Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

„Gaje Ojców”. Kolejne drzewa w gdańskich parkach [WIDEO]

W 2015 roku na świat przyszło 4485 gdańszczan, w tym 2155 dziewczynek i 2330 chłopców. Najpopularniejszymi imionami były Zofia, Zuzanna oraz Jan i Jakub. Ich ojcowie w sobotę i niedzielę, 18-19 czerwca, brali udział w sadzeniu drzew, upamiętniając tym samym narodziny młodych gdańszczan.

„Gaje Ojców”. Kolejne drzewa w gdańskich parkach [WIDEO]
A
A
data publikacji: 19 czerwca 2016 r.

W tegorocznej edycji akcji posadzono 5 drzew
W tegorocznej edycji akcji posadzono 5 drzew
Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

Projekt „Gaju Ojców” powstał w 2012 roku, dla upamiętnienia przez ojców radosnego wydarzenia - narodzin dziecka. Mieszkając w mieście, ojciec nie zawsze ma możliwość zasadzenia wtedy drzewa w imię tradycji, dlatego Wydział Środowiska stworzył projekt „Gajów Ojca”. Pierwsze wnętrze parkowe pod nazwą. „Gaj Ojca” powstało w Parku Nadmorskim im. Prezydenta Ronalda Reagana.

„Gaj Ojca” to kompozycja zieleni, składająca się z drzew sadzonych każdego roku przez Miasto na wyznaczonym obszarze. Każde drzewo upamiętnia narodziny jednego rocznika gdańszczan.

Każde drzewo jest oznakowane tablicą granitową (umieszczoną na kamieniu) z podaniem rocznika, liczby narodzonych dzieci i najczęściej nadawanymi imionami dziewczynkom i chłopcom. Obszar pod „Gaj Ojca” jest oznakowany tablicami informacyjnym opisującymi ideę projektu, przedstawiającymi plan zagospodarowania terenu oraz wizualizację gaju – jak będzie wyglądał, gdy drzewka dorosną.

Kolejna edycja miałą miejsce w dn iach 18-19 czerwca. Sadzenia drzew odbyły się w pięciu parkach: Nadmorskim Parku im. Ronalda Reagana, Śródmieściu - przy ul. 3 Maja, Gdańsku Południe - Zieleniec przy ul. Augustowskiej, Oliwie oraz Żabiance.
 Przypominamy, że każdy gdańszczanin może zaproponować nowe miejsce do nasadzeń drzew. Umożliwia to nowoczesna aplikacja webowa BAND, dzięki której wszyscy mieszkańcy Gdańska mogą wskazywać najlepsze miejsca do nasadzeń nowych drzew. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce!

BAND – Bank Nasadzeń Drzew to aplikacja pozwalająca łatwo i szybko wskazać na mapie Gdańska miejsca, w których warto posadzić nowe drzewa lub krzewy. Wystarczy tylko wejść na stronę www.BANDgdansk.com lub www.gdansk.pl/band, wybrać lokalizację, preferowane gatunki drzew oraz podać swoje dane kontaktowe.

-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora