• Start
  • Wiadomości
  • Film “Zapiski z Księżyca” o rzeźbie Bartolomeo Koczenasza

Film “Zapiski z Księżyca” o rzeźbie Bartolomeo Koczenasza

Kto pamięta historię zaginięcia 140 kilogramowej rzeźby przedstawiającej księżyc, która latem ubiegłego roku przypłynęła na wiślanym galarze do Gdańska? Na terenie Stoczni Cesarskiej - 30 grudnia o godz. 18 - przy dźwigu stojącym przy budynku WL4 - Mleczny Piotr odbędzie się pokaz filmu ilustrującego ideę i powstanie dzieła.
29.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Księżyc przypłynął do Gdańska na tradycyjnym wiślanym galarze. Waży 140 kg, ma 4,5 metra długości i 2 metry wysokości. Na zdj, po lewej autor dzieła - krakowski artysta Bartolomeo Koczenasz
Księżyc przypłynął do Gdańska na tradycyjnym wiślanym galarze. Waży 140 kg, ma 4,5 metra długości i 2 metry wysokości. Na zdj, po lewej autor dzieła - krakowski artysta Bartolomeo Koczenasz
fot. Przemek Szalecki / www.gdansk.pl

 

Olbrzymi księżyc był symbolem artystycznego projektu krakowskiego artysty Bartolomeo Koczenasza „Dar Krakowian dla Pomorzan”.

Ogromny księżyc jest już w Gdańsku. To prezent od Krakowa

Wyprawa galarem miała przypomnieć znaczenie rzeki w minionych latach, gdy była głównym szlakiem wodnym umożliwiającym naszym przodkom handel i wymianę kulturową, a Kraków i Gdańsk odgrywały na tej trasie znaczącą rolę.

Ważący 140 kilogramów księżyc pokonał wraz z twórcami, w ciągu niecałego miesiąca, 900 kilometrową podróż Wisłą, ale jego losy w Gdańsku okazały się burzliwe. Trzy tygodnie po triumfalnym powitaniu - zniknął. Okazało się, że grupa chuliganów nocą wrzuciła go do wody. 

Poszukiwania rzeźby były, na szczęście, skuteczne i księżyc odnalazł się.  

O tym przeczytasz tutaj: Znaleźli księżyc. Teraz go suszą i naprawiają, a policja szuka chuliganów

„Tak oto historia Wisły i jej tradycja, księżyc i sztuka, woda i jej siła, podróż i jej opowieściotwórcza moc – spotkały się za sprawą twórczej pasji, by zrekonstruować ale i przedstawić na nowo mit. Mit Wisły – rzeki pięknej i historycznej, a jednocześnie słabo znanej dla większości Polaków. Mit ten chce nie tylko opowiadać o tym co było, ale także kreować. Chtoniczno-lunarna wyprawa może przecież otworzyć nowy rozdział w opowieści o nieco zapomnianej największej rzece w naszej części kontynentu” - pisze Jan Barański.

Film “Zapiski z Księżyca”, również autorstwa Bartolomeo Koczenasza, który wyświetlany będzie przy dźwigu ustawionym blisko Mlecznego Piotra, jest 11-minutowym zapisem „z lotu ptaka” działań artystów podczas projektu.

 

Projekcje w plenerze:

niedziela, 29 grudnia, godz. 16:30 - 18:00, dźwig przy WL4 - Mleczny Piotr

poniedziałek, 30 grudnia, godz. 18:00 - 19:30, dźwig przy WL4 - Mleczny Piotr

 

Organizatorzy informują, że  w razie nieprzychylnej pogody film zostanie zaprezentowany we wnętrzu Mlecznego Piotra.

Film zrealizowany został przez CSW Wiewiórka przy współpracy z miastem Kraków. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór