PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk czci początek wolnej Polski: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca

Gdańsk czci początek wolnej Polski: obchody 31. rocznicy wyborów 4 czerwca
Uroczyste podniesienie flagi, koncert carillonowy, okolicznościowe spotkanie samorządowców oraz debata online w Europejskim Centrum Solidarności - w czwartek, 4 czerwca, Gdańsk świętuje 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, które przesądziły o upadku PRL. Ze względu na wciąż realne zagrożenie związane z Covid-19 obchody będą miały inną formułę niż te ubiegłoroczne. Osoby, które chciałyby wziąć w nich udział są proszone o zachowanie odpowiedniego dystansu i używanie maseczek.
Wybory 4 czerwca 1989 r., choć nie w pełni demokratyczne, przesądziły o upadku PRL i otworzyły drogę do wolnej Polski. Rok temu jubileusz 30-lecia był obchodzony z dużym rozmachem - publiczność częstowano m.in. biało-czerwonym tortem (nz). Teraz będzie skromniej, ale też ciekawie. W Gdańsku, talk jak rok temu, będzie gościł m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Wybory 4 czerwca 1989 r., choć nie w pełni demokratyczne, przesądziły o upadku PRL i otworzyły drogę do wolnej Polski. Rok temu jubileusz 30-lecia był obchodzony z dużym rozmachem - przy ECS publiczność częstowano m.in. biało-czerwonym tortem (n.z). Teraz, z powodu epidemii, będzie skromniej, ale też ciekawie. W Gdańsku, podobnie jak rok temu, będzie gościł m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

 

Pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, po II wojnie światowej, odbyły się w naszym kraju 4 czerwca 1989 roku. W ich wyniku utworzono rząd z pierwszym niekomunistycznym premierem, którym został Tadeusz Mazowiecki. Czerwcowe wybory zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce, a także w państwach Europy środkowo-wschodniej.

W tym roku przypada 31. rocznica tamtych wydarzeń. Z tej okazji 4 czerwca w Gdańsku odbędą się wydarzenia upamiętniające tę wyjątkową rocznicę. Mimo, że sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizację dużych, spektakularnych wydarzeń to tegoroczne obchody będą miały uroczysty charakter. Przez cały dzień gdańskie ulice będą przystrojone flagami, a mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w obchodach na żywo lub obejrzeć transmisję niektórych z nich na stronie www.gdansk.pl.   

- Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie. 4 czerwca to szczególny dzień, szczególna data. Wtedy jako obywatelki i obywatele uzyskaliśmy swoją podmiotowość. Po raz pierwszy mogliśmy poznać siłę mocy karty wyborczej. W tym roku nie możemy świętować tak jak chcielibyśmy, gdyż zmagamy się z koronawirusem. Dlatego w symboliczny sposób zapraszam Was do śledzenia online, na stronie gdansk.pl i w mediach społecznościowych, uroczystości podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy maszt w Gdańsku. Bądźmy razem - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

 

Carillon z okazji rocznicy 4 czerwca

W samo południe, z wieży Ratusza Głównego Miasta popłyną dźwięki carillonów. Z ratusza zostaną zagrane utwory nawiązujące do 31. rocznicy częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W repertuarze, który wykona carillonistka miejska Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, znajdą się takie utwory jak pochodzące z XVIII w. dwa chorały, których dźwięki towarzyszyły odbywającym się co roku wyborom urzędników miejskich.
Podczas koncertu usłyszymy także „Tańce Polskie”, gdańską tabulaturę lutniową z XVII w., „Polonezy” Johanna Gottlieba Goldberga z XVIII w. - gdańszczanina, ucznia J.S. Bacha oraz Mazurka Dąbrowskiego.

Początek transmisji on-line o godz. 12.05 na profilu Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska na Facebooku.

 

Patchworkowa flaga znów zawiśnie nad Gdańskiem

O godzinie 14.00 na terenie Hevelianum odbędzie się uroczystość podniesienia flagi. W ceremonii, w bezpośredniej bliskości masztu, wezmą udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz prezes Rady OMGGS, Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS, Iwona Kwiatkowska właścicielka restauracji Perła Bałtyku oraz Artur Dziadkiewicz, lekarz ze szpitala w Wejherowie.

Flaga uszyta w zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności w czasach pandemii Covid-19 zyskuje nowe wartości symboliczne. Jako wyraz solidarności zarówno ze służbami medycznymi, które walczą na pierwszej linii walki z koronawirusem, jak i z osobami, które najbardziej doświadczyły skutków lockdownu.   
W zeszłym roku podczas Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku - Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot zaprosił do udziału w akcji Wspólna Flaga - Wspólna Polska. Chodziło o wspólne uszycie flagi Polski. Biało-czerwony patchwork stworzyły różne grupy społeczne: mieszkańcy metropolii, turyści, organizacje pozarządowe, przedstawiciele rad dzielnic, samorządowcy i imigranci. Biało-czerwona flaga zawisła na maszcie na Górze Gradowej, z obietnicą, że będzie tam trafiać co roku 4 czerwca. 

 

31. rocznica wyborów czerwcowych. Wielka biało-czerwona patchworkowa flaga dziś znów nad Gdańskiem

 

Relacja on-line z tego wydarzenia dostępna będzie na stronie gdansk.pl oraz na profilu FB prezydent Gdańska. Osoby, które zdecydują się wziąć udział osobisty w uroczystościach, przypominamy, że należy zachowywać dystans fizyczny. Rekomendujemy również używanie maseczek.

Po zakończeniu ceremonii na Górze Gradowej, uczestnicy przejdą pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie około godz. 14.30 złożą kwiaty. Następnie około godz. 15.00 odbędzie się wizyta w Europejskim Centrum Solidarności.

Przypominamy, iż na terenie Europejskiego Centrum Solidarności należy zasłaniać nos i usta. Wejście na wystawę stałą jest limitowane: w jej salach może przebywać tylko określona liczba zwiedzających.

 

Święto samorządności

W wydarzeniach zeszłorocznego Święta Wolności i Solidarności wzięli udział prezydenci wielu polskich miast. Jednym z najważniejszych punktów obchodów była debata pod hasłem Przyszłość samorządów. Zaowocowała ona zebraniem 21 tez, które sygnowało kilkuset wójtów, burmistrzów, starostów, prezydentów oraz marszałków. W tym roku sytuacja epidemiczna nie pozwala na to, aby tak liczne grono samorządowców wzięło udział w uroczystościach. Niemniej temat samorządności również teraz, stanowić będzie ważną część obchodów.

O godz. 16.30 przed Dworem Artusa okolicznościowe wystąpienia w rocznicę 4 czerwca będą mieli: Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska oraz Rafał Trzaskowski, przewodniczący Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich.

Relacja on-line dostępna będzie także na profilu FB Rafała Trzaskowskiego.

 

Osobom, które zdecydują się wziąć udział osobisty w opisanych uroczystościach przypominamy: należy zachowywać dystans fizyczny. Rekomendujemy również używanie maseczek.

UWAGA! Dla fotoreporterów i operatorów kamer uruchomiona zostanie akredytacja. Informacje zostaną przesłane osobnym komunikatem.

 

Debata w ECS

Ostatnim punktem obchodów rocznicowych będzie debata Czy możliwe jest dobre społeczeństwo bez aktywnych obywateli?. Spotkanie, na które zaprasza Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego, odbędzie się o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności.
Uczestnicy debaty będą dyskutować m.in. o tym jaka jest kondycja polskiego społeczeństwa? Kto i w jakiej sprawie zawiązuje działalność pozarządową, a kto nie nadaje jej instytucyjnych ram? Na jakich polach rodzi się potrzeba manifestacji przekonań i kim są ci, którzy wychodzą na ulice? Czy kształcenie świadomych obywateli jest konieczne? Czy sytuacja po pandemii koronawirusa się zmieni i w jaki sposób?
Gośćmi debaty będą: prof. dr hab. Tomasz Besta, Małgorzata Łukianow oraz dr Grzegorz Piotrowski. Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński.

Wydarzenie będzie transmitowane na fb.com/ecsgdansk oraz na www.gdansk.pl

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze