptun Gdańsk
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

Woda, którą pić będą przechodnie, pochodzi z ujęcia wody obok Fontanny Neptuna, które w tym tygodniu przeszło w SNG badania laboratoryjne pod kątem czystości wody. Przy fontannie boga mórz zamontowany zostanie przenośny hydrant ze specjalnymi kranami.

Przechodnie, którzy gdańskiej wody spróbują, otrzymają zestaw: dzbanek SNG, z cytryną i miętą do samodzielnego przygotowania w domu orzeźwiającego napoju. Do rozdania jest 300 pakietów. Do tego ulotki promocyjne przekonujące, dlaczego gdańską kranówkę pić warto. Akcji przyświeca hasło: „Szanowna Pani, Szanowny Panie, od nas masz zestaw, a wodę masz w kranie!”

Przedstawiciele Saur Neptun Gdańsk zachęcać będą do picia gdańskiej kranówki w czwartek 20 września, dokładnie w południe (godz. 12.00), pod fontanną Neptuna.  

Kilka faktów o gdańskiej wodzie z kranu:

  • Gdańszczanie coraz lepiej oceniają gdańską wodę z kranu. W ostatnich badaniach satysfakcji klienta przeprowadzonych przez SNG w 2017 roku aż 91 proc. gdańszczan oceniało jakość wody bardzo dobrze lub dobrze, dla porównania w roku 2003 - 62 proc.

  • Systematycznie wzrasta także odsetek osób spożywających wodę bezpośrednio z kranu. Ostatnie badania SNG pokazały, że wodę z kranu spożywa już 48 proc. mieszkańców, podczas gdy w roku 2003 było ich 26 proc.

  • 100 proc. wody produkowanej przez SNG spełnia wymogi prawne (normy sanitarne), podczas gdy w 1992 wskaźnik ten wynosił 8 proc.

  • W badaniach gdańskiej kranówki, porównanej z jedną dostępnych na rynku wód butelkowanych okazało się, że woda z kranu jest bardziej wartościowa w minerały. Ma więcej: wapnia (mg/l) 99,8/66,13, magnezu (mg/l) 10,7/9,72 i sodu (mg/l) 38,4/2,33
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. AK (0)
www.gdansk.pl