PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Spór o logo. ECS bez rozpoznawalnego na całym świecie symbolu "Solidarności"?

Spór o logo. ECS bez rozpoznawalnego na całym świecie symbolu "Solidarności"?
NSZZ "Solidarność" wycofała zgodę na używanie swojego logo przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku poza wystawą stałą i związanymi z nią materiałami. Władze związku poinformowały ECS o swojej decyzji w liście do dyrektora centrum.
Wizyta Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w Europejskim Centrum Solidarności w 2016 roku
Znany na całym świecie znak "Solidarność" powstał podczas strajku robotników w Stoczni Gdańskiej po 20 sierpnia 1980 roku. Autorem logo jest Jerzy Janiszewski, który przekazał autorskie prawa majątkowe związkowi NSZZ "Solidarność" 
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Władze "Solidarności" nie chcą, by Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku korzystało z logo związku, wyjątek - wystawa stała. List o takiej treści od władz związku otrzymał na początku kwietnia dyrektor ECS Basil Kerski.

„Odwołując się do posiadanych przez Związek autorskich praw majątkowych do logo NSZZ »Solidarność« (przekazane za wynagrodzeniem przez autora Jerzego Janiszewskiego) oraz mając na względzie związanie wartościami zapisanymi w Statucie, na straży których stoi cała nasza Organizacja, jak i każdy jej Członek z osobna, zmuszeni jesteśmy wyrazić zdecydowany protest przeciwko wykorzystywaniu znaku w działalności sprzecznej z dziedzictwem Związku. Brak zgody na takie działania musi prowadzić do wycofania wszelkich zgód na wykorzystanie znaku - logo NSZZ »Solidarność« przez Europejskie Centrum Solidarności. Powyższe nie dotyczy wystawy stałej prezentowanej zwiedzającym w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności oraz materiałów z nią związanych” - czytamy w liście podpisanym przez Tadeusza Majchrowicza, wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Poniżej cała treść pisma: 

56942536_2461685170530590_7125242674096898048_o
 
Mat. ECS

 

Biuro prasowe ECS wydało dziś oświadczenie, w którym czytamy, że instytucja przyjęła do wiadomości list Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w sprawie znaku „Solidarność” autorstwa Jerzego Janiszewskiego oraz poinformowało, że dziś, po upublicznieniu pisma, Jerzy Janiszewski skontaktował się z Basilem Kerskim, dyrektorem ECS udzielając wsparcia instytucji - wyraził negatywną ocenę treści pisma NSZZ „Solidarność” i uczynił to też na swoim profilu na Facebooku. ECS oświadcza:
 
Dziękujemy Jerzemu Janiszewskiemu za solidarność z ECS. Twórca znaku „Solidarność” wyraził życzenie, aby ECS korzystało z tego znaku do prowadzenia działalności statutowej.
Decyzję związku, na swoim profilu na Twitterze, skomentowała też prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz:
 
 

"Solidarność jest dla wszystkich. Nie ma zgody na zawłaszczanie symbolu walki o wolność, prawa człowieka i prawa obywatelskie"

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl