Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nawet po chińsku. Miasto wyda prawie 500 mln złotych na nowy rok szkolny

Nie jest tajemnicą, że ministerialne środki na edukację w Polsce są niewystarczające. Dlatego gdańskie szkoły publiczne, oprócz finansowania z Ministerstwa Edukacji Narodowej, mogą liczyć na pieniądze z kasy samorządu. W roku szkolnym 2018/2019 Gdańsk przeznaczy na ten cel blisko... pół miliarda złotych. To ewenement w skali kraju. Oferta edukacyjna gdańskich szkół jest szeroka, można nawet pójść do... klasy z językiem chińskim.

Nawet po chińsku. Miasto wyda prawie 500 mln złotych na nowy rok szkolny
A
A
data publikacji: 23 sierpnia 2018 r.
Od lewej: Zastępca Prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 76 Iwona Makurat
Od lewej: zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 76 Iwona Kozłowska
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

- W tym roku mamy rekordowe nakłady na edukację. W projekcie budżetu na przyszły rok przewidujemy jeszcze większy wzrost środków z kasy Miasta na edukację, o prawie 100 mln złotych - podkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Łącznie w 2019 roku wydamy blisko 940 mln złotych, z czego blisko połowa to są środki własne Miasta, pozostałe - środki centralne.

Co tyle kosztuje? Przede wszystkim utrzymanie samorządowych (publicznych) placówek edukacyjnych - takie w Gdańsku są obecnie 123. W poniedziałek, 3 września, 2018 r. naukę w nich rozpocznie 46 tys. 158 uczniów. Tego dnia nowy rok edukacyjny powita także ponad 6,6 tys. dzieci w samorządowych przedszkolach.

Wiele z tych placówek w okresie wakacyjnym wyremontowano, aby zapewnić jak największy komfort nauczania. Niektórzy uczniowie rozpoczną naukę w zupełnie nowych budynkach. To wszystko pochłonęło z tegorocznego budżetu na edukację ponad 100 mln złotych.

- Nowy rok szkolny zaczynamy z nowymi przedszkolami - na Lawendowym Wzgórzu oraz na ulicy Kolorowej, i pierwszą w kraju szkołą metropolitalną, wybudowaną przez gminę Kolbudy, Pruszcz Gdański i Miasto Gdańsk - mówi prezydent Adamowicz. - Zajęcia w szkole metropolitalnej w tym roku szkolnym rozpocznie 300. uczniów z Gdańska. Łącznie w szkole będzie 850 miejsc.

Pamiątka z Chin: napis „Kocham Gdańsk” zawiśnie w sali klasy chińskiej Szkoły Podstawowej nr 76
Pamiątka z Chin: napis „Kocham Gdańsk” zawiśnie w sali klasy chińskiej Szkoły Podstawowej nr 76
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W 2019 roku nowy rok szkolny powitamy ponadto w budowanym obecnie Centrum Edukacyjnym przy ulicy Jabłoniowej w Gdańsku, w ramach którego będzie funkcjonować szkoła i przedszkole. Koszt realizacji inwestycji to ponad 76,5 mln złotych.

To nie koniec inwestycji w edukację, realizowanych przez miasto. Zmiany na lepsze widoczne są także na poziomie klas w gdańskich placówkach oświatowych. W Szkole Podstawowej nr 67 na Przymorzu we wrześniu ruszy nowa klasa - chińska, z zajęciami prowadzonymi w języku mandaryńskim i angielskim. Języka mandaryńskiego od 1 klasy będzie się tam uczyć 25. dzieci. Poza zajęciami językowymi, będą poznawać specyfikę Chin i ich kulturę - pomogą im w tym wyjścia na różne uroczystości społeczności chińskiej, nauka tai-chi oraz kaligrafii.

Przypomnijmy, że to kolejna gdańska placówka nauczająca języka chińskiego - do tej pory moglły się go uczyć dzieci i młodzież w pięciu szkołach.

Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej
Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Nowy rok szkolny to także inne nowe wyzwania finansowe, stąd m.in. decyzja o zwiększeniu budżetu na edukację w przyszłym roku.

- Ten rok będzie wyjątkowy, bo w maju w procesie rekrutacyjnym do następnego etapu edukacji udział wezmą uczniowie klas ósmych oraz ostatni uczniowie z likwidowanych gimnazjów. Mówimy tutaj o blisko 8 tys. uczniów - podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej. - Staramy się zapewnić im wszystkim równy dostęp do oferty szkolnej, choć nie jest to łatwe.

Jak zdradza, w planach jest także poszerzenie oferty gdańskich szkół ponadpodstawowych o szkołę akademicką. Na otwarcie takiej placówki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, już teraz zrealizowano za to działania z myślą o tych, którzy chcieliby rozwijać się w przyszłości w karierze sportowej lub związanej z nauką języków obcych.

- W tym roku szkolnym uporządkowaliśmy ofertę językową i sportową w gdańskich placówkach edukacyjnych. Chcieliśmy, aby rodzice wybierając szkołę dla swojego dziecka mieli jasną informację, w której szkole dziecko może rozwijać swoje zdolności językowe, a w której sportowe - dodaje Kowalczuk.

Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora