PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Gdańsk - Brema. Aleksandra Dulkiewicz uczciła pamięć śp. Christiana Webera
Gdańsk - Brema. Aleksandra Dulkiewicz uczciła pamięć śp. Christiana Webera
Wraz ze śmiercią Christiana Webera, przewodniczącego Parlamentu Bremeńskiego, Gdańsk stracił wypróbowanego i wiernego przyjaciela. W sobotę (16 lutego) do księgi kondolencyjnej wpisała się Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska.
Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, wpisuje się do księgi kondolencyjnej. Obok - portret Christiana Webera
Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska, wpisuje się do księgi kondolencyjnej. Obok - portret Christiana Webera
Gzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Księga kondolencyjna wyłożona została w holu Rady Miasta Gdańska.  

Wpis Aleksandry Dulkiewicz brzmi następująco:

"Christian Weber - wielki przyjaciel Gdańska i jego mieszkańców. Przez lata pracował na rzecz budowy relacji między Jego ukochaną Bremą i Gdańskiem. Mąż stanu, samorządowiec, dobry i otwarty człowiek. Polityk, który rozumiał swoją misję jako służbę. Do zobaczenia w lepszym świecie, Panie Przewodniczący!"

Christian Weber zmarł 12 lutego, w swoim domu w Bremie, po długiej chorobie. Miał 72 lata. Jego kariera polityczna była związana przez pół wieku z partią SPD. Mocno angażował się w odbudowywanie powojennych relacji Niemców z Polakami, Żydami i Francuzami. Miało to dla niego o tyle osobiste znaczenie, że rodzina Weberów do 1946 r. mieszkała we wsi Krobica (niem. Krobsdorf) na Dolnym Śląsku. Została wypędzona przez polskie wojsko do powojennych Niemiec - Christian był wówczas niemowlęciem.

Będąc już dojrzałym politykiem wspierał Solidarność w czasie walki z komunizmem (m.in. dostawy lekarstw i sprzętu medycznego dla gdańskich szpitali), a po upadku PRL - działał na rzecz budowy w Gdańsku społeczeństwa obywatelskiego. Kładł duży nacisk na współpracę partnerską parlamentu Bremy i Rady Miasta Gdańska. Organizował inicjatywy zmierzające do wymiany wiedzy i doświadczeń samorządowych, a także zacieśniania współpracy gospodarczej. Wspierał gdańskich radnych w zakresie budowania w Gdańsku społeczeństwa obywatelskiego.


Wpis Aleksandry Dulkiewicz
Wpis Aleksandry Dulkiewicz
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl


Jako członek Zarządu Fundacji Medialnej Güntera Grassa wspierał Gdańsk w procesie powstania w naszym mieście Galerii Miejskiej, noszącej imię tego wybitnego niemieckiego pisarza, laureata Literackiej Nagrody Nobla, który urodził się i dorastał w Gdańsku.

Mieliśmy przyjemność rozmawiać z Christianem Weberem w 2015 r., który wówczas był przewodniczącym Parlamentu Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Brema o tym, jak jego miasto radzi sobie z rosnącą falą uchodźców.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl