PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Stypendia dla gdańskich uczniów za wybitne osiągnięcia w nauce

Stypendia dla gdańskich uczniów za wybitne osiągnięcia w nauce
- Jesteśmy z Was dumni, z wysiłku, który wkładacie w osiąganie tak dobrych wyników w nauce i aktywności na rzecz szkoły - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. W sobotę, 7 grudnia, ponad 340 gdańskich uczennic i uczniów otrzymało jednorazowe stypendia Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe za rok szkolny  2018/2019. 
stypendia-043_798x533
Ponad 780 uczniów otrzymało jednorazowe stypendia Prezydenta Miasta Gdańska 
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Program stypendialny wpisany jest w lokalny program wspierania talentów - powiedział Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora ds. edukacji Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku - Jednym z elementów tego programu jest właśnie jednorazowe stypendium prezydenta Gdańska, zapoczątkowane wiele lat temu jeszcze przez prezydenta Adamowicza, a kontynuowane przez prezydent Dulkiewicz. W 2018 roku wprowadziliśmy bardzo ważną zmianę - dodaliśmy do istniejących czterech kategorii, piątą kategorię dla wybitnie utalentowanych uczniów, ale nie spełniających wszystkich wymogów jak np średnia ocen. 

W 2019 roku złożono łącznie 1347 wniosków w pięciu kategoriach. Po weryfikacji wniosków stypendia przyznano 784 uzdolnionym gdańszczankom i gdańszczanom.  Łącznie na stypendia przeznaczono kwotę 305 750 zł. Stypendia przyznawane są za osiągnięcia w roku ubiegłym. Kwota stypendium w kategorii I wynosi 2 tys. zł. Kwota stypendium w kategorii II wynosi 400 zł. Kwota stypendium w kategorii III i IV 350 zł. Kwota stypendium w kategorii V 2 tys. zł (do wydania na rozwój stypendysty zapisany w planie tutoringu ustalonym poprzez ucznia z tutorem).

 

stypendia-003_798x533
Uroczyste wręczenie dyplomów uczniom - stypendystom odbył się w sobotę, 7 grudnia w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

- Dla chcącego nic trudnego, trzeba się po prostu pilnie uczyć - zdradził swój sposób na  zdobycie stypendium Jakub ze Szkoły Podstawowej nr 80. - Uczyć się i mieć dobre oceny, choć oceny nie są najważniejsze, ważne jest to, co wejdzie do głowy. Moją mocną stroną są języki i właśnie w konkursach językowych mam duże osiągnięcia. Stypendium przeznaczę na cele naukowe. 

- Za naukę, za bycie przewodniczącym klasy na przykład - wylicza stypendialne wymogi Ida z szóstej klasy Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sokrates w Gdańsku. - Za wolontariat, za angażowanie się w sprawy szkoły. 

Jakub stypendium otrzymał za osiągnięcia podczas nauki w gimnazjum nr 33 w Gdańsku. Dziś uczy się w Technikum Budowy Okrętów w Gdyni.

- Ale sercem jestem w Gdańsku - podkreśla Jakub. - Mój sposób na stypendium? Najważniejsza jest systematyczna nauka, jeśli ktoś to robi, nie będzie miał problemów. Warunkiem jest dobra średnia, czyli dobre oceny ze wszystkich przedmiotów. Trzeba mieć też 40 godz. wolontariatu na rzecz szkoły i innych aktywności. Najtrudniejszym z wymogów jest chyba bycie finalistą lub laureatem konkursu czy olimpiady. 

Już 14 grudnia o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej nr 6 (ul. Lawendowe Wzgórze 5) stypendia za wybitne osiągnięcia sportowe otrzyma blisko 440 młodych gdańszczanek i gdańszczan.


Dla przyszłych stypendystów - szczegółowy regulamin wraz z zakresem poszczególnych kategorii


ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

 

 

 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze